Dracena marginata

• 46 replies
  • 48108 views
*

Suzana

• 4346
  • Pol: Žena
  • volim sve što život čini lepšim
Odg: Dracena marginata
« Odgovor #15 poslato: 27. Januar 2012., 21:03:16 »
Jeco i ove tvoje dve šmizlice su lepe, samo čini mi se da im malo suvi krajevi, to se na listovima pojavljuje kad su u prostoriji sa suvim vazduhom. Postavi ih na vlažne kamenčiće. Ovo što je suvo neće se oporaviti, pa ih možeš pažljivo makazicama odseći, ali vodi računa da sečeš samo suv deo, da ne zasečeš u zrav deo lista. Prethodno makazice dezinfikuj alkoholom, za svaki slučaj.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

*

markopolo

• *
  • 6
« Odgovor #16 poslato: 21. Jun 2012., 10:12:19 »
Zdravo svima. Molim vas za savet. Imam stan zapadno orijentisan i vrlo uspešno gajim palmu feniks, sukulente (crasulae), Yucca-u, Fikus Benjamin-a (doduše zimus se malo ofucao, ali nije imao svetla, posle sam ga pomerio), Campsis na balkonu, i desetak jednogodišnjih cvetnica na balkonu. Jedini problem mi je Dracena marginata :tuzan:
 Čitajući šta ste sve napisali, čini mi se da otprilike imam odgovor, ali vas ipak molim da mi napišete šta mislite o "mom slučaju", da nešto ne uradim pogrešno.

Prve godine kad sam dobio biljku za useljenje bila je tamno zelena sa crvenkastim obodom listova, i ličila je na ono za šta se ovde kaže da je zdrava biljka. Druge godine je reagovala na 2 sata dnevno direktnog sunca, što verujem da je razlog zašto je imala izgled opuštenih listova (nije nakostrešena), i listovi su počeli da joj se na krejvima suše i opadaju (nedge na sredini "ćube", gledano po visini).

Pomerio sam je u deo sobe gde nikad nema direktnog sunca, tik bočno pored prozora, trenutno je živnula, nakostrešila se :osmeh: i izbacila nove listiće na vrhu, ali su listovi bili bledunjavi i stali su sa rastom pri nekoj dužini od 5 - 10 cm, i sad mi se jedan od 3 vrha osušio, a druga dva izgledaju bledunjavo. Pomerio sam je dalje u dubinu sobe gde je osvetljenost negde osrednja, ali ne vidim da joj naročito prija.

Nikad ne nisam prskao, to bih mogao da radim. Da li da odsečem osušeni vrh? hoće li da tera bočne grančice onda?

Molim vas za savet, hvala

*

Jeca 019

• 347
« Odgovor #17 poslato: 21. Jun 2012., 11:02:30 »
Markopolo,počni da orošavaš dracenu redovno po ovim vrućinama.Najbolje je da to činiš kišnicom ili destilovanom vodom,da ne bi bilo ružnih fleka.Dracena marginata voli vlagu i orošavanje,samo nemoj preterivati sa zalivanjem da ne bi propala,i nemoj je toliko često premeštati.
I mojoj draceni su se sušili krajevi i ja sam ih pažljivo odsekla i nije joj smetalo.Pazi samo da ne zarezuješ u zdrav zeleni deo lista  :bye:

*

markopolo

• *
  • 6
« Odgovor #18 poslato: 21. Jun 2012., 11:25:57 »
Hvala ti. Počinjem sa orošavanjem od večeras  :mig: Premeštao sam je samo zato što je očigledno bilo da joj prija neko vreme jedno mesto, pa da se promeni godišnje doba i onda joj više ne odgovara. Nadam se da će orošavanje pomoći. Koliko daleko je ti držiš u tvoj stanu od prozora? Šta da radim sa sasušenom ćubicom? Da je odsečem, ili da ostavim pa će samo početi da izbijaju pupoljci ispod nje?

*

Dragan

• 198
  • Pol: Muškarac
  • nekad bio LOLA ........ -----------------------
« Odgovor #19 poslato: 21. Jun 2012., 11:59:12 »
Marko, ja bih proverio stanje u saksiji. Mislim da je koren oboleo. To češ poznati po boji žila. Ako nije bolestan ta vizita mu neće naškoditi, a ako je bolestan, treba poskidati obolele delove ( oni su mrki i meki) i presaditi u novi supstrat.
Možeš i uslikati koren, ako nisi siguran. Osušeni vrh odseci slobodno (do zdravog i živog tkiva).
:buket:

*

markopolo

• *
  • 6
« Odgovor #20 poslato: 27. Jun 2012., 11:13:30 »
Ok, hvala. A kako izgleda zdrav koren? žućkasto - beličast?  završavam neku stolarsku akciju na terasi danas, pa ću pogledati. Mislim da joj je bolje od prskanja. Vrhovi se jesu osušili, ali listovi više ne opadaju, i biljka deluje nakostrešenije i malo tamnije zeleno (ili ovo zadnje uobražavam). Odsećiću suve vrhove danas. Koliko vremena treba da prođe da počne da izbacuje bočne grančice? Ne bih da budem nestrpljiv, a opet ne bih ni da je držim dugo u uslovima koji nisu sasvim odgovarajući za dracenu, a da mislim da je sve ok.

*

Jeca 019

• 347
« Odgovor #21 poslato: 29. Jun 2012., 20:05:04 »
Zdrav koren bi trebao biti beličast  :da:Krenuće i sa rastom samo polako jer sa njima nema žurbe!Da li je prehranjuješ?  :bye:

*

markopolo

• *
  • 6
« Odgovor #22 poslato: 10. Jul 2012., 14:55:49 »
otprilike tako i izgleda beličasto. Pravo da ti kažem sad sam stao i sa prihranjivanjem jer sam se uplašio da joj ne smeta taj supstrat. zalivam je tek kad se zemlja skroz isuši, a prskam 3 puta dnevno :osmeh: Na dva vrha koja su se kao osušila, ipak su počeli novi listovi da izbijaju (ali na vrhu, a ne kao bočne grane!), a treći mislim da nije živ na vrhu, pa videćemo da li će nešto početi bočno da izbija. Koliko često da stavljam supstrat? mislim da je sad zalivam jednom u 3-4-5 dana. Trenutno je na mestu koje je  2-3 m u dubini sobe, nasuprot prozora, nikad nema dirketnog sunca, ali ima dovoljno svetla, i nije pod direktnim udarom klima uređaja, niti zimi grejanja, pa videćemo...

*

Suzana

• 4346
« Odgovor #23 poslato: 10. Jul 2012., 15:03:50 »
Tek kad se uveriš da ti taj sumnjivi vrh neće poterati - uzmi oštre makaze ili nož i odseci stablo do zdravog dela, zamaži ga voskom da se biljka ne bi dalje sušila ili inficirala. Posle izvesnog vremena će sa strane izbiti nove grančice, koliko će grančica izbiti to ni niko ne može sa sigurnošću reći.

Sada je zaiste extremno toplo pa možda i može tako često zalivanje, kad se malo progladi, nemoj više od jednom u 7-10 dana, ni jedna dracena a pogotovo marginata ne vole mokre noge.

*

Brbljivica

• *
  • 29
« Odgovor #24 poslato: 10. Jul 2012., 15:31:38 »
Moja jako sporo raste ali lepo izgleda i do sada nisam imala nikakvih problema a imam je vec 4 god sigurno.

*

Suzana

• 4346
« Odgovor #25 poslato: 11. Jul 2012., 10:48:28 »
Znači da si joj našla pravo mesto i pravu meru za zalivanje, nastavi i dalje tako. Marginate su najosetljivije i nazjahtevnije među dracenama, zaiste najsporije rastu od svih, ali su i veoma lepe i dekorativne, vredi se potruditi.

*

markopolo

• *
  • 6
« Odgovor #26 poslato: 12. Jul 2012., 11:53:28 »
Uradiću to orezivanje na ovom jednom vrhu. Samo nek stabilno napreduje, ma koliko to sporo bilo. Sećam se jednom da croton petru nisam zalio 4 dana, a imala je jutarnje sunce do 11h tada, i počela je da se suši, i šta god da sam radio davalo je samo trenutan efekat, i na kraju se osušila.
Brbljivice, opiši mi mesto na kome ti držiš tvoju Dracenu: koliko daleko od prozora, koja orijentacija, ima li promaje, blizina grejnog tela i sl. ?  :bye:

*

markopolo

• *
  • 6
« Odgovor #27 poslato: 20. Septembar 2012., 10:39:32 »
Samo da se zahvalim svima. Nakon nešto više od 2 meseca, imam dve zdrave ćube na draceni, a na trećoj grani, čiji se vrh osušio mi je izbilo 3 nove ćube  :lepo:  Nadam se da će sledećeg leta biljka izgledati tako da se ova moja loša briga više neće nimalo primećivati, pozdrav! :bye:

*

Suzana

• 4346
« Odgovor #28 poslato: 20. Septembar 2012., 10:48:38 »
Drago mi je da je operacija uspela, pacijent živ i vitalan a dr zadovoljan  :lepo:

*

Snowwhite

• *
  • 3
« Odgovor #29 poslato: 23. Septembar 2012., 11:44:45 »
Pozdrav svima,
imam i ja problem sa dracenom...naprosto ne znam kako da joj udovoljim  :mislim: :pitanje:? Naime dracene sam imala i pre, ali mi nikad nisu zadavale probleme. Pre godinu dana sam se preselila u  stan, i odlučila najveću da ponesem sa sobom. Kupila sma još dve manje, i sve tri ih zasadila u jednu veću saksiju. Želim da napomenem da je stan sa južne strane, a moja dracena 10 cm udaljena od balkonskih vrata. Veći deo dana je sama u stanu, pa spustim i roletne do pola (da joj sunce ne greje direktno u listiće). Vremenom je obarala listove.. i ništa joj ne prija...ni previše tečnosti ne previše vlage. Tokom zime sam je orošavala svako jutro, pa je počela dobija i fleke od preterane vlage. Sada sam načisto zbunjena..jer ne znam ni da li da je zalivam ili ne? :zbunjen:
Najmanju dracenu sam presekla, i vidim da ne reaguje. Malopre sam je izvukla iz zemlje, kad ona kao da je trula  :sok:
Srednjoj draceni se promenila struktura stabla - kao da se naboralo  :celo:
Slike u prilogu. Molim za pomoć i savet, jer mi je baš žao što joj se ne dopada u novom stanu  :tuzan:
Želim da napomenem da sam već menjala zemlju....
Unapred hvala

[priloženu datoteku obrisao administrator]

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.