Кактуси за почетнике

• 20 replies
  • 15939 views
*

dragant

• 992
Odg: Кактуси за почетнике
« Odgovor #15 poslato: 04. Decembar 2017., 08:21:01 »
      Као и сви почетници, колекцију сам у цвећарама сакупио с, брда с, дола, шта ми се на око допало и пар кактуса као поклон. За "праву" колекцију би требало да имам простор, мали стакленик, да имам контакте са осталим озбиљним колекционарима, да на кактусе желим да потрошим значајну количину новца,... Немам воље да се у такво шта упуштам.
      За стан су један, три или највише пет кактуса и техничке импровизације. (Можда зимо-отпорни кактуси ?)

*

dragant

• 992
« Odgovor #16 poslato: 16. Decembar 2017., 14:52:27 »
! No longer available

*

dragant

• 992
« Odgovor #17 poslato: 24. Februar 2018., 16:26:18 »
      Данас сам обавио редовно годишње пресађивање свих кактуса. Претходна смеса је била изванредна. Осипала се коренчића са лакоћом. Данас сам за супстрат узео мешавину од приближно пола пола Флора земље за цвеће и перлита. Помало се бојим да је смеса прејака, али шта ћу, ту су временске прилике и  неодложне обавезе и здравље, нисам могао да ископам и затим стерилишем баштенску земљу.   

*

dragant

• 992
« Odgovor #18 poslato: 02. Maj 2018., 08:16:08 »
     У марту сам одлучио да остварим своју давнашњу жељу и започнем гајење зимотпорних кактуса. Од Јанција сам набавио резнице, шест врста таквих опунција. Тек када ми је стигао пакет, сетио сам се да сам направио највећу грешку размножавања кактуса резницама, нису узете са матичне биљке у време њеног пуног развоја, средином  пролећа или почетком лета.
       Свеједно сам их ставио на досушивање пресека. У обичној картонској кутији сам избушио рупе тек толико широке да се у њих могу заглавити резнице, да стоје усправно и да пресек буде у ваздуху. Правило је да се тако суше бар две недеље, све док се пресек не прекрије сасушеним ткивом.
      Након тога се може даље кренути на више начина, а ја сам изабрао најлакши, да све оставим онако како је било до тада. Чекао сам да се појаве коренчићи. Пре коренчића су се појавили нови изданци, а коренчићи  су се појављивали тако, кад који. На цилиндричној опунцији се нису појавили ни након месец дана.
      Када се појаве коренчићи опет постоји више начина како посадити резнице. Изабрао сам Хагеов начин. Посадио сам их у повећој саксији, уз ивице. Ивица придржава младе кактусе који су практично без корена.

У време садње земља треба да је мало или умерено влажна, а са нормалним  заливањем се почиње полако и касније.
      Раније нисам имао опунције и нисам знао какве бодље имају. Страшне. То су вишеструки харпуни који дубоко продиру у кожу, немогуће их је потпуно извадити и боле пар дана и зато обавезно треба користити добре рукавице.
      Јанци ми је послао и ову опунцију.

Претпостављам да је код њега потрбушке лежала на зељи и из средине је пустила као нити танке коренчиће. Пажљиво ју је ископао, а ја сам је одмах засадио. Веома брзо је из доњег дела пустила још коренчића, а затим и четири изданка.
      Размишљам да ли је баш неопходно опуције држати усправно при сушењу и тако усправно их садити. Овај потрбушке начин  ми се чини стабилнији?
     Данас је 15.06.2018 године и пре пар дана сам ту потрбушке посађену опунцију, потпуно гњилу,  бацио у ђубре. Влага са површине земље је учина своје.
      Никако не треба тако садити пелцере!
« Poslednja izmena: 15. Jun 2018., 09:17:12 dragant »

*

dragant

• 992
« Odgovor #19 poslato: 10. Maj 2018., 12:47:38 »
      Данас сам обавио редовно годишње пресађивање свих кактуса. Претходна смеса је била изванредна. Осипала се коренчића са лакоћом. Данас сам за супстрат узео мешавину од приближно пола пола Флора земље за цвеће и перлита. Помало се бојим да је смеса прејака, али шта ћу, ту су временске прилике и  неодложне обавезе и здравље, нисам могао да ископам и затим стерилишем баштенску земљу.

Ова моја смеса ништа не ваља. Превише је порозна. Кактуси, посебно они велики, ми се изваљују. У смесу мора ући нека глина, рецимо четвртина. Покушаћу да изгурам ову сезону без пресађивања, али ћу зато следећег марта обавезно додати стерилисан лес (немам глину).

*

dragant

• 992
« Odgovor #20 poslato: 10. Maj 2018., 13:32:51 »
     И од данас су на отвореном. Више их не уносим, не склањам их од кише, ветра, хладноће, па шта им буде, одрасли су.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.