Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 400

Autor Tema: Nerium olleander - Oleander, Lijander  (Pročitano 20360 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Jeca 019

• Sr. Member
Nerium olleander - Oleander, Lijander
« poslato: 16. Decembar 2011., 17:56:09 »
Nerium oleander pripada porodici Apocynaceae, poreklom je iz Azije i Japana, a može se naći kao samonikla duž Mediterana. Ime je starogrčkog prekla od reči neros - vlažan, kod nas je poznata pod imenom Oleander ili Lijander.

Lijander je žbun ili drvo visine 2-3 m, mada, posađen u zemlju u odgovarajućim klimatskim uslovima može da naraste i do 6 m. U našim uslovima uglavnom se gaji kao biljka za velike baštenske saksije u kojima izgleda kao žbun ili malo stablo. Cveta od početka juna pa sve do pozne jeseni. Cvetovi nemaju poseban miris. Vrlo su lepi današnji kultivari sa duplim cvetovima i patuljastim stablom. U velikim baštenskim saksijama, na verandama i terasama pravi odličnu zaštitu od neželjenih pogleda.

Odgovaraju mu pozicije od punog sunca do polusenke. Raste na temperaturama iznad 10 C, ali podnosi mrazeve do -5 C ukoliko je posađen u zemlju. U saksijama je potrebno da se u toku zime unese u prostoriju u kojoj temperature ne padaju ispod 0 C. Letnje žege podnosi odlično. Nije preterano izbirljiv što se vrste supstrata tiče, ali će dodatak treseta svakako biti od koristi za brzo ukorenjivanje.
Prilikom gajenja mogu se odstraniti svi izbojci iz zemlje, a ostaviti da rastu samo dva glavna stabla. Na ovaj način lijander može postati lepo drvo.

Uglavnom se razmnožava poludrvenastim reznicama u avgustu, ali može se dobiti i iz semena. Biljke koje se razmnožavaju semenom značajno gube dekorativne karakteristike i ne liče na roditeljsku biljku.

Zalivanje bi bilo dobro obavljati odstajalom vodom, mada mu preterano ne škodi ni vodovodska voda. Prilikom zalivanja smenjujte periode vlage i suše, jer u tim uslovima najbolje raste. Inače dobro podnosi i dugotrajnu sušu, a i duge vlažne periode. Obavezno ga pri svakom zalivanju prihranjujte nekim od vodorastvorljivih đubriva od aprila do avgusta. Svaki treći put možete zaliti čistom vodom. Može biti problematično jedino prezimljavanje kada lijander treba potpuno zaustaviti. Svedite zalivanje na najmanju meru i ne prihranjujte ga.

Volim ovu lepu (inače otrovnu biljku) ali kako nemam sunčanu terasu gajim zajedno sa mamom na njenoj južnoj terasi. Vole sunce a u vreme letnih žega i obilno zalivanje. Imamo roze i beli dupli a planiramo da ih nabavimo još. Letos su divno cvetali sve od početka juna pa do septembra. Prezimljuju u hladnom a sunčanom hodniku što im savršeno odgovara a zalivamo ih jako retko samo da se zemlja skroz ne presuši! Već od početka aprila presađujem ih u kvalitetan supstrat za cvetajuće biljke, očistim sve što štrči i već početkom maja iznosim na terasu da uživaju sve do kraja leta i prvih mrazeva. Obilno ih zalivam kada su velike vrućine i redovno prihranjujem đubrivom za cvetajuće biljke. Sada miruju na svom starom hladnom i svetlom hodniku...

Jeca 019

• Sr. Member
Odg: Nerium olleander - Oleander, Lijander
« Odgovor #1 poslato: 19. Decembar 2011., 01:13:45 »
Ja tek na fotki videla dva žuta lista(pa sam ih danas odstranila)  :rol:
Izdržljivi su oni ali bolje je da temperatura bude iznad 0C.  :bye:

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #2 poslato: 21. Decembar 2011., 14:17:07 »
To je biljka koja veoma brzo raste, 25-30 cm godišnje.

Oblik lista je kopljast, dugačak 10-20 cm, na stabljici imaju pršljenast raspored. Boja lista je jarkozelena ili sivkasta, a naspravno su raspoređeni, kožasti na kratkim drškama.

Cvetovi Oleandera su prekrasni u nežnim bojama: bela, ružičaste, krem, puprurna ili žuta. Neke forme imaju jednostruke a neke dvostruke cvetove. Svi imaju cevaste krunice sa 5 suženih delova i grupisani su u terminalne bokoraste cvasti. Cveta od juna do oktobra. Da bi se cvetovi otvorili potrebno je puno svetal i toplote, tako da pupoljci koji se stvaraju u jesen često se ni ne otvore. Biljka je bez mirisa, mada ima varijetata koji imaju opojan miris.

Lako se razmnožava vršnim reznicama koje se mogu zakoreniti u toploj vodi ili direktno u supstratu. Reznice se uzimaju u proleće i leto, brže rastu na toplom, a ako se uzumu u rano proleće mogu cvetati već iste godine. Temperatura potrebna za ožiljavanje je 16-18 C. Mogu se razmnožavati i semenom, koje se može posejati u aprilu pri temperaturi od 21 C.

Lijander izgleda lepše i svežije ako je supstrat malo vlažan. Prilikom zalivanja najvažnije je da voda bude topla, jer u suprotom može da se dogodi da se cvetovi ne otvore.

