Akvaponika za početnike

• 42 replies
  • 19319 views
*

Vrabac

• 486
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
Odg: Akvaponika za početnike
« Odgovor #30 poslato: 07. Oktobar 2016., 22:57:33 »

*

Valodja

• *
  • 6
« Odgovor #31 poslato: 02. Januar 2017., 19:24:11 »
Ljudi pozdrav.
Evo i mene i Varaždina, Hrvatska.
Napokon forum i tema koja me zanima.
Naime moj prijatelj i ja započeli smo projekt komercijalnog akvaponskog sustava i proučavaju se stvari, čitaju članci itd. Htjeli napravit vlastiti ali zahladilo i momentalno nemamo gdje da isporabamo kako to funkcionira u stvarnom svijetu.
Vrabac je mnogo toga napisao i zato ti hvala Vrabac.
Nego pitanje za Vrabca: zanima me još malo filtracija? Mi radimo projekt na bazi DWC sistema sa floating raftsima....projekcija je 6 tankova riba za 500m2 floating raftsa. Kakavu filtraciju bi predložio? Sve je ovo još u fazi razvoja. Zemljište imamo i idejno rješenje za plastenik/postrojenje.
Razmišljamo o uzgoju zelene salate (Iceberg), bosiljka i arugule iliti rukole.
A kao ribu razmišljamo o pastrvi. Kao što si napisao teško da bude riba bila financijski isplativa tj. zarada, ali ovaj cijeli kraj konzumira dosta riječnih riba, a šarana ima dosta iz umjetnih ribnjaka, dok pastrva se uvozi.
Isto je i sa povrćem. Sve nešto Italija, Španjolska. Tu vidimo svoju priliku.

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #32 poslato: 03. Januar 2017., 16:03:46 »
Pozz i dobrodošao na forum
Citat
Napokon forum i tema koja me zanima

Potpuno te razumem jer praktično nemoguće naći pravu informaciju o AP u Srbiji i Hrvatskoj, ima par likova koji to "kao nešto" rade ali to su entuzijasti kao ja ,koji vole probati nešto novo, biti pionir u nečemu. Mnoge kvalitetne informacije vezane za AP u belom svetu su ovde neprihvatljive, doduše nije nemoguće to kopirati ali to iziskuje visoko ulaganje i veliko iskustvo, znanje, a mi to nemamo.

Citat
Naime moj prijatelj i ja započeli smo projekt komercijalnog akvaponskog sustava i proučavaju se stvari, čitaju članci itd. Htjeli napravit vlastiti ali zahladilo i momentalno nemamo gdje da isporabamo kako to funkcionira u stvarnom svijetu.

Odmah da vam poželim sreču u tome ali ja lično nemam iskustva sa komercijalnom AP, to je mnogo zahtevnije (zajebanije) od hobi, male dvorišne varijante koju sam imao, pa se bojim da vam neću moči puno pomoći ali probaću koliko mogu da vam izađem u susret.

Citat
Nego pitanje za Vrabca: zanima me još malo filtracija? Mi radimo projekt na bazi DWC sistema sa floating raftsima....projekcija je 6 tankova riba za 500m2 floating raftsa. Kakavu filtraciju bi predložio? Sve je ovo još u fazi razvoja. Zemljište imamo i idejno rješenje za plastenik/postrojenje.

Prvo tankovi za pastrmku moraju biti cilindrični sa odvodom vode na dnu, u centru dna koje je konusno, jer ne sme ostati nijedno govance, hrana, u tanku s ribama.

pa onda centrifugalni sedimentni filter kao taložnik izmeta i nepojedene hrane, isto cilindrični sa konusnim dnom.
za tim dalje ide biološki filter sa biološkim medijom tipa Kaldnes K1, Moving Bed Bio Filter Media (MBBR) to svi svi u komercijalnoj AP koriste, bez toga ne vredi. Problem je što je to skupo , oko 10 eura za oko litre, ali mora da se uloži kad je biznis u pitanju. jbg  :zbunjen:
Treba vam poseban objekat sa stabilnom temperaturam za ribu , koji se može odvojiti i spojiti od biljaka po potrebi, jer se može desiti da morate prodati skoro sve biljke, a tada je sistem narušen i eto problema.
Trebalo bi tih 6 tankova budu spojeni svaki sa svim biljkama a ne kao jedna celina, jer ako se razboli riba u jednom tanku ,ostalih 5 će biti zdravi.
Znači 500 m2 DWC sa 5 tankova = 100 DWC sa 1 tankom , plus jedan za karantin/uzgoj mladih riba, novog turnusa riba.
Ono što je najbitnije za komercijalni AP je adekvatan agregat za struju, jer ako dođe do nestanka nekoliko sati, ribe su gotove, posebno pastrmka koja traži jako bogatu vodu sa O2.

