Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 400

Autor Tema: Navodnjavanje "kap po kap"  (Pročitano 21328 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
Navodnjavanje "kap po kap"
« poslato: 11. Januar 2013., 10:23:46 »
Ove godine planiram malo ozbiljnije da se posvetim proizvodnji povrća, za tako nešto mi je potrebno kvalitetno navodnjavanje. Prošla godina je bila katastrofalna, zbog velike suše, ne želim da mi se isto ponovi ove godine.  :nikad:
U povrtnjak planiram da uvedem sistem navodnjavanja "kap po kap", tako ga nazivaju.  :mislim:
Dragane mislim da ti imaš veliko iskustvo sa ovom vrstom navodnjavanja, verovatno ima i drugih članova Baštovanstva koji bi hteli da s nama podele svoja saznanja i zapažanja. Prvo me zanima ono osnovno, šta je sve potrebno od materijala, najbolji način montiranja i sl.

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
Odg: Navodnjavanje
« Odgovor #1 poslato: 11. Januar 2013., 11:08:41 »
Yuli, odlična ideja za otvaranje ove teme, taj način navodnjavanja i mene zanima.

S tom razlikom, što mene zanima navodnjavanje voćaka i vinove loze, naročito ovo drugo. Ukoliko se sklope sve kockice prvo bih ovaj način navodonjavanja sprovela u "vinogradu", pa mi je svaki savet doborodošao.

Jedino da naglasim da vinograd nije veliki i sastoji se od više vrsta stonog grožđa (ima nešto malo vinskog) formirani su špaliri ali nisu na jednom mestu, jer je teren terasast, tako da na terasama ima po 2 ili 3 špalira a ima ih ukupno 8.

Da dodam da su i špaliri mešovite, a takođe mi je poznato da će ovo uvećati troškove sprovođenja ovakvog načina navodnjavanja, al šta je tu je. Teren je takav kakav je, tu pomoći nema.

Unapred hvala svima koji pomognu u realizaciji  :da: :da:
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

petar_kozic

• Full Member
Odg: Navodnjavanje "kap po kap"
« Odgovor #2 poslato: 11. Januar 2013., 13:51:53 »
Probacu da ja dam odgovore.

Za sistem navodnjavanja kap po kap postoje nekoliko varijanti i razlukuju se prema nameni.

Ovo cu napisati iz iskustva i svog znanja. Znaci mozda postoje i neki drugi sistemi.

Sistem za navodnjavanje kap po kap se sastoji iz nekoliko elemenata.

1. Izvor vode. Moze biti direktno vezano na bunarsku pumpu, hidrofor, cesmu i sl. Moze biti povezano na neku vrstu cisterne pa se ovde odmah moze i dodavati vodorastopivo djubrivo, tretirati voda ako za to ima potrebe i sl.

2. Od "izvora vode" ide glavno crevo. To glavno crevo je okiten crevo odgovarajuceg promera. U zavisnosti koliko ce traka sa kapljacima biti povezano i koliko ce biti potrebna ukupna kolicina vode, to odredjuje promer creva. Nekome je dovoljno 3/4" nekome 1" ili vece.
Napomena: Ako se koristi cisterna za dovod vode pozeljno je i koristiti filter jer uvek ima raznih taloga i ostataka iz cisterne koje mogu zapusiti kapljace. Filtera ima sirok dijapazon.
Ja cu dati svoj primer kasnije.

3. Na to glavno crevo se ubusuju slavinice ili ventili u zavisnosti od potreba na koje se montiraju trake ili creva sa kapljacima. Odavde krece odabir onoga sto je vama potrebno.

Za povrce se najcesce koriste trake za navodnjavanje. One su najjeftinije i zivotni vek im je nekoliko godina 3-4 godina u zavisnosti gde se i kako koriste. Iz iskustva znam da traju i duze. Nije isto ako je crevo napolju na otvorenom i u plasteniku, da li se koristi celu godinu ili samo u sezoni i sl.

Kod traka za navodnjavanje sem proizvodjaca razlikuje se i sledece. Prave se trake sa kapljacima na rastojanjima 10cm, 15cm, 20cm sto ja znam. I ovo se bira prema vrsti kulture koju navodnjavate.

Za voce i vinograde se koriste skuplje varijante ali i visegodisnje tj. izdrzljivija creva za navodnjavanje. Po izgledu je veoma slicno okiten crevu samo tanjih zidova i sa kapljacima. Za voce se ta creva ne polazu na zemlju vec slicno spaliru i podizu se od zemlje tj. vezuju za vec postojeci spalir ili napravljen bas za tu namenu. Ovo se radi iz razloga lakse obrade zemljista oko vocaka.

Ja ne znam konkretne proracune promera creva i potrosnje vode. Ja cu izneti stanje kod mene pa mozda mozete izvuci zakljucak.

