Mini bašta-Maxi plan

• 368 replies
  • 38486 views
*

Vrabac

• 486
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
Odg: Mini bašta-Maxi plan
« Odgovor #345 poslato: 06. Maj 2018., 08:45:21 »
Citat
знам рећи ћете: што не бележиш? Ма бележим, али много глупи ови маркери, сунце их брзо избрише
može i kamen oblutak i lak za nokte

*

nislijka

• 678
« Odgovor #346 poslato: 06. Maj 2018., 19:23:54 »
Pa dobro, cekam!  :osmeh:

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #347 poslato: 06. Maj 2018., 22:15:33 »
Citat
Pa dobro, cekam!  :osmeh:

:mig:

*

nislijka

• 678
« Odgovor #348 poslato: 15. Oktobar 2018., 19:38:53 »

Posle duzeg vremena naidjoh na ovaj venac ljute. Jel ti znaci, mogu da ga uzmem sutra i da ti posaljem. Ne znam da li si se snasao do sada. Cena ovog venca je 250 dinara. Ne znam koliko ima na tezini.

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #349 poslato: 02. Januar 2019., 11:39:55 »
Na početku godine, pre nego što krenem sa planovima i pripremom, hoću da podelim s vama šta sam naučio u vezi sa paprikom, a verovatno je povezano i s drugim vrstama plodovitog povrća.
Unazad 2 godine sam primetio tačku kod zrelih plodova sa crnom flekom odole na paradajzu a kasnije kod paprike bočno jer ona zazreva posle, a i nema dno nego špic.
Nema na svim plodovima ali na recimo par komada po biljci. 10% ili malo više.
Klasičan primer nedostatak kalijuma.
Ono što me je na početku zbunjivalo je činjenica da znam da sam uneo u zemlju puno kalijuma , ali opet, bilo je dosta kiše koja je rastvorila i odnela hranljive materije u dubinu , plus bilo je i puno plodova pa nije bilo dovoljno kalijuma za sve plodove.
Prihranio sam sam bilje ali nije bilo promene ,pa sam pomislio ili da sam zakasnio ili je došlo do "zaključavanja" elemenata usled neodgovarajućeg Ph zemlje ( preko 6.5). Kiša je Ph 7 neutralna a bunarska je preko 7, oko 7.2 Ph.
Ista priča i 2017 i 2018 godine. Ništa strašno ,pogubno, imao sam dobar rod minus 10-20%.
Ali.......i dalje ne znam 100% šta je uzrok fleke:
- puno padavina
- zakasnela prihrana
- Ph zaključavanje
ili sve navedeno po malo. Na kraju , nakon mozganja i slaganja kockica znam šta je i kako rešiti problem. O tome sledeći put , malo neizvenosti nije na odmet.

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #350 poslato: 03. Januar 2019., 20:18:25 »
odgovor je nevidljiva gljivična infekcija cveta. Bilo je povezano s previše kiše / vlage  ili su ti uslovi olakšali gljivicama da rade svoj posao.
Ona se ne vidi nakon formiranja ploda, sve deluje normalno.
Infekcija je uspavana kako se plod razvija. Kada plod počne saazrevati, gljivica se onda brzo razvija, ne ostavljajući znakove bolesti sa spoljne strane ploda do samog sazrevanja. Imao sam primerke koji su bili zdravi i nakon branja, ali trunuli prilikom prirodnog sušenja.
Gljivica ne prelazi sa ploda na plod, ali se bolest može preneti semenom. Kao što neki ovde znaju, ja ostavljam svoja semena zbog genetike ali se desilo da izabrani su plodovi za seme takođe bili zaraženi.
pošto gljivice ne žive u baznoj sredini preko Ph 8 , bar ove baštenske, pre sadnje seme planiram tretirati vrućom baznom vodom. Isto planiram prskati prilikom cvetanja.
Videćemo šta će biti jer imam osećaj da će vreme biti kao i u prošlim godinama.

*

dragant

• 1016
« Odgovor #351 poslato: 03. Januar 2019., 21:57:28 »
Само једна тачка се појављује? Развојем болести од тачке настаје заражена зона, тачка се шири? Нема тачака на другим деловима биљке?

