Autor Tema: Mini bašta-Maxi plan  (Pročitano 13736 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Vrabac

• Sr. Member
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
Odg: Mini bašta-Maxi plan
« Odgovor #285 poslato: 19. Maj 2017., 12:54:55 »
piše na kesici da je otporan na Ccu, Px, Pcu, CMV.
E šta te skraćenice znače, nmm pojma. Kao što sam rekao problem je sa stablom iznad zemlje, bude 3-5 cm dug i tanak "vrat"  a ima stvarno masivne kotiledonske listove pa mislim da ako se malo izduži ,jednostavno vrat nema snage da nosi težinu i slomi se, i time prekine snabdevanje listova.
 Čekam da vidim ove koji sada niču iz zemlje napolju koliki će njima biti "vrat", pa ako bude kratak ,tek da izviri iz zemlje , da kotiledonski listovi budu tek iznad zemlje, onda je to problem-rešenje.
Ranije sam gajio uspešno Sunčani Potok sortu ali je malorodna, odnos žensko-muških cvetova je 1 prema 5. Gajio sam i kornišone lepo , F1 Levina, jako sam zadovoljan s njom, rađa ko luda, a u turšiji su ostanu čvrsti. Tako da sam ostao pri Levini za zimnicu a za salatu , rekoh, aj da probam Misir F1, ima dobre karakteristika na papiru. Videćemo.

Uradi sam (šta ti padne pod ruku) Plastenik za saksiju da zaštitim klijanac od sunca  :celo:
Preživeli misir i uvenuli ispod, niču novi desno.

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #286 poslato: 19. Maj 2017., 13:03:45 »
leteća bašta za zeleniš je za sada super

Tu sam izmešao z.salatu, španat i rukolu.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #287 poslato: 19. Maj 2017., 13:09:38 »
     Е то са танким вратом још нисам чуо. Да није неки мутант?
     Ја сам увек краставце гајио из семена, на отвореном. Париски корнишон и за летњу салату и за зимницу у другој тури. Прскао сам га обично два пута бордовском, више реда ради него због болести. Никада ми се нису разболели, само су тешко подносили летње врућине. Слаб корен који  слабо узима воду, а листови је само испаравају. Неко време сам размишљао о заслону изнад, али сам одустао. 

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #288 poslato: 19. Maj 2017., 13:46:52 »
Citat
hahaha nije mutat nego sigurno nije imao dovoljno svetlosti pa se izdužio. To mi je najlogičnije. Dokazano je da je i najgora topla leja iili najgori plastenik bolji od najboljeg prozora. Bilje dobija svetlost sa svih strana a na prozoru ne.

nislijka

• Global Moderator
« Odgovor #289 poslato: 19. Maj 2017., 15:33:27 »
Citat
hahaha nije mutat nego sigurno nije imao dovoljno svetlosti pa se izdužio. To mi je najlogičnije. Dokazano je da je i najgora topla leja iili najgori plastenik bolji od najboljeg prozora. Bilje dobija svetlost sa svih strana a na prozoru ne.

I meni se to desilo sa krastavcem, to izduzivanje  :osmeh:, jedino sto se nije osusilo stablo i biljka nego je poleglo... da i meni je bilo na prozoru  :ljut: uopste mi se to ne sadi, mislim da cu direktno u bastu posejati preostalo seme...

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #290 poslato: 19. Maj 2017., 16:12:53 »
Pa uradi kao ja, posadi te polegle  i posej seme. lako je počupati kasnije. Šteta je, toliko si ih gajila da ih sad ne posadiš. Kako hoćeš.
Ja sam saaltu posejao nagusto i neću čekati na glavičenje. Salatu ne prodajem i šta će mi onda glavica, nije to kupus. Ionako salatu očerupam da bi jeli samo listove, pa što ne bih čerupao odmah u bašti. Braću salatu kao španat, i siguran sam da ću imati više salate po m2 nego da čekam glavice. Još malo da porastu pa makaze u ruke i cap,cap naberem listove za ručak,večeru. Ostavio sam mesta da sejem u razmacima od 3-4 nedelje.
Kad naraste rukola i španat , i njih cap,cap , pa imam mešanu salatu. Šta će mi glavice.
Baš ću meriti na vagi koliko sam ubrao na 1 m2 pa da uporedim jer prošle godine je na 1 m bilo 9 komada u glavici. A sad imam oko 40  :celo: plus rukola i španat.
znam , nisam normalan ali oću da probam.  :sviruckam:

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #291 poslato: 19. Maj 2017., 16:22:56 »
      Натераћете ме да преведем поглавља која се односе на гајење расаде у собама. Гаје људи и поред прозора, без додатног светла!
      Издужена расад ништа не ваља. Од ње касније нема плодова или веома мало. Побацајте је одмах, немојте се беспотребно трудити.   
      Врабац мораш пронаћи меру. Штрицкај салату, али остави преосталој довољно простора да се потпуно развије. Боље је да је чупаш из корена. У  збиру ће бити више.