Imam cisternu 2000l. Glavno okiten crevo promera 1". Iz njega izlaze 20 slavina. Na svaku tu slavinu je povezana po jedna traka sa kapljacima u duzini od 20m, sto daje racunicu da je ukupna duzina creva za navodnjavanje 400m.
Ovih 2000l vode preko ovih 400m creva iscuri za nekih 5h. (kapljaci su na 15cm)

Bitno je napomenuti da ako se postavlja cisterna, ista mora biti odignuta od zemlje barem 50cm kako bi u crevima bilo pritiska i prirodnog pada da bi voda lako oticala.

Ovde cu postaviti slike kako bi mogli da napravite razliku. Mozda sam i ja nesto zaboravio da kazem.
Ako imate nekih pitanja slobodno, tu sam da pomognem.

(Sve sliku su preuzete sa interneta)

Ovo je slika trake za navodnjavanje sa objasnjenjem osnovnih delova jedne takve trake. U nekim apotekama se ove trake prodaju na kotur, neki hoce i da mere na metar.

Ovo je slika kako izgleda na koturu:

Ovo je slika creva za vocnjake:

Slavinica. Ubusuje se u glavno crevo. Prednost slavinice od obicnog ventila je jer mozete samo na pojedine redove da pustate vodu ako za to imate potrebe:

Ovako izgleda ceo sistem postavljen. Ovo je mini varijanta:

Ima tu jos nekih stvari, kao sto je venturijeva cev za doziranje vodorastopivih djubriva ako voda u sistem dolazi direktno iz bunara ili cesme.

Po zahtevu se moze objasniti.

Pitajte sta vas interesuje pa cemo odgovarati.

Pliska

• Global Moderator
« Odgovor #3 poslato: 11. Januar 2013., 18:25:32 »
Pogodak Yuli(za temu)!  :lepo:

Koziću, pridružujem se diskusiji. Ne snalazim se oko tehničke izvedbe sistema kap po kap ali evo da nešto dodam što sam saznala na jednom forumu a ovde je dotaknuto.

Pošto svako drvo formira sitne žilice (korenčiće kojima apsorbuje hranu) u oblasti u kojoj ima više vode to znači da kada se sistem kap po kap postavina površini zemlje( da se zaliva gornji deo korena) onda će se ti korenčići formirati u gornjim slojevima zemlje pa će pri mašinskoj obradi doći do oštećenja istih. Zato se preporučuje da se uradi nešto slično kao što je bubamara odradio pri sađenju aronije  :mislim:  Creva kojima se razvodi voda od voćke do voćke se pričvršćuju na stablu ili granama da ne bi smetala pri mašinskoj obradi a onda se pored svakog stabla u zemlju pobije čvršće crevo sa sitnim bočnim otvorima i priključi na creva za sistem. Šta se time dobija? Drvo će, sitan korenov sistem (koji upija hranu) formirati  u nižim slojevima koji će zadržavati vodu i hraniti i pojiti drvo a pri mehaničkoj obradi neće doći do njihovog oštećenja.

bubamara037

• Hero Member
« Odgovor #4 poslato: 12. Januar 2013., 19:17:52 »
U temi Naše bašte i terase opisao sam na koji način sam ja to odradio kada su aronije (kao i voćke) bile u pitanju, i naravno da je to nešto drugačije kada je u pitanju veliki broj biljaka koje treba zaliti ali i kada sam tuje posadio opredelio sam se za moju, alternativnu verziju zalivanja KPK. Naime, obe imaju + i  -  , ali ja bih uvek i ponovo odradio "podzemnu" varijantu. Crevo sam postavio nešto iznad mesta gde "počinje" korenov sistem tako da je iskorišćenje maximalno (što bi neko smatrao banalnim), crevo se ne vidi (estetski momenat), izbegao sam mogućnost da KEKE izgrize crevo što je veoma izgledna varijanta (krtice nemam u dvorištu - informacija za skeptike), a za one koji rade biljke koje su sklone podgorevanju - plamenjači ovo nije neinteresantno; naime, ja svoje biljke zalijem u bilo koje doba dana bez bojazni da bi visoka temperatura vazduha mogla da napravi štetu. Na kraju da se ogradim: govorim o manjim površinama pod zasadima.

bubamara037

• Hero Member
« Odgovor #5 poslato: 13. Januar 2013., 09:51:55 »
Pa, naša Yuli od ovoga neće imati praktičnu korist, bar ne sada, ali možda nekom drugom bude od koristi.... u svakom slučaju: ne može da škodi. :sviruckam:

Sadjenje aronije. Kada su jabuke sadjene jednostavno mi nije palo na pamet da to i ovekovečim.