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #352 poslato: 04. Januar 2019., 14:28:48 »
nema tačke spolja do sve do pune zrelosti. plod spolja izgleda savršeno. Ako se otvori polu zreli plod ima samo par crnih semena. nema indikacija sve do same zrelosti ploda i tada kreće ekpanzija uspavanih glivica.

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #353 poslato: 04. Januar 2019., 14:30:23 »
zato sam i sumnjao na sve drugo.

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #354 poslato: 04. Januar 2019., 14:35:13 »
Citat
Само једна тачка се појављује? Развојем болести од тачке настаје заражена зона, тачка се шири? Нема тачака на другим деловима биљке?
da ,jedna ali tek kada se gljivice totalno rašire iznutra pa probiju ka spolja i na kraju pocrni ceo plod.

*

dragant

• 1016
« Odgovor #355 poslato: 04. Januar 2019., 17:41:41 »
Једина болест паприке која настаје унутар плода, одговара твојој причи, а коју сам могао да "ископам" је склеротиноза.

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #356 poslato: 04. Januar 2019., 20:00:59 »
prevod sa eng
"Unutarnje truljenje kod paprike može uzrokovati pet različitih organizama, koji inficiraju plodove na različite načine. O tome je vrlo malo istraživanja o kontroli ove bolesti, iako su provedene brojne detaljne studijeu posljednjih 30 godina.
Tehnička služba firme Hortus sprovela je studiju od 18 plodova paprike sakupljeni od 6 različitih uzgajivača u regiji Bundaberg u 2015. godini.
Trulež unutrašnjih gljivicea je nađen u 78% ploda i zaključuju da pretežni uzrok je latentna infekcija gljivicama, Alternaria alternata."

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #357 poslato: 04. Januar 2019., 20:14:23 »
" Dokumentovani uzroci unutrašnjeg truljenja u paprici su:
1. Alternaria (Alternaria alternata)
2. Fusarium (npr. Fusarium solani, F. oxysporum, F. subglutinans)
3. Botrytis (Botrytis cinerea)
4. Anthracnose (Colletotrichum spp.)
5. Bakterijska meka trulež (Pectobacterium atrosepticum)

mislim da je br 2 kod mene
" Fusarium. Unutarnja trulež u paprci može biti uzrokovanapomoću različitih vrsta Fusarium, na pr. Fusarium solani, F.oxysporum, F. subglutinans. Infekcija se obično događa preko
cveta, a kasnije rezultira unutarnjim infekcijama ploda, bez vidljivih vanjskih simptoma.
F. solani može inficirati tkivo capsicum stabljike, stvarajući mase spora koje se prošire na cveće. Do infekcije takođe može doći kroz oštećenjenu kože ploda u razvoju. Prenos Fusarium vrsta sa semenom je moguće, ali kao i kod A. Alternata, vrste Fusarium su uobičajene saprofite,
žive od raspadanja organske materije. Njihove spore su lako šire se vetrom, vazdušnim strujama, prskanjem vode i malim insektima kao što su muve."

*

dragant

• 1016
« Odgovor #358 poslato: 04. Januar 2019., 20:26:03 »
Има ли лека?

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #359 poslato: 05. Januar 2019., 01:11:42 »

" Duofen plus je kombinacija dve aktivne materije sa dva mehanizma delovanja: tiofanat-metil, koji inhibira deobu ćelija, i difenokonazol koji inhibira sintezu ergosterola koji imaju sve gljive, što mu daje osobine fungicida širokog spektra delovanja.
Iz ovih razloga preparat se, pored pšenice, može koristiti na velikom broju useva, a posebno kod povrća za suzbijanje Fusarium spp., ali i mnogih drugih bolesti koje se javljaju u toku proizvodnje."

"Caramba EC
Metkonazol je inhibitor biosinteze sterola (materija koje daju čvrstinu stabla) i time skraćuje visinu stabla pšenice čime se smanjuje poleganje. U odnosu na druge aktivne materije iz grupe triazola, razlikuje se po specifičnosti delovanja na palež klasa pšenice (Fusarium spp.) i po usporavanju rasta biljaka, zbog nakupljanja sterola. Koristi se samo za jednu primenu na istom usevu u toku vegetacije."
eee sad ono...
ne mešati sa azotnim đubrivima, jer može doći do opadanja listova.
otrovan za vodene organizme
ne koristi se u zaštiti useva u plastenicima i pri proizvodnji sadnog materijala, jer je izraziti retardant.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.