Nišlijsko sokače

• 99 replies
  • 12048 views
*

nislijka

• 677
Odg: Nišlijsko sokače
« Odgovor #75 poslato: 11. Mart 2018., 00:04:42 »
Ponesto za jelo moze da se pronadje i ako ne pipnes bastu par meseci

Ali, zemljisni stanari su uzeli svoj deo, prazi luk mi je desetkovan, nista od sto strukova meni nisu ostavili

poneku lalu su mi ostavili, a nabavila sam neke bas sasave,,,ne znam sta ce na kraju da procveta od svega sto sam posadila, cak su mi ogroman busen karanfila skroz oglodali , sve sto je bilo u zemlji od korena karanfila je otislo. Zumbule su slistili nadzemni stanari

i krenuli na narcise

Sve u svemu, lep dan na placu....tek cu da vidim sta je jos stradalo od kojecega..

*

dragant

• 1003
« Odgovor #76 poslato: 11. Mart 2018., 11:21:06 »
     Врло, врло топла зима и све живуљке су преживеле и сва њихова јајашца. Ове ће сезоне бити њихова инвазија.

*

Pliska

• 2236
  • Pol: Žena
  • Ne sudi- da ti ne sude
« Odgovor #77 poslato: 11. Mart 2018., 23:45:48 »
Баш ми је жао   :tuzan:  Да ли си нашла кривце?

*

nislijka

• 677
« Odgovor #78 poslato: 12. Mart 2018., 19:01:08 »
     Врло, врло топла зима и све живуљке су преживеле и сва њихова јајашца. Ове ће сезоне бити њихова инвазија.

Mene strah hvata od tih zivuljki...jos jedan razlog vise da ove godine pauziram sa bastom  :lupko:

Haaa, rade smajlici  :lepo:

Баш ми је жао   :tuzan:  Да ли си нашла кривце?
Joooj Pliska, ne staj mi na muku..nema pedlja zemlje gde krenem da kopam da ne naidjem na podzemni hodnik  :furija:  :psujem: a kad bi ih nasla, hm, ne znam sta bih uradila sa njima  :mislim:

*

dragant

• 1003
« Odgovor #79 poslato: 12. Mart 2018., 19:19:23 »

Mene strah hvata od tih zivuljki...jos jedan razlog vise da ove godine pauziram sa bastom  :lupko:

Сад ћу изнервирати органске!
      Замисли. Око баште недирнута природа, а башта потпуно чиста. Нигде травке ни органских остатака, нема неких  гомила компоста, ничега нема. Из земље се измигољи живуљка или погреши и долети, допузи. Хоће нешто да поједе, а трпеза празна. Дође му да оде (ако може) или да умре. 
     У касну јесен све дубоко изорано. Ако је и било нечега на површини, сада је дубоко доле и неће више никада видети светлост дана. Оно што је евентуално било доле, сад је горе и изложено је суровом Деда Мразу.  :smiley:

*

nislijka

• 677
« Odgovor #80 poslato: 16. Mart 2018., 20:47:39 »
Hehe, mene neces  :cigar: iako ja nisam organska, ja sam vise nechural  :mig:
Nisam ubedjena da je bas tako Dragane, te zivuljke su sastavni deo prirode i treba da ih ima, jedino sto ih kod mene ima mnogo, a i nisam ih nicim terala
Drugo, po ovoj tvojoj teoriji nema nesto mnogo zivota...
Ili mi nesto drugo predlazes a ja ne vidim  :mislim:

*

dragant

• 1003
« Odgovor #81 poslato: 16. Mart 2018., 21:38:24 »
      Мој предлог важи само под условом да правиш годишњу паузу.
      Недирнута околина баште ће бити пуна живота, али ту ће све бити у равнотежи, сви ће се међусобно поубијати, а они који преживе неће ти, својим бројем, следеће године ни бити проблем.
      Башта, када буде очишћена од свега органског да не кажем "стерилна", побиће све инсекте који су се ту легли, а ако неки и положе јајашца или се ту сакрију, након јесењег орања ће се следеће зиме смрзнути.
     Искористи паузу, а да ли ћеш и следећег пролећа сејати неће зависити од присуства гамади већ од твог расположења.

*

Pliska

• 2236
  • Ne sudi- da ti ne sude
« Odgovor #82 poslato: 16. Mart 2018., 22:15:57 »
Мислим да ни Драганов предлог неће много помоћи. Без обзира што кажу да кртице прекопавају земљу ја их баш не готивим. Ма прошлог лета ми се уселиле у пластеник и на који год корен налете избију га из земље... :psujem: Објавила сам им рат... Једну сам физички избацила из земље   :cutim: Пунила сам канале водом. Стављала крпе натопљене нафтом. Изгледа да су отишле у горњи део дворишта. Очекујем их опет...

Без обзира што сам обожавалац органике, ипак би требало држати их под контролом. Нишлијка, надам се да ћу наћи решење за твој и мој проблем.
Драгане, верујем да на руским сајтовима има добрих решења,пошто си ти познавалац руског језика, молим те да  нам се придружиш у тражењу решења   :help:

*

dragant

• 1003
« Odgovor #83 poslato: 17. Mart 2018., 07:23:12 »
      Ево још два предлога.
      Када се очисти површина баште у јулу, за време највећих врућина, прекрије се провидном фолијом и остави да лежи неко време. Тако земља постаје истински стерилизована. Негде у Баштованству сам поставио прилог о томе. Предност ове врсте стерилизације земље је у томе да топлота успут уништи и све  плесни, бактерије, вирусе, семе корова на површини. 
      Други је мој омиљени, али га на моју жалост никада нисам у пракси испробао. У току године се по башти набацују стабла, грање, шибље, чисти отпаци дасака. До раног пролећа се све то добро осуши и затим запали. Остане храњиви пепео, лековити ћумур и мекана земља за сејање. Овако раде у џунглама Амазона, а тамо нема зиме и инсекте и болести ништа не прекида у развоју. Тако се радило и у неким деловима Европе, све до почетка двадесетог века.
      Да не буде пужева и мишева треба уклонити малч, компостне гомиле, гомиле грања, али ко може, најбоље је да направи годишњу паузу. 

*

nislijka

• 677
« Odgovor #84 poslato: 17. Mart 2018., 14:19:39 »
Pliska eksperimentisi, pa javljaj rezultate  :cmok:

Jos nisam odlucila da li cu nesto raditi ove godine