Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 398

Autor Tema: Ruselija juncea  (Pročitano 6545 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

lolita

• Hero Member
Ruselija juncea
« poslato: 20. Jul 2012., 19:28:37 »
Ruselija juncea

Ruselija je biljka iz porodice Scrophulariaceae. Potiče iz Meksika. Prijaju joj temperature iznad 25 stepeni C.
     Ima vrlo malo lišća, igličastog oblika, ili ga uopšte nema, što joj daje prednost da može izdržati celodnevno prženje na jakom suncu. Ima izrazito duge tanke grančice. Može izrasti otprilike 1,5 m u dužinu, a isto toliko u visinu. Prirodno pada prema dole tako da ju je vrlo lepo videti u visećoj žardinjeri. Nakon određenog vremena pošto ima intezivan rast, poprima izgled žalosne vrbe. Cveta gotovo celu godinu osim ako se nalazi na hladnijem mestu.

Kako raste, biljku postupno treba presađivati u veću saksiju do prečnika maksimalno 20 cm za prvu godinu. Sledeće godine može se staviti u veliku saksiju od 50 cm prečnika, koja bi trebalo da bude dovoljno velika za sve naredne godine njenog života.
     Obavezno je treba smestiti na sunčanu poziciju ili polusenku. Ruselija mora imati minimalno 3 sata punog sunca dnevno. Zalivanje je svakodnevno. Prihranjivati obavezno jednom nedeljno. U letnjem periodu đubrivima za pospešivanje cvetanja, znači s većom koncentracijom fosfora i kalijuma i mikroelemenata. Obavezno staviti 2-4 cm drenaže od stiropora na dno saksije.
     Ruselija se razmnožava reznicama grančica kao i većina biljaka. Neprekidno cveta koralno crvenim i kremasto belim cvjetićima - trubicama koje su duge oko 2 cm.

Kada su pojedine grane iscvetale, treba ih odrezati, ne bi li podstakli biljku na ponovni rast i cvatnju.
     Biljka je višegodišnja, ne podnosi mraz. Za vreme mirovanja ili slabijeg rasta može se dogoditi da pojedine grančice pocrne i zasuše. Takve grane jednostavno treba odstraniti makazama. Isto se može dogoditi u periodu intezivnog rasta ukoliko biljka nije bila blagovremeno zalivena, pa se većinom stare grane zasuše i pocrne.

Prezimljava u svetlim prostorijama, staklenicima (plastenicima) gde temperatura ne pada ispod 10 C. Tada je treba držati od prilike 80% suvo (znači samo se ponekad setiti malo zaliti da ne bi došlo do zasušivanja). Na početku rasta u proleće počinje izbacivati izuzetno mesnate i duge grane koje mogu biti i veće od metra. Da bi biljka lepo izgledala, čim se primeti nagli rast tih debelih izbojaka, nakon 10-15 cm rasta, treba zakinuti vrh (pincirati) da se podstaknu izboji sa strane. Tako se dobija gusta biljka, jednako popunjenu sa svih strana.

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
Odg: Ruselija juncea
« Odgovor #1 poslato: 22. Jul 2012., 20:31:42 »
Interesantna i lepa biljka, sviđa mi se.  :lepo:

Tatiana

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: 22. Jul 2012., 21:24:16 »
Baš je lepa biljka i volela bih da je imam  :volim: .
Domaći nazivi koje ja znam su "Crvena kiša" i "Koralna kiša".

lolita

• Hero Member
« Odgovor #3 poslato: 22. Jul 2012., 22:16:18 »
I ja bih volela... ali neznam dali bi podnela ove naše uslove (toplo- hladno). Naročito zimu. Dugačku i hladnu. 

dadoxxl

• Gost
« Odgovor #4 poslato: 26. Jul 2012., 09:08:21 »
Ruselija najbolje cvijeta na jakom Suncu, sto toplije to bolje. Zimi se mora unositi unutra, jer ne izdrzava minuse. Zavisi od godine do godine, kod mene nekad i opstanu vani, ali negdje u zaklonjenom mjestu.

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #5 poslato: 26. Jul 2012., 12:07:22 »
Dado, super, znači ti imaš i ličnog iskustva sa njom. Znači ako ikad uspemo da je nabavimo, pa nam nešto ne štima sad imamo koga pitati za savet. Mogao bi nam okačiti sličicu sa tom tvojom.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

dadoxxl

• Gost
« Odgovor #6 poslato: 27. Jul 2012., 08:22:14 »
Imam iskustva sa ruselijom. Veoma se lako oziljava, pored sadnice sa crvenim ima i sadnica krem bijele boje.
Imam lose navike, da nigdje ne nosim foto-aparat, jer previse posla me zaokupira. Ukoliko nesto uslikam ubacit cu slike.

antonija

• Full Member
« Odgovor #7 poslato: 09. April 2013., 23:25:13 »
evo ja ću ubaciti slike mojih koralja (u nas ih tako zovu)!

bijeli uvjek kaska za crvenim
"Priroda je najbolji ucitelj slobode,
jer je sve slobodno sto u njoj dise i ide, sve osim covjeka."

A. G. Matos    (1873 - 1914)

bubamara037

• Hero Member
« Odgovor #8 poslato: 10. April 2013., 01:23:48 »
Po prvi put imam priliku da vidim belu, makar i na slici. Prelepa je, zaista!

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #9 poslato: 10. April 2013., 10:21:37 »
Crvena je stvarno "san snova", možda bela ne bi kaskala kad bi bila ispred crvene a ne iza  :mislim: :pitanje:

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
« Odgovor #10 poslato: 10. April 2013., 12:00:58 »
Prekrasne su, sve češće razmišljam da je nabavim.  :lepo:

antonija

• Full Member
« Odgovor #11 poslato: 10. April 2013., 12:46:36 »
Suzana, možda si u pravu! sad na slici vidim da na crvenu prije dođe sunce a njima sunca nikad previše :osmeh:

Yuli, nabavi, nećeš se pokajati. po zimi sa njom u toplo i svjetlo mjesto i zaljevati.
"Priroda je najbolji ucitelj slobode,
jer je sve slobodno sto u njoj dise i ide, sve osim covjeka."

A. G. Matos    (1873 - 1914)

olgica

• Administrator
« Odgovor #12 poslato: 27. Maj 2013., 17:42:43 »
Bacite pogled na link

http://floraekspres.rs/flora/ruselija-crvena-7223
ovo je za džabe, samo zavisi u kome je stanju?
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 28. Maj 2013., 10:32:00 »
... ovo je za džabe, samo zavisi u kome je stanju?
da znaš... a ima i bela po istoj ceni.

decembar

• Gost
« Odgovor #14 poslato: 29. Novembar 2013., 10:40:34 »
*Nekad bilo-sad se pripoveda* Imala sam i ja ruseliju  ali je 2011godine :u_raju:

Htela sm da se pohvalim, pa sam je za letnju slavu Sv. Stefana 15. avgusta odnela u selo, nisam je odmah vratila a moj svekar *zaboravio*
da je polije. Zao mi je i sad :plac: :tuzan: bila je 3 godine stara

Ali zato imam fotografiju :mig:

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.