Oko svake cevi-creva nasuo sam manji dao sitnim peskom do visine do koje je perforirana a zbog brže i kvalitetnije penetracije vode. Jednostavno bih mlaznicu koja se nalazi na kraju creva stavio u PVC vertikalu i odvrnuo ventil na česmi sve u trajanju oko 5 min. Zbog malog broja jedinica ovakav način zalivanja nije bio neprimeren. Prihvatam kritike i sugestije ako neko drugačije misli, uz obrazloženje naravno. :celo:

Sitan pesak ide do ispod biljke imešan je jednim delom sa zemljom u delu korenovog sistema (mali experiment). :zbunjen:

Jedva da se biljčica da naslutiti...

bubamara037

• Hero Member
« Odgovor #6 poslato: 13. Januar 2013., 10:11:50 »

I malo zaštite nije na odmet. Vidi se i malč od smrekovih iglica (PH).

Ove dve sam namenio za plodonošenje a treću za razmnožavanje po je i način zatrpavanja malo drugačiji. I tu sam odstupio od najčešće korišćene metode ali je krajnji rezultat isti ali je zalivanje bilo olakšano i siguran sam-kvalitetnije. Naime biljku nisam zatrpao u ravni (pa bi kada mladjari-letorasti dostignu 15-tak cm usledilo nagrtanje u cilju razvijanja korenovog sistema), već nešto ispod te kote (bazenčić za vodu) da bih izdanke kasnije zatrpao do te razine, "0" i onda su sve 3 biljke i tlo oko njih izgledali identično, što mi je bilo vrlo važno.

Jasno je koja je za dalju proizvodnju.

Negde oko 1. oktobra kada temperature više nisu kakve su bile a biljka ojačala creva sam povadio. Inače je aronija prilično tolerantna na nedostatak vode ali redovno zalivanje svakako pozitivno utiče na razvoj biljke.

bubamara037

• Hero Member
« Odgovor #7 poslato: 13. Januar 2013., 10:29:00 »

Podmladak. Od jedne sam dobio još 6 (moglo je se izvući i svih 10kom, ali je ovo sasvim dovoljno za lične potrebe).
Jabukama i kruškama sam creva ostavio dve sezune.

Novima nisam stavljao creva jer su sve ostale niže 10-15cm zbog naknadnog planiranja-izravnavanj terena a i jesenja sadnja ima prednosti kada je vlaga u pitanju.

Imenjače, što se tuja tiče gde sam primenio klasičan KPK sistem, tu nema šta ni videti obzirom da je odstupanje od klasike to što je crevo na 25cm u zemlji i vidi se samo slavina i brzovezujuća spojka na koju kačim crevo iz gradske mreže a u trajanju od pola sata za 30 tuja.

Na kraju se pitam koliko sam svime ovime "povredio" temu koju je Yuli započela. Ako smatrate da bi bila svrsishodnija negde drugde - srećan joj put (odnosi se na moje postove). :sviruckam: :zbunjen: :lupko: :celo: :bye: :bye: :bye:

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #8 poslato: 15. Januar 2013., 14:08:52 »
Bubamaro, meni će baš ovo odgovarati za neke biljke, lozu na primer i neke ukrasne grmove, a za kasnije ću videti.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

Samwise

• Newbie
  • *
Odg: Navodnjavanje
« Odgovor #9 poslato: 20. Januar 2013., 22:24:39 »
Yuli, odlična ideja za otvaranje ove teme, taj način navodnjavanja i mene zanima.

S tom razlikom, što mene zanima navodnjavanje voćaka i vinove loze, naročito ovo drugo. Ukoliko se sklope sve kockice prvo bih ovaj način navodonjavanja sprovela u "vinogradu", pa mi je svaki savet doborodošao.

Jedino da naglasim da vinograd nije veliki i sastoji se od više vrsta stonog grožđa (ima nešto malo vinskog) formirani su špaliri ali nisu na jednom mestu, jer je teren terasast, tako da na terasama ima po 2 ili 3 špalira a ima ih ukupno 8.

Da dodam da su i špaliri mešovite, a takođe mi je poznato da će ovo uvećati troškove sprovođenja ovakvog načina navodnjavanja, al šta je tu je. Teren je takav kakav je, tu pomoći nema.

Unapred hvala svima koji pomognu u realizaciji  :da: :da:

Upravo se registrovah da podelim sa vama moje iskustvo
Imam vinograd za licnu upotrebu -- dobro vino koji se skoro osusio letos, a poceo je sa ogromnim rodom mislili smo da cemo imati vina za celu zimu!  :furija: :ljut:

ova 2012 je bila osvesvujuca pa smo
celo leto proveli trazeci vodu i bunare na imanju, kopajuci planirajuci
ove zime se spremamo za jak sistem kap po kap, nasao sam sve od opreme i upravo sada pre 5 min.