Treba ih obilno orezati posle cvetanja da bi zadržali lep, žbunast oblik. Bočni izdanci koji izbijaju ispod cvetnih pupoljaka mogu se skroz odstaniti, jer će tada biljka bolje cvetati.

Ukoliko se reznice uzmu sa biljke koja cveta, ili što je još bolje, ako se kao reznice uzimaju rascvetale grane, mlade biljke će cvetati još iste godine.

Podložna je napadu biljnih vaši, trudite se da ih ukloniti što pre, jer mogu prouzrokovati čađavicu.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

Pliska

• Global Moderator
« Odgovor #3 poslato: 28. Decembar 2011., 19:26:38 »
Moj lijander ima cvetove vanila boje (valjda sam pogodila, nešto kremkasto). :mislim: Zadovoljna sam sa njim. Napravio se kao žbun, jer u proleće ne znam koju granu da orežem, za svaku mi žao. Preko zime stavljam ga u podrum, jer jedino tu imam mesta. Danas sam ga zalivala, ali sam videla da mu je lišće dosta opalo. Valjda je to zbog malo svetlosti ili su možda intervali suve i mokre zemlje neravnomerni.  Ne sećam se prethodnih zima. Ali očekujem da će se u proleće situacija srediti.

Jeca 019

• Sr. Member
« Odgovor #4 poslato: 28. Decembar 2011., 19:49:04 »
Pliska, najverovatnije mu opada lišće zbog manjka svetlosti ali većinom to oni izdrže i preguraju zimu. Vodi računa da ga sada pošto je u mračnom i hladnom ne zalivaš tj. sasvim sasvim malo dodaj vode.  :bye:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: 03. Maj 2012., 08:41:29 »
Jel se on to divani sa rođacima u primorju, prekrasna je, ako si i preterao, vidiš kako ti je zahvalan.

Jeca 019

• Sr. Member
« Odgovor #6 poslato: 05. Jun 2012., 10:22:58 »
Volim te duple lijandere a nisam znala da mirišu  :osmeh: Ovde kod nas ih retko ima u prodaji!

agika

• Sr. Member
« Odgovor #7 poslato: 05. Jun 2012., 14:55:33 »
Mi ih imamo godinama i ono sto bih istakla iz iskustva........

Obozvaju ih stitaste vasi i ako je suv vazduh namnoze se za tili cas......
One obozavaju osoku...tj potopljena zivinska govanaca....MM ih sa time obilato prihranjuje

A ono sto smo prosle godine otkrili i to sasvim slucajno jer nam je jedan iz gomile promakao......kad cvast precveta redovno smo ih odstranjivali i onda ceeeekali sledecu turu cveta....pa nikad, a pri zadnjem sisanju taj jedan nam se provukao i on je cvetao do kasno u jesen a dok ostali vise nisu doneli ni jedan cvet......znaci ne kidati cvasti, jer tu stvari cveta iznova i iznova......

Pokusajte i vi to kod vas ove sezone pa da vidimo da li je to pravilo ili se nama samo tako zalomilo!!!!

Pliska

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 05. Jun 2012., 18:41:07 »
Jeste agi, u pravu si.  :osmeh:

Ja ne skidam precvetale cvasti i celog leta mi cvetaju.

Jednog leta mi se desilo nešto slično kao tebi, ali sam videla dok sam ga šišala, da je počela smena cvetnih cvasti pa sam ga tako polupodšišanog ostavila i zato nisam primetila da je manje cvetao.

lolita

• Global Moderator
« Odgovor #9 poslato: 10. Jul 2012., 10:29:56 »
Još nekoliko boja, koje su meni zapale za oko:
(ova narandžasta ili više kajsija mi se najviše dopala)

slična ali druga, roza nijansa:

lolita

• Global Moderator
« Odgovor #10 poslato: 10. Jul 2012., 10:36:57 »
Snežnobela dupla:

i ova nežnoroza:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #11 poslato: 10. Jul 2012., 11:34:12 »
Šteta što nemam uslova za ovu lepotu, ja bi ovu boju kajsije i duplu belu. Baš su veličanstvene.

Pliska

• Global Moderator
« Odgovor #12 poslato: 11. Jul 2012., 10:11:01 »
Lolita, prelepi su, ehhh, kad tamo imaju svega što im treba.

Ja imam ova dva a nikako mi ne polazi za rukom da još koji ožilim.

lolita

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 11. Jul 2012., 11:22:41 »
Baš su ti lepi. Naročito onaj beli. Ma ja samo pokazujem šta sam videla...da vidite i vi šta sve ima na ovome svetu  :mig: .
Pokazala sam do sad nekoliko boja (sigurno ih ima još...) a sad ću veličinu biljke...hihi... :osmeh:

zalivaćemo, zalivaćemo...i čekati, čekati da i ove naše tako porastu.  :osmeh:  :cmok:

Vesna Stojkovic

• Full Member
« Odgovor #14 poslato: 11. Jul 2012., 11:59:04 »

Ja imam ova dva a nikako mi ne polazi za rukom da još koji ožilim.

[/quote]
Pliska,ja sam ih bez problema zilila, nije mi tesko da ti  ozilim,imam dupli roze i beli,krem i crven (koji je u stvari tamnociklama),neki su mi izmrzli ,ali neznam koje boje,ali imam u selo kod moje mame,uzecu reznice i staviti na oziljavanje...
Inace ovaj veliki ti je fantastican!!

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.