Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 400

Autor Tema: Helianthus annuus - Suncokret  (Pročitano 7158 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
Helianthus annuus - Suncokret
« poslato: 23. Decembar 2011., 13:15:05 »

Suncokret pripada porodici Asteraceae, a poreklom je sa prostora Severne Amerike.

Ova biljka može da naraste u zavisnosti od vrste 40-100 cm. Ima lepe cvetove koji su najčešće u žutoj, narandžastoj, crvenkastoj ili u nijansama tih boja. Postoje jednostavni i dupli, puni cvetovi. Cveta od početka juna pa sve do septembra i jednogodišnja je vrsta, ima velike srcolike listove prekrivene dlačicama. Mogu biti smešteni nasuprotno i izmenično. Postoje dve vrste cvetova, cevastih koji izgledaju kao disk, sa obično tamnom sredinom i jezičastim laticama koje okržuju cvet. Druga vrsta su jezičasti cvetovi koji su najčešće žute boje, iako postoje hibridne vrste koje su crvenkaste, pa i bele.

Za uzgoj u saksijama se koriste niske hibridne vrste kao što su "Pacino", "Big Smile" itd. Za rezano cveće se koriste visoke vrste, a dele se u dve grupe: multiflora i grandiflora.
- Multiflora ima postrane izbojke na kojima su cvetovi na dugim drškama.
- Grandiflora razvija jedan veliki cvet na vrhu biljke i nekoliko manjih koji izbijaju sa strane, a imaju kraću cvetnu dršku.
Na tržištu se najčešće mogu naći vrste "Floristan", "Valentine" i "Sonja", a pripadaju grupi multiflora.

Razmnožava se semenom, a postoje vrste koje se mogu razmnožiti i delenjem i semenom. Ako je temperatura od 21-24 C, seme veoma brzo proklija, već za 2-7 dana. Ako se seje u klijališta, biljke se presađuju napolje kad razviju prve prave listove i prođe opasnost od izmrzavanja. Voli direktno sunce i zemljište neutralne pH reakcije. Treba i dovoljno vlage ali koren ne smije da stoji u vodi. Razmak između biljaka za niske vrste 15-30 cm a za visoke treba da bude veći od 30 cm. Biljke treba pincirati da bi stvorile što više postranih cvetova.

Suncokret često napadaju razne bolesti i štetočine.
Listove napadaju puževi, naročito ako je vreme vlažno, zatim gusenice.
Od bolesti se javljaju pepelnica, rđa i lisna pegavost, a koren može da napadne trulež.
Ako sadite biljke u saksije, često im potamne listovi, a ti simptomi mogu da ukažu na višak nekih soli u zemlji ili u vodi.

Biljke nikad ne treba saditi na isto mesto najmanje dvije godine.
Postoj i industrijski suncoret koji se koristi u proizvodnji ulja (ceđenjem), a semenke kao hrana za ptice.
Ipak nam je najzanimljiviji kao ukrasna vrsta i često se nalazi u cvetnim aranžmanima.

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
Odg: Helianthus annuus - Suncokret
« Odgovor #1 poslato: 23. Decembar 2011., 14:17:47 »
Jedna mala ispravka, suncokret se najviše koristi u komercijalne svrhe, tek posle toga kao ukrasna biljka.

Nelianthus annus - Suncokret je biljka sa ogromnim cvetom tj. cvetnom glavom po kome je i dobio ime jer njegov oblik i slika se često koriste za opisivanje sunca: Svoju cvetnu glavu okreće prema suncu, ujutru je podiže ka suncu na istoku - prati njegovu putanju tokom dana ka zapadu da bi kad sunce zađe cvetna glava klonula kao da spava. Cvetna glava se sastoji od 1.000-2.000 pojedinačnih cvetova koje čine cvast nalik jednom ogromnom cvetu - suncu.

Iz Amerike, seme je u Evrupu stiglo u 16. veku, a tu je zajedno sa uljem suncokreta postalo široko rasprostranjena namirnica.
Listovi suncokreta mogu se koristiti kao stočna hrana, a stabljike sadrže vlakna - pa se mogu koristiti u proizvonji papira.

Najbolje uspeva u plodnoj, vlažnoj, dobro dreniranoj podlozi. Gaji se u komercijalne svrhe. Seme se koristi kao dodatak hrani za ptice, u raznim pecivima ili dodatak salatama a pečeno seme (sa ili bez soli) koristi se za grickanje ili kao začin. Od njega se odgovarajućim preradom pravi puter (nalik kikiriki puteru) ili alva. Takođe se koristi i za ceđenja ulja koje je danas (kod nas) nezamenljivo u kulinarstvu, za dobijanje margarina, biodizela. Cvetna glava nakon skidanja semena koristi se kao stočna hrana.

