Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 398

Autor Tema: Dracena marginata  (Pročitano 19528 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
Dracena marginata
« poslato: 08. Decembar 2011., 07:56:51 »
Dracena Marginata pripada rodu Dracena i porodici Liliaceae. Ime roda potiče od grčke reči ''drakaina'' (δράκαινα) - ženski zmaj. Englesko ime joj je: Red-edge Dracaena, Madagascar dragon tree a kod nas je rasprostranjeno - Marginata.

Rod obuhvata oko 40 vrsta drveća i sukulentnog žbunja, uglavnom poreklom iz Afrike. Marginata je poreklom sa Madagaskara. To je spororastući žbun ili nisko drvo, visine 2-5 m. Listovi su tanki, linearni, sjajni, tamno zelene boje sa crvenim ivicama duž listova. Obično su dužine 30-90 cm i širine 2-7 cm, zašiljeni na vrhu, u enterijeru su znatno uži i kraći. Novi listovi se razvijaju na vrhovima stablika, a stari listovi opadaju, tako da su stabljike u gornjem delu gusto obrasle listovima, a u donjem su potpuno bez njih. Postoje panaširani kultivari D.Marginata "Bikolor" i D.Marginata "Trikolor".

Biljke se gaje tako da stabljike budu uspravne sa masom listova na vrhu ili se orezuju i time se oblikuje habitus biljke. Ponekad se zajedno sadi više biljaka u istu posudu.

Vrlo je popularna i skromna biljka. Dosta dobro podnosi suvo zemljište i neredovno zalivanje, ali može doći do propadanja korena ukoliko je zemljište stalno vlažno. Minimalne zimske temperature su 15-18 C a letnje 23-26 C. Vole povišenu vlažnost vazduha i orošavanje i obavezno zalivanje odstojalom vodom ili kišnicom. Presađujemo u proleće, pre kretanja vegetacije u dublje posude sa dobrom drenažom i prihranjujemo tečnim đubrivom jednom u dve nedelje tokom vegetacije. Tokom mirovanja (zime) smanjiti zalivanje i ne dohranjivati biljku. Traži dosta svetlosti, podnosi i polusenku, a jaki, direktni sunčevi zraci mogu da oštete listove.

Stare biljke, ili one koje su previsoke i ogoljene, podmlađujemo tako što odrežemo deo biljke sa listovima i zakorenimo ga u vodi (može i bez hormona za ožiljavanje), a mesto reza na stablu (koje ostaje u saksiji) premažemo kalemarskim voskom. Za par nedelja pojaviće se korenčići, kada budu dužine od 1,5-2 cm mogu se posaditi u odgovarajuće posude. Na stablu će se za izvesno vreme spavajuća okca probuditi i isterati nove grane. Nikada ne znamo koliko će novih grana biti, jedna sigurno, a možda i više.

Napadaju je štitasta vaš i crveni pauk. Ovu divnu biljku lako ćete izgubiti (ubiti) ako je previše zalivate, ne voli "mokre noge".
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

Jeca 019

• Sr. Member
Odg: Dracena marginata
« Odgovor #1 poslato: 13. Decembar 2011., 10:10:50 »
Ovo je moja omiljena vrsta dracene.Imala sam jednu dve godine i preko leta je iznela na balkon u polusenci gde je divno napredovala i skoro udvostručila rast.U septembru je unela unutra i onda posle desetak dana doživela  :sok: Biljka je na moje oči propala i dan danas neznam zbog čega  :pitanje: Da bi se utešila nedavno sam kupila sebi novu Marginaticu  :da:
Tačno je da je višak vode može ubiti (inače moju pokojnu nije ubila voda jer sam je uvek zalivala kada je zemlja lagana)!

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
« Odgovor #2 poslato: 13. Decembar 2011., 10:24:39 »
Jedva sam uspjela da pronađem sliku svoje dracene, pa da i nju predstavim, slika je od prošle godine.  :da:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #3 poslato: 13. Decembar 2011., 10:39:07 »
Yoli, svaka čast, pa ti skoro sve imaš, ili bolje da te odma pitam šta nemaš.

Jeco, tvoju je možda ubila nagla promena, one malo teže podnose premeštanje unutra-napolje i obrnuto. Zato svako premeštanje tj. iznošenje ili unošenje treba obaviti kada su spoljašnje i unutrašnje temperature približne ili još bolje, jednake. U suprotnom može da odbaci listove, pa u nekim slučajevima i ugine, što se tebi verovatno desilo.

Od svih dracena ova je najosetljivija i traži najviše pažnje, prava šmizlica, al mnogo je lepa, pogotovo trikolor, jedno vreme sam htela i nju da nabavim, srećom nije je bilo trenutno, jer stvarno ne znam gde bih je smestila.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: 13. Decembar 2011., 10:57:01 »
Suzana, imam ja dosta cvijeća, saksijskog i baštanskog, ali to je tako kad živiš na dva mjesta. Nešto mi je na selu, a nešto u gradu...najteže je svaki čas putovati, mjesečno sam i po nekoliko puta, čas ovdje, a čas u BL. Jedva čekam da sin završi fakultet i oženi se, pa neka onda mladi preuzmu onaj dio u gradu.  :volim:

Jeca 019

• Sr. Member
« Odgovor #5 poslato: 13. Decembar 2011., 13:04:38 »
Suzana,sigurno si u pravu da se jako stresirala  :tuzan:
Yuli,takva je bila i moja pokojnica :plac:
Evo je moja nova marginatica:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: 13. Decembar 2011., 14:22:40 »
Lepa ti je ova nova, ali pazi je, kad je budeš iznosila napolje sačekaj da se spoljna i unutrašnja temperatura ujednače, da je ne bi stresirati.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #7 poslato: 13. Decembar 2011., 14:35:48 »
Ja dracene ne iznosim napolje, za mene je to sobna biljka, pazim samo da je na odgovarajućem
mjestu i s vremena na vrijeme joj dodam prihranu, ali ne često.  :volim:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 13. Decembar 2011., 14:46:26 »
Izvinjavamo se, mnogo se izvinjavamo  :sesir:, nisam mislila na tebe kad sam pisala prethodni post, već na Jecu, moja greška, nisam stavila kome se obraćam.

Jeca 019

• Sr. Member
« Odgovor #9 poslato: 13. Decembar 2011., 17:15:17 »
Hvala Suzana.Greške jednom plaćam a ubuduće ću voditi računa.  :da:

kala

• Full Member
« Odgovor #10 poslato: 26. Januar 2012., 20:53:03 »
imam i ja ovu biljkicu e jali yuka ne znam,dobila sam je na poklon

Uploaded with ImageShack.us

Jovo

• Sr. Member
« Odgovor #11 poslato: 26. Januar 2012., 23:40:55 »
Ovo nije juka ovo je dracena i bas je lepa :osmeh:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #12 poslato: 27. Januar 2012., 08:07:35 »
Kala ovo ti je Dracena marginata bicolor, baš je lepa i negova. Ona ti je među dracenama najveća šmizla, voli najviše da se mazi, pazi...

Pliska

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 27. Januar 2012., 18:15:17 »
Ja imam ove dve Dracene, zadovoljna sam njima, ali sam primetila da im ne odgovara ''dodir'' Juke, zbog oštrine njenih oboda listova. I one u toku zime stoje u sobi na umerenoj temperaturi.

kala

• Full Member
« Odgovor #14 poslato: 27. Januar 2012., 18:36:33 »
E hvala,baš sam htjela da tražim kako se zove,ja baš i nisam ljubitelj cvjećkica koje ne cvjetaju ali poklon je poklon  pa ih pazim i mazim

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.