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #292 poslato: 19. Maj 2017., 22:34:00 »
Draganče, tako sam i mislio. Ostavići joj minimum prostora, na taj prostor koji zauzima 1 salata gajenja klasično, to je nekih 30x30 cm , ja ću staviti 5 komada, ako ne i više. E sad sigurno mislite da je to budalaština ali to misle oni koji nisu gajili salatu na vodi. Trik ili problem je kako to uraditi na zemlji , e to moram da izmozgam. Neuspeh je očekivan ali ako uspem....sam ću sebi dati medalju. :cigar:
Ovo je za sada samo testiranje metode i namerno preterivanje , pomeranje granica da bi se kasnije odredila optimala. Ideja je da se poseje velika količina i onda postepeno bere mlada bebi salata dok se ne dođem do ciljanog broja biljaka.
Ta bebi salata će ući u krajnji zbir berbe. Većeras sam ubrao 190 grama bebi salate za večeru, proredio red, a to je samo jedan red dužine metar a ima 4. Znači bebi salate će biti oko 1 kg po m2,a može i duplo da nisam pravio redove, plus ostaje stalan broj komada za šišanje kasnije, a računam 4-5 tura po kilogram a to je sigurno oko 5-6 kg po m2, a možda i više. Ako uspem da napravim više turnusa do kasne jeseni, očekujem 10- 15 kg . U isto vreme testiram i sorte. koliko vidim ,crvena mnogo sporo raste.
To je plan , izuzetno pretenciozan ali opet kažem ,ako uspem ili ne , iskustvo će biti neprocenjivo.

Pliska

• Global Moderator
  • Ne sudi- da ti ne sude
« Odgovor #293 poslato: 19. Maj 2017., 23:29:37 »
Ви сте прави експериментатори    :lepo:   

Што се краставца тиче искуства су ми чудновата. Покушала сам да оставим семе и кад га боље погледам, семенке су увек биле празне. Остављала сам увек пробране примерке. Ни временски нисам то рано чинила (обично у јулу) али никако да погодим прави плод и право време. Зато за сваки случај купим неколико биљки.  Пре неколико година нисам ни умела да их гајим а сада је већ боље. Ове године сам при чишћењу пластеника неколико краставаца оставила , они су ту оставили семе из којих су никле биљке које сам онда пресадила у чашице и ево их напредују. Пошто у фолији немам више места за њих, ови ће ићи напоље и то највероватније сутра. Још увек су ноћи хладне и свим биљкама смета велика разлика у дневним и ноћним температурама.

Све мислим да је код тебе био проблем са водом. Једне године сам нека швајцарска семена посадила напољу, лето било суво а они рађали као луди, да сам их делила по комшилуку.

Кад одрасту треба их увече заливати са млаком водом па ћеш видети колико ћеш рода имати. Нормално, прехрани га по жељи. Ја му додајем растопљен суви квасац (10грама)са кашичицом шећера и једним литром воде по једну јогуртску чашу кад престане да пени. Сад имам другу комбинацију али  сам једва успела да обуздам бурну реакцију квасца  :celo:

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #294 poslato: 20. Maj 2017., 00:07:00 »
Citat
Ви сте прави експериментатори
A šta ću kad imam baštu ko pola olgicine terase   :zbunjen:  Moram se dovijati da odgajim što je više moguće.

Hmm kvasac, nisam za to čuo i za toplu vodu, ali ima smisla kao baktreijsko sredstvo i verovatno spušta Ph (CO2) samim tim veća dostupnost elemenata. Ja sam ranije pio svež kvasac rastopljen u 2 deci tople vode , mogao bih ponovo početi. :mig:
Pliska ,hvala ti za savete , po ko zna koji put. Kapa dole.

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #295 poslato: 21. Maj 2017., 12:25:44 »
paradajz sam juče posadio u leje po 10 komada, između mladog luka koji ćemo polako pojesti pa tu idu cvekla, amarant i rasad praziluka koji je tek nikao pre 2 dana. uz zid sam ponovo frezovao i posejao u desnu leju boraniju a u levu hoću kornišone.
Kad da posejem kornišon da imam za zimnicu ?

Tamo gde mi je golubije gnojivo bilo  sam posadio rasad 3 muskatne bundeve ali imam bele vene na listu pre sadnje, šta je to ??
evo slike

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #296 poslato: 21. Maj 2017., 12:36:56 »
Kad da posejem kornišon da imam za zimnicu ?

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #297 poslato: 21. Maj 2017., 12:43:45 »
      Претпостављам да ћеш кренути од расада?

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #298 poslato: 21. Maj 2017., 13:02:08 »
pa nmm pojma šta je bolje, Rasad ili direktno, šta je tu za i protiv u oba slučaja, igra mi svaka opcija.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #299 poslato: 21. Maj 2017., 13:33:11 »
     Ти немаш пуно простора, а расад ти омогућава да тај проблем заобиђеш. Расадом  и вертикалним  гајењем дуплираш принос.
    Препорука је да су саксије за расад обавезно оне највеће, 12X12, једна до дурге. Тако сложене мало простора заузимају и часком их заштиш од било чега. Од сејања па до брања првог плода је 50-60 дана, а расад садиш када је месец дана стар. Берба би теоретски требало да траје 100-110 дана, али у пракси,код нас,  траје 40-50 дана. И опет, ако се кренуло из расада, онда би по правилу берба требало да дуже траје.
     Ја сам сејао директно и темпирао сам да брање углавном  буде завршено прве недеље септембра. Нисам могао да бирам, а увек сам желео да то буде касније. На селу, сеју када пожњу жито.
     Провери за корнишоне ове рокове које сам поменуо, пишем из главе.
     Ону болест никада нисам видео. Збуњује ме да се белина креће по жилицама. Митлајдер помиње недостатак азота, али то ми је баш невероватно. 

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.