Autor Tema: Катон, Варон, Колумела, Плиније  (Pročitano 4383 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dragant

• Global Moderator
Odg: Катон, Варон, Колумела, Плиније
« Odgovor #15 poslato: 28. Jun 2015., 14:47:06 »
Виноград на кољу, а заправо је на жици.

Експеримент који је у току. Гијо резидбу преводим у чашу и за сада је све много боље него што сам се надао.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #16 poslato: 23. Mart 2017., 16:05:35 »
      Ма колико била савршена, одустао сам од донске чаше. Из два разлога.
      Први је потпора. Неопходно је да буде веома снажна јер ластари ( мој чокот је бујна Пловдина)  су тешки и сваке године су ломили попречно коље. Бетонски стубови и дебеле гвоздене жице нису биле опција, за ту форму су неприродно ружни.
       Други разлог је отежани прилаз гроздовима. Да бих дошао до њих било је неопходно да,  провлачећи се између кракова,  уђем у унутрашњост чокота и останем у неком неприродном положају или да се споља савијам до земље, а ја баш и не волим да се толико увијам, истежем и грчим.
     Зато донску преводим у молдавску чашу.
     Гледам претходну слику и морам да закључим да је прошла година показала да је гајње лозе као да је уз коље нешто најпаметније што сам у винограду до данас урадио. Малч сам избацио. Он је био нешто најглупље  што сам у винограду до данас урадио.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #17 poslato: 12. Septembar 2017., 10:47:32 »

Ово је виноград, а корпе су чокоти. Најпознатији овакви виногради су они, хиљадама година стари,  са Санторинија.
     Новоизрасли ластари се сваке године  уплећу са већ постојећим и тако се дограђује корпа. Она је  истовремено и ослонац и заштита од ветрова и заштита од жарког летњег Сунца. Пут минерала и воде из земеље је сваке године све дужи и дужи  и зато принос бива, из године у годину, све мањи и мањи. После 75 година се цео чокот - корпа одсече и почиње формирање нове, подмлађене корпе.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #18 poslato: 12. Septembar 2017., 16:25:16 »
     А овако изгледа један од винограда на Санторинију док зри.

Vrabac

• Sr. Member
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
« Odgovor #19 poslato: 14. Septembar 2017., 07:07:36 »
In vino veritas, in aqua sanitas

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #20 poslato: 14. Septembar 2017., 10:31:56 »
      In vino  sanitas et jucundum...

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #21 poslato: 14. Septembar 2017., 15:26:25 »
Вино на балкону

Подтема је пре свега намењена онима који живе у згради и којима предлажем да  купе двадесетак килограма грожђа да би направили своје домаће вино. Потребно је да имају само неку мању металну цедиљку и испражњене боце, најбоље оне од воде да их не би морали пре употребе прати. У поступку ће се користити  и одговарајуће шерпе, левак, лавор, кадица, кофа, шта већ ко има у стану. 
      Наједноставније је купити добро сазрео мускат хамбур. Има га свуда. Ако не знате да оцените зрелост грожђа, погледајте крај петељке. Ако је одрвенела, добро је. Мора бити и довољно слатко, а ако није додајте обичан шећер, али не више од триста грама до  пола килограма на десет килограма грожђа. Уместо обичног шећера бољи би био воћни шећер. Они који вину прилазе као леку, а тако га и пију, могу  додати мед. Грожђе се никако не пере. Није важно да ли је прљаво или са остацима хемикалија на њему.Све те нечистоће на крају заврше као талог при каснијем претакању. 
      Поступак прераде је исти било да сте купили бело или црно грожђе, поступак је као стандардни за црна вина. Не користи се никакав квасац, само онај који је већ на гроздовима. Рукама се пуцад одвоји од петељки, а затим се  измуља, наравно рукама и добијени кљук се убаци у флаше. Флаше се пуне до три четвртине запремине, јер ће се чврсти део, комина подићи на врху, па да за подигнуту комину буде места у боци, да не излази. Флаше се  затворе ватом или нечим сличним јер винске мушице никако не смеју доћи до кљука, иначе уместо вина добијамо сирће.

Остаје да се боце, неклолико следећих дана што чешће промућкају, да комина никада не буде сува, опет због могуће појаве болести. Врење би требало да се одвија на собној температури, око 200С. Нема врења на температурама испод 150С, а ни изнад 300С.
      Након пет дана треба процеђивањем комину одвојити од течног дела, који се зове кљук. Течност  прође, мокра комина остаје у цедиљки, шаком је стиснемо и то је то. Сада се боце напуне кљуком, али не до врха. Више не мућкамо, само се чека да врење престане. Како да знамо када је врење престало? Нема више мехурућа, пене, шуштања и најважније - кљук више није сладак.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #22 poslato: 17. Septembar 2017., 06:41:12 »
      Врење је престало. У боцама је вино.
      Треба их ставити на хладно, идеална температура би била 80-120С. Од хладноће очекујемо да припомогне таложење најкрупније нечистоће.
      Боце су и даље затворене ватом јер треба пустити, у вину,  заостали угљен диоксид  да слободно оде.
      Предстоји нам да чекамо још недељу дана.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #23 poslato: 23. Septembar 2017., 14:07:55 »
      Вино ми је у флашама, мало га је па се све одиграва мало брже. Овако данас изгледа и на дну сам црвеном стрелицом означио талог кога се претакањем треба ослободити.

Претакање треба обавити отворено. Овако то изгледа.