( urednistvo ako je zabranjeno nesto vi obrisite ili upozorite, nisam ovde da reklamiram nikoga)

oprema za sve pocetnike http://www.metalik-plast.rs/Navodnjavanje.htm

uputstvo za pocetnike  http://www.svetionicar.rs/basta/basta/napraviti%20bastu.htm

oprema , delimicna na kupindu http://www.kupindo.com/Clan/trofi012/SpisakPredmeta

kapalice na kupujemprodajem  http://www.kupujemprodajem.com/Izraelske-kapalice-kap-po-kap-4072452-oglas.htm

i to je to

e sad gde da nadjem upustvo kako se spaja okiten na trakasto crevo za povrce i
pretpostavljam da  je perfektna stvar obicno crevo uz ove kapalice koje su ekstra jeftine za vinovu lozu

predlozi sugestije ?

hvala!

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
« Odgovor #10 poslato: 21. Januar 2013., 09:36:39 »
Interesantna rešenja, pročitala sam sve što ste do sad napisali, hvala vam na detaljnim uputstvima.
Mislim da će za moj povrtnjak najviše odgovarati rešenje koje je opisao gospodin Petar_kozic, ili neka slična verzija. Kupiću plastičnu cisternu od 1000 l (četvrtasta s metalnim pojačanjem) koja će se puniti bunarskom vodom, udaljenost slavine od cisterne će biti oko 30 m. Za sad planiram navodnjavanje od 150-200 m dužnih, verovatno treba postaviti creva sa različitim rastojanjem kapljača, zato što mislim uzgajati različite vrste povrća.
Zanima me još, pošto će se navodnjavanje vršiti iz cisterne, kako se u tom slučaju doziraju đubriva?

petar_kozic

• Full Member
« Odgovor #11 poslato: 23. Januar 2013., 00:07:58 »
Yuli, kada koristite cisternu onda je lako doziranje djubriva.

kod Kemira (Yara) vodorastopivih djubriva ide 1g na 1l vode tj. 1kg na vasu cisternu od 1000l.

Uzmete kantu sipate vodu rastopite djubrivo i samo dodate u cisternu.

Tako sam barem ja radio.

dejan 77

• Newbie
  • *
« Odgovor #12 poslato: 09. Mart 2013., 22:57:15 »
e sad ajmo malo za i protiv sistema kap po kap , zbog cega je neophodno dodavanje djubriva u vodu kojom se zaliva sistemima kap po kap, jer se koren biljke formira samo u delu u kojem sistem kpk vlazi zemljiste pa cesto dolazi do deficita mikro elemenata i velikih problema sa biljkama .

petar_kozic

• Full Member
« Odgovor #13 poslato: 09. Mart 2013., 23:46:24 »
Ovo je moj odgovor za sistem KPK.

Ko ga je smislio neka mu je ALAL.

Vredi svakog dinara, ja mu manu nisam nasao.

milmarc

• Newbie
  • *
« Odgovor #14 poslato: 05. Maj 2013., 09:06:20 »
evo i mojih skromnih zapazanja
kada je sistem mali moze se lako eksperimentisati, konkretno ja sam isto kao sto je neko ovde napisao da je podzemno postavljao kap po kap creva probao pre koju godinu i mogu reci da je to jos najbolja tehnika, jedino treba ravnomerno postaviti creva a da ih ne dohvati motika.
ne znam kako vi ali ja nisam mogao nabaviti (na malo) razliciti raspored kapaljki nego samo na 20cm pa sam za paradajz, recimo, zatvarao dva izvoda da bi dobio raspored od 60 cm, to je lako odraditi sa ovim crevima koji su "na sav" mada ih moja (bunarska) voda jako brzo zapusi - vec prve sezone, dok ova skroz okrugla, sad napamet ne znam koji je proizvođac, se nisu zapusavala 3-4 sezone.
sistem mi radi 24h na minimumu i veoma malo vode koristi a rezultati odlicni mada je proslogodisnje sunce unistilo jako puno plodova sto paprike sto paradajza ali to je druga prica.
povremeno sam prihranjivao sa min. đubrivima za kap po kap (preko rezervoara) koja navodno ciste kapalice :mislim: mada to nema efekat ciscenja i dolazi do zapusavanja.
voda koja ide u sistem je iz busenog bunara koja ima u sebi kamenca (ne preterano) i puno gvozđa koje je po meni osnovni faktor zapusavanja creva, filter je improvizovani.
koji filter bi mogao da odstrani gvozđe da bi mi creva vise trajala jer sad mogu da nabavim samo ova sa savom a ona mi ne traju ni jednu sezonu ili mozda mogu necime da se prociste?

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.