Suncokret se takođe koristi za izdvajanje toksičnih sastojaka iz zemlje (olovo, arsen, uranijum). Primenjen je za čišćenje zemljište pos černobiljske katastrofe.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: 23. Decembar 2011., 16:07:55 »
Meni se jako sviđa ova vrsta suncokreta (slika je posuđena sa Googla).  :mig: 

Jedan žuti cvet, baš su mi bogato cvetali, a sakupila sam semenke za sledeću godinu.  :da:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #3 poslato: 06. April 2012., 13:26:32 »
Ja sam nabavila seme ovog (slika dole) sa tamnim cvetom skoro braon - bar na kesici, a šta će ispasti videćemo.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: 06. April 2012., 13:50:55 »
Suzana, ja sam opisivala ukrasni suncokret, a industrijski je druga priča. Imala sam prošle godine i tu boju koju si nabavila, meni već niču iz mog semena. Pošto sam imala suncokret u nekoliko boja, a seme nisam odvajala, neznam kakve će boje biti.
Ove godine ću pincirati vrhove, da ne raste previše u visinu, možda će cvetovi biti malo sitniji, ali će ih biti više.  :da:

Tatiana

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: 30. Jul 2012., 15:14:02 »
Sejala sam neki mix, ali svi su ovakvi...

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: 31. Jul 2012., 07:50:58 »
Divan je, meni se baš dopada, i ja sam sejala neki takav, pisalo je samo Heliantus - ukrasni suncokret, moj je visine oko 60 cm i svi su baš takvi, ovo je slika prvog koji je procvetao, moraću da ih ponovo slikam, sada kada su se rascvetali svi.

Inače, i ja sam ove godine sa semenom slično prošla kod nekoliko biljaka, patuljasti ladolež umesto mix ispao sve svetlo plav, klasičan ladolež mesto mix sav je tamno plav, petlova kresta mix svi cvetovi iste crvene boje, dal sam ja takve sreće da mi zapadnu sve iste boje nisam bila sigurna, al sad vidim da to nije slučaj samo kod mene.

Tatiana

• Global Moderator
« Odgovor #7 poslato: 31. Jul 2012., 10:41:51 »
Suzana, tvoji su  niski.
Moji su baš visoki, na kesici je pisalo da rastu do 1.80cm, ali nisu baš toliko narasli.
Imaju nekih 1.60cm.

zeljko88

• Newbie
  • *
« Odgovor #8 poslato: 31. Jul 2012., 23:13:39 »
Yuli bice kod mene semena tog suncokreta pa mi se javi tamo kraj leta rado cu ti poslati jer imam i previse a bolje da nekome dam nego da propadne stavicu slike sutra mojih suncokreta

zeljko88

• Newbie
  • *
« Odgovor #9 poslato: 02. Avgust 2012., 22:43:59 »
Evo ih :D , neki dan pronasao na google neki hibrid ukrasnog suncokreta raste skoro 8m u vis a precnik cveta je oko 90cm moracu ga nabaviti da vidim da li je tacno da je toliki

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #10 poslato: 03. Avgust 2012., 11:42:11 »
Željko, divni su, naročito ovaj sa punim cvetom.

Za taj što kažeš da raste i do 8 m, pa to ko "čarobni pasulj", uz njega se može popeti na drugi sprat, ne mogu ni da zamislim toliki suncokret.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #11 poslato: 05. Avgust 2012., 21:30:02 »

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #12 poslato: 06. Avgust 2012., 10:13:56 »
Yuli, baš su ti lepi, a evo kako izgledaju ovi moji

nisu tako fotogenični kao tvoji, neki su već precvetali, pa ću sledećeg vikenda znati da li će biti semenčica ili ne.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 06. Avgust 2012., 10:49:49 »
Suzana baš su lepi, nisu visoki, moji su visine od 1m do 2,5m...upravo sam sakupila seme. Pošto svi rastu u blizini, a pčelice su vredne, biće tu različitih boja. Ove godine sam imala tri nijanse čisto žute (limun, srednje žutu i oker), a pored žutih sam imala i suncokrete sa raznim šarama.  :da:
Videćemo sledeće godine koje su sve boje nastale, sakupila sam puno semena, ako neko želi poslaću. 

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #14 poslato: 06. Avgust 2012., 10:55:03 »
Od tih tvojim najsimpatičniji su mi oni sa narandžastim prstenom, al što i sama kažeš, ko zna kakve će kombinacije ispasti dogodine, možda i lepše nego ove.

Ja sam zainteresovana za semenčice tih tvojih ako imaš viška.

Da moji su nisku od 50-70 cm najvišlji i uglavnom tamno bordo do svetlo braon, tek po koji imam malo žutog na vrhovima latica. Ne znam hoće li stvoriti seme, a da ih obleću, obleću i ne samo pčelice već i leptirići.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.