Нека све пршти,пенуша.
      Прави је тренутак да се размисли како у будућности очувати вино од болестио. Наједноставније је користити винобран и он се свуда може купити. За црно вино је мера 6-10гр на 100 литара вина, а за бело 8-10гр. Када је мало вина постоји проблем како измерити тежине испод једног грама. Стакло, жилет па на црту. Одмерена количина винобрана се раствори у чаши вина, па се онда она саспе у преточено вине и све се заједно добро промеша.
      Болести долазе када није довољно хладно, када у вину нема винобрана, превише је ваздуха у суду, од којекаквих нечистоћа, гњилежи, плесни или нема довољно алкохола или киселина.
      Преточено вино сада треба насути у боце до врха и ставити их на хладно. Од тог тренутка ваздух у судовима нам је непријатељ.
      Ово претакање се не броји, па се зато каже да нам до првог претакања предстоји чекање од четири до шест недеља.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #24 poslato: 24. Septembar 2017., 16:50:42 »
      Претпоставићу да је прошло поменуто потребно време и треба обавити прво претакање. Да опет крајње поједноставим, урадите га као полузатворено.

Друго претакање је обично у јануару, почетком фебруара, али ако је мала количина вина, онда може бити и раније, већ након четрдесетак дана од првог. Вино би требало да је до тада постало кристално провидно, без оштрине, ароматично. Друго и сва накнадна претакања се обављају искључиво  затворено.

И тако смо дошли до краја. Имате своје домаће вино и као тако најбоље вам је на свету.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #25 poslato: 10. Oktobar 2017., 10:34:36 »
      Е па није крај, допуне су неопходне.
      По правилу се, при претакању, задња боца не може напунити до врха јер не преостане довољно вина. У тој ситуацији пластичне боце треба само притиснути, а након тога затварач добро стегнути.  Увек, са два дрвцета и мало канапа, превентивно урадим додатно обезбеђење јер затварач зна да попусти.

Ово ми је "подрум".

Картонска кутија на тераси. Служи само да боце држи заједно. Спољне температуре су баш какве су  потребне за негу вина и тако ће бити целе предстојеће зиме. У пролеће постаје топлије, али ће до тада вино бити попијено. При ниским температурама из вина се издваја винска киселина у виду  кристала на дну. Вино је потребно затворено преточити  са кристалног талога и одмах након тога оно постаје много питкије, боље. Ако се заледи, а то се догађа на око -70С , ништа страшно, напротив, када се одледи биће боље. Иначе сам противник  прича  о киселини која вино чини "освежавајућим". Киселина чува вино од кварења, то је тачно, али то није наша прича. Док је хладно и у њему има довољно алкохола, киселине нам нису потребне.   
      Нисам имао већу кутију па сам, ради заштите од светлости,  боце замотао у новински папир. Може и без њега. Најлон кесе, на оним боцама које су у процесу недељног грубог таложења, штите ватене затвараче од кише. 

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #26 poslato: 24. Oktobar 2017., 19:34:01 »
      Дошло је време за прво претакање.

Талога је мало. Бистро је, а и да није, док је здраво, бистрина је најмања брига. Теорија да што је мања посуда, то је брже формирање вина се показала као тачна. 
      Никада раније нисам радио филтриње талога, али сада јесам, онако да пробам. Кроз обичан канцеларијски папир и резултат ме је веома пријатно изненадио.

Pliska

• Global Moderator
  • Ne sudi- da ti ne sude
« Odgovor #27 poslato: 24. Oktobar 2017., 23:35:44 »
Како лепу боју има!!!  Верујем да је укусно   :lepo:   само још да га преручиш у стаклену флашу. Мени је то највећи проблем (мислим на талог ). Мој супруг не пије вино па онда то претакање буде мој посао...  а ја сам више за дегустацију   :konspiracija: 

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #28 poslato: 25. Oktobar 2017., 06:22:24 »
      Није још за пиће, још је дивље, али моји не мисле тако. Синоћ су га темељито  "пробали".
      Стакло је најбоље, али мраз на балкону, па лед који се шири. Није лоша ни пластика, има она својих предности, поготово  када се сетим античких амфора изнутра намазаних воском или катраном.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #29 poslato: 10. Novembar 2017., 16:09:44 »
      Могуће је да ће вам на балокону преостати нека флаша вина до првих топлих пролећних дана. Мало је вероватно, али је могуће. Природно вино, без конзерванса, ће се тада лако покварити.
      Проблем очувања вина на топлоти је веома стар, поготово је био изражен када се вино превозило једрењацима. Путовања су дуго трајала, често се пролазило кроз топла мора.  Сетили су се да би најбоље било да као конзерванс повећају количину алкохола у вину. То се може урадити на више начина, а од начина зависи да ли се добија  вино као порто, масала, мадера, малага, самос или шери.
      Шери је наједноставнији. У вино се само доспе толико алкохола да га у вину буде бар 20% и остави се неко време да одстоји. Што дуже, то боље и ако може на температури од 40-600С и ако се има, у бурадима, да ваздух по мало долази у контакт са вином.
      Као закључак. Преспите вино у стаклене боце. Боце можете напунити до врха или не, по вашој жељи. У зависности од тога добићете две врсте крепког вина. На литар вина додајте деци чистог алкохола или два деци лозоваче, вотке... Да се вино не би шокирало, немојте додавати целекупну количину алкохола одједном. Боље је из два пута и увек вином разблажен алкохол у размери пола пола. Умотајте боцу у папир да светло не продире и нека га летња жега, на балкону,  греје. До зиме би требало да имате домаћи шери.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.