Moj savet je da dogodine prvo napravite mali RAS uzgoja pastrmki ,akvakultura samo, da vidite sa čime se susrećete, pa ako to bude uspešno, dodajte one sledeće godine još tankova sa ribom i DWC.
Stavite sve na papir, velika su to ulaganja, treba ići na sigurno, krenuti od manjeg ka velikom AP biznisu, napraviti petogodišnji plan.
Treba leti hladiti vodu za pastrmke, zimi grejati, jer one tada najbolje jedu i napreduju na oko 15-18 C.
Ima tu puno stvari na koje treba obratiti pažnju.

eto toliko od mene za sada

*

Valodja

• *
  • 6
« Odgovor #33 poslato: 03. Januar 2017., 20:03:38 »
Hej Vrabac. Hvala ti na ogdovoru.
Imam već kontakte (preko bare doduše) oko nabave tankova sa konusnim dnom na stalcima (ukupne visine oko 1.80m). U kontaktu sam sa osobama iz Urbanorganicsa od kojih ovih dana očekujemo i ponudu za kompletni sustav. Naime imamo zemljište i kako sam napisao, sad razmatramo opcije oko gradnje hale!?
Baš smo danas bili sa profesorom agronomije  u mirovini 8koji se bavio hidroponikom i privatno) kod njegova drugara koji radi plastenike i izradio jedan na proljeće u Italiji za akvaponski sustav od 300m2. Tako da sad razmatramo i tu opciju, jer plastenik (koji ima duplu stjenku izmedju koje se upuhuje zrak) ne zahtjeva građevinsku i lokacijsku dozvolu što bitno umanjuje troškove, a opet ima i sve što ti je potrebno za stvaranje i održavanje mikroklime, frijanje, hlađenje, cirkulacija zraka, čak i nude program za lap top da se sve prati i uskladjuje. To isto nude i firma iz Amerike, plus što sam kod njih zatražio i sustav ozračivanja, vodene pumpe jakog kapaciteta, niske potrošnje i tihog rada, filtere itd.
E sad, da li misliš da je bolje da svaki tank/grow bed ima svoj odvod, dovod? znam da mrtva, bolesna riba može jako brzo zajebat Ph vode i upropastit sve.
Prijatelj radi sa strujom i rasvjetom i tu on ima pokriveno.
Pošto pastrmki je potrebno oko 15-18°c , kao i kulturi na koje ciljamo, mislim da je to dobar omjer. No kolika temp. zraka pastrmki odgovara? Znači biljkama 15-18 temp. zraka, pastrmki 15-18. Znači kontroliranom klimom tj. mirko klimom to bi trebalo funcionirat!?
Imamo poslovni plan i neku isplativost i sad taj plan ide na obradu kod stručnjaka i javit čemo se za EU fond

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #34 poslato: 03. Januar 2017., 21:53:00 »
heeeh gledaj, kao već razmatrate da vam neko napravi komplet sistem, onda po meni kontaktiraj ovog lika
https://au.linkedin.com/in/earthangroup
Za njega znam da je najbolji ili da ti on preporuči nekoga. Bitno je da Paul hoće da pomogne, nije neki umišljeni lik a mogao bi biti jer zna znanje.

Ja da radim komercijalni AP njega bi kontaktirao i nikog više, eto toliko mu verujem. Godinama sam član foruma Aquaponics Nation osnovan od Gary Donaldson-a pa znam iz prve ruke koliko znanje ima Paul , plus dobar čovek, kao i cela ekipa na forumu, ali ja tamo imam drugačiji nick  :osmeh:

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #35 poslato: 03. Januar 2017., 23:05:29 »
 evo nešto za pročitati, može i dload jer je free pdf

FISH FARMING IN RAS
http://fisheries.tamu.edu/files/2013/09/Fish-Farming-in-Recirculating-Aquaculture-Systems-RAS.pdf

Fish Health Management in RAS
http://edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/fa/fa10100.pdf

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #36 poslato: 04. Januar 2017., 00:18:52 »
Kao što rekoh ,ja sam amater, čak je i tema ovde AP za početnike, a komercijlni AP spada u profi AP.

Citat
E sad, da li misliš da je bolje da svaki tank/grow bed ima svoj odvod, dovod? znam da mrtva, bolesna riba može jako brzo zajebat Ph vode i upropastit sve.

Pa treba napraviti, povezati  fish tanks (FT) tako da budu spojeni svi zajedno ali sa opcijom (ventilima) da budu po potrebi solo ako zatreba čišćenje, karantin, ..milion je razloga da se to tako napravi. Ttreba tako napraviti da se svaki deo sistema može izolovati po potrebi ali da ne smeta radu ostalog dela.
Rekao si da planirate 500 m2 za biljke, pa morate znati da za prodaju, berba  tj vađenje biljaka iz sistema ne sme biti više od 30 -50 % jer ako se izvadi više stvara se višak nitrata koji de-balansira sistem. Kod hidroponike se može povaditi sve iz DWC bez problema ali u AP se to ne sme raditi.
Znači imaćete oko 200m2 bilja za prodaju po jednoj turi.
Drugo, kada imate mlade, male biljke salate ili ostalog one troše manje nitrata iz vode ali ribe prave puno, posebno halapljive pastrmke,pa je potrebno uvek imati 3 stadijuma naraslih biljaka, mlade, srednje i skoro za prodaju, i tako u krug. Isto važi i za ribe, Ne može se izvaditi sva riba ili skoro sva, jer bude deficit hranljivih materija.
Znači i tu treba 3 stadijuma ribe koji prati 3 stadijuma biljaka.
Doduše, ako ima malo bilja, npr prodali ste više jer vam tržište traži, lako se može izmeniti % vode sa svežom i nivo nitrata padne, ali ako se proda puno ribe ne može se dodati nitrat veštački .
O tome treba voditi računa kada se planira sistem.
AP je , kao što sam ranije napisao, klackalica gde moramo uvek paziti da bude izbalasirana sa obe strane, biljke s jedne, ribe s druge strane, a bakterije su oslonac u sredini, mora biti uvek ekvilibrijum.
Hidroponika prašta greškice ,AP ne.
 :bye:

*

Valodja

• *
  • 6
« Odgovor #37 poslato: 04. Januar 2017., 08:30:51 »
Doticnog gosp.sam pronasao skoro odmah na pocetku. Javio mu se. Ne znam dal ti, mene je "trazio" mjesecnu clanarinu od 13$ pa imam uvid kompletnu njegovu stranicu.
Proucio sam ja dosta, nazalist nisam isprobao, a zna se da teoriju i praksa idu samo zajedno skupa, nikad odvojeno.
Proucit cu ove pdf fileobe, hvala na tome. Ima kod nas strucnjaka, ali nema bas za aquaponiku, moras jednog za bilje, drugog za ribe itd. No budemo nekaj iskemijali.
Ovaj urbanorganics ima predstavnistvo u Danskoj, pa vjerojatno da ce doci kod nas njihov covjek da detaljiziramo koncept sistema

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #38 poslato: 04. Januar 2017., 09:25:37 »
Ma tražio je i meni ali neću da platim jer me komercijala ne zanima. Jbg sve se vrti oko love na zapadu.
Naravno da ima i naših koji bi nešto znali oko delova sistema ali vi morate na kraju sve njih uklopiti, oblikovati u celinu. Ja ću pomoći koliko mogu besplatno.  :lepo:

Ajde da probam da odgovorim oko komercijalne AP, možda će još nekog to zanimati. Koristio sam podatke od Paula.
Naime , postavlja se pitanje "kako mogu dizajnirati sistem?". To je veliko pitanje mada odgovor nije tako jednostavan pa evo nekoliko koraka koji će vam pomoći da dobijete dizajn i dati vam tačku za početak.
Pojedinosti o tome kako to sve ide zajedno obično je najbolje prepustiti komercijalnim akvakulturnim konsultantima, profesionacima. Oni sigurno da imaju veliko komercijalno iskustvo i sačuvane podatke koji bi to podržali. Ja ne spadam u tu grupu, na žalost ili na sreću.  :celo:

Da ne bih imao brdo pitanja na koje mogu odgovoriti samo polovično, evo malo informacija , pa mozgajte sami a ja ću vam dati osnove, temelj.
Idemo na ukupnu težinu ribe ćete rasti u jednoj godini.

To jako puno zavisi od kretanja na tržištu tako da će broj koji je ovde, najbolje pokazati ako počnete dizajn svoje proizvodnje tj ciljeve u odnosu na potrošačku potražnju. Jako je to važno, jer što duže držimo kvarljive proizvode iz svoje proizvodnje, više će nas taj proizvod koštati. Uhhh otkrio sam ameriku, to svi znaju.
Šta to znači prosto rečeno, pa ako držite ribu duže nego što je potrebno, biće teško videti povraćaj troškova gajenja.
Na primer, idemo na 100kg ribe nedeljno  ili 5200kg godišnje. Sada imamo parametar, težine ribe , biomasa, u sistemu u određenom vremenu.

Lako je pomisliti da ako želite odgajiti 5200kg ribe godišnje u sistemu akvakulture , da vam treba prostor za održavanje 5200kg ribe. Eeeh nije baš tako.
Biomasa je ukupna težina ribe u proizvodnom sistemu ALI kada on radi svom snagom (proizvodnja na max). Jedan od najjednostavnijih načina da se proceni biomasa, je podeliti svoju planiranu godišnju proizvodnju ribe (5200kg) sa 2,5.
Sada imamo biomasu od oko 2100kg. To je broj sa kojim počinjete raditi.
Kada dođete do te biomase imaćete 5 meseci, 21x nedeljno ribe po 100kg, ali imajte na umu da svake nedelje riba koja ostaje i dalje raste. Tako da se može početi izlov sa 600 g ali će na kraju berbe biti ribe od 1kg i više. Pa imamo manji broj komada ribe, za istu težinu.
ima još ali mrzi me dalje pisati,  :zbunjen: eto mene opet,  malo kasnije sa nastavkom.
Brojke su ovde nebitne, da ne bude pitanja "zašto toliko kg ili zašto toliko nedelja" , poenta da se ukapira matematika planiranja, formula gajenja, količine prilagodite vama u odnosima koje sam naveo.

*

Valodja

• *
  • 6
« Odgovor #39 poslato: 04. Januar 2017., 10:25:07 »
Jasno mi je za ribu tj. Zasto toliko kg godisnje tj. Nedeljno itd.
No, napominjem, nama bude primarno uzgoj povrca i zacinskog bilja, dok slatkovodna riba u nas ima jako nisku prodju. Mozda bi i cak imala da ima vise proizvodjaca slatkovodne ribe, jer mi ne mislimo robu nuditi trgovinama, vec veletrznicama, preprodavacima, restoranima direktno. Evo, ja radim na terenu pa snimam svalodnevno sta se desava. Pastve malo ima sa ribnjaka Kupa, kraj Karlovca iduci puta, pa naletim na pastrvu uvezenu iz Bosne, pa naidjem na Sarana iz ribnjaka Orahovica ili Kupa itd.
Naravno da smo imali zamiosao da imamo uzgoj po ciklusima i povrca i ribe, iako povrce ce imati daleko veci o rtaj pa s njime mozes "lakse" od sadnje do branja. A gle ribe ako se nece moci prodat ili barem jedan dio njih zbog velicine, a mladj ceka na premjestanje u velike tankove ici ce na nas stol, prijatelja itd.
Vrabac ako imas mail, rado bi ti poslao studiku projekta kako bi izgledalo, pa da izneses svoje misljenje

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #40 poslato: 04. Januar 2017., 11:25:14 »
Pa ako je riba sekundarna onda možete raditi manju bio masu ribe i uštedeti dosta, i imati stabilniji sistem.
Za uzgoj lisnatog povrća i začina u DWC je bitno "odvojiti" od riba da bi se moglo prskati protiv gamadi i bolesti, raditi zaštitu bilja organski ili drugačije , a isto tako kad se "leče" ribe ili slično ta voda ne ide u DWC.
Moj predlog je nešto kao orgaska hidroponika, naime voda bogata nitratima iz fish tanka se pretače, dopuni dnevno ili nedeljno u glavni rezervoar za hidropoonski sitem,i ne vraća se u ribnjak, na taj način mogu se čak i dodavati mikroelementi koji su u deficitu, a kad vrednost nitrata opadne, opet se dodaje voda od riba. Znači ta 2 sistema su neovisna ali se spajaju preko ventila po potrebi DWC sistema. Na taj način u oba sistema može biti i drugačija temperatura vode, vazduha  ostalog, što olakšava rad i održavanje, troškove.
Možda čak imati  i NFT, gajenje u cevima sa rupom iznad tla, je se voda lakše ugreje od vazduha dok u DWC je to teže napraviti i veće je isparavanje, vlaga od veće količine vode.  Sve to treba u praksi probati.
Poslaću ti moj email na pp.

*

nislijka

• 681

*

Vrabac

• 486
« Odgovor #42 poslato: 16. Mart 2017., 20:53:16 »
To je hidroponika, bilje na vodi sa veštačkim đubrivom.
Akvaponika je to isto samo organika, plus meso od ribe.
Ako neki super market ovo gleda ,evo nek me angažuju za lepu platu da im napravim i održavam zeleniš. Svi mega marketi imaju šarane u rezervoarima, samo se to poveže sa biljkama na vodi i gotovo.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.