Dracena marginata

• 46 replies
  • 49521 views
*

Snowwhite

• *
  • 3
Odg: Dracena marginata
« Odgovor #30 poslato: 23. Septembar 2012., 14:47:44 »
izvadila sma najmanju dracenu, i njeno korenje kao da je isparilo...sitne žilice postoje, ali od debljeg korenja ostala samo spoljna opna, a unutra prazno sve. Plašim se da se isto ne desi i ovoj većoj :lupko:

*

Suzana

• 4346
  • Pol: Žena
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #31 poslato: 25. Septembar 2012., 09:03:41 »
Postoje dve mogućnosti, da je udavljena, tj. od prevelike vlažnosti zemljišta koren i stablo su počeli da trule, a drugi, je da možda ima nekih napasnika. Da li si možda, kada si je presađivala, primetila neke mušice, larvice ili bilo šta što bi moglo da je ručka.

Pod hitno je vadi napolje, ostavi da se malo (pla sata do sat) prosuši. Proveri da li ima nekih napasnika u zemlji ili na korenu-stablu, ako nema, preventivno je isprskaj nekim fungicidom, za svaki slučaj ako ti je promaklo nešto sitno. Proveri nežnim stiskanjem u kakvom je stanju stablo, sve što je mekano, znači da je uhvatio proces truljenja, odseci do zdravog dela, zdravi deo ostavi u vodu da se ožili pa nakon toga posadi. Ako je stablo zdravo presadi ga u novi supstrat i za početak ne zalivaj 2-3 dana, tada zalij, ali malo, pošto dolazi zimski period možeš je zaliti jednom u 10-15 dana.

Ako je odmah uz vrata, možda joj smeta upravo često otvaranje i prolazak pored, od svih dracena "Marginata" je najosetljivija i najzahtevnija. Sretno u spašavanju, držim fige da operacija spasavanja uspe.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

*

Snowwhite

• *
  • 3
« Odgovor #32 poslato: 25. Septembar 2012., 23:34:16 »
Presađivala sam je pre otprilike 2 meseca, i nije ničeg bilo. Pa imala sam periode češćeg zalivanja i ne zalivanja uopšte. Nisam je preterano zalivala. ZAlivam je otprilike svakih 15ak dana... Zemlja joj je baš suva... Žao mi je, i mislim da što bi ja više da joj udovaljam da je on sve zahtevnija  :tuzan:
Pitam se da li joj je prevelika saksija (mislim na one manje dracene).
Unapred hvala

*

Suzana

• 4346
« Odgovor #33 poslato: 26. Septembar 2012., 11:19:19 »
Kao što sam već rekla, marginata je najzahtevnija među dracenama, možda joj smeta upravo to što je pored vrata i na stalnoj promeni temperature, strujanja vazduha, prolaska pored nje...

A to što je stablo trulo i nema korana, garant je u pitanju ili nešto što je pojelo, ili truljenje tj. višak vode. Zato sam ti i savetovala da je obnoviš, jer će ti u suprotnom cela propasti.

*

Hibiscus

« Odgovor #34 poslato: 11. Mart 2013., 23:53:07 »

Ovo je moja dracena marginata sa kojom sam prezadovoljna..Na dnu saksije postavljen je šljunak kako bih obezbedila bolju drenažu jer većina cvećara prodaje nekvalitetnu zemlju koja dugo zadržava vlagu što dracene inače ne podnose.

*

Suzana

• 4346
« Odgovor #35 poslato: 12. Mart 2013., 09:52:39 »
Vidi se po biljci da je pažena i mažena, samo tinju nastavi tako da neguješ pa ima obe da cvetate.  :lepo: :lepo:

*

lolita

• 1284
« Odgovor #36 poslato: 12. Februar 2014., 19:55:28 »
Imam i ja jednu. Dobila sam je pre desetak dana. Pa... da ja nju uslikam ... pa ako propadne ...makar fotka da ostane.

*

andja

• 1882
  • "Tko zna da ne zna - najveći je."
« Odgovor #37 poslato: 12. Februar 2014., 20:04:53 »
 :smiley: Nece samo ju zalivaj odozdo, a nikako odozgo i stiti od bele vasi i jakog sunca i topline. Jako je lepa i velika.
Tko zna da ne zna - najveći je.

*

lolita

• 1284
« Odgovor #38 poslato: 12. Februar 2014., 20:10:38 »
E hvala andjo... a da prskam malo? Mislim kad otopli. Sad sam je stavila u negrejano predsoblje.

*

Suzana

• 4346
« Odgovor #39 poslato: 13. Februar 2014., 09:12:00 »
... a da prskam malo? Mislim kad otopli. Sad sam je stavila u negrejano predsoblje.
slobodno, voli ona orošavanje, od svih dracena marginata je najveća i prava šmizla, ali ne sumnjam da će kod tebe opstati, i sad je lepa, a mogu misliti kako će biti lepa kad se odomaći...

*

kico

• *
  • 3
« Odgovor #40 poslato: 03. Oktobar 2014., 12:02:40 »
Pozdrav svima ..ja sam novi na forumu :)..imam Dracenu u kuci o kojoj niko nije vidio racuna :( sad ja pokusavam da je "ozivim" ..bila je mnogo izrasla bukvalno 1,5m ali onako uzaslonjena uza zid jer joj je bilo stablo tanko i samo na vrhu fini listovi..da smo ju odmakli od zida polomila bi se..ee sad sam joj ja prije 2-3 dana zasjekao stablo na od prlike 25cm i zalio vrh voskom..dali  ce sad pocet rasti kako ja zelim ili ce da uvene,dali sam promasio godisnje doba??hvala

*

aleksasanda

• **
  • 78
« Odgovor #41 poslato: 21. Oktobar 2014., 09:11:19 »
И ја сам моју сецкала неколико пута у њеном животу - неких 10тљк годиница - јер се стабло због мањка светлости истањило и искривило.
Секла сам и лети и зими по једном. Само стрпљења, јер јој треба пар недеља само да крене да пупи са стране.

Одсечени ,,врхови,, се могу сачувати да пусте корен.  :smiley:

*

aleksasanda

• **
  • 78
« Odgovor #42 poslato: 21. Oktobar 2014., 09:43:55 »
Корен јој је исти као и она цела. Да није резана била би три до четири пута већа.

*

kico

• *
  • 3
« Odgovor #43 poslato: 22. Oktobar 2014., 19:04:30 »
Hvala...citam da ne voli previse vodu e sad koliko cesto da ju zalivam ovako odsecenu i dali da ju necim prehranim?!

*

aleksasanda

• **
  • 78
« Odgovor #44 poslato: 22. Oktobar 2014., 20:06:02 »
кад је земља сува под прстом - онда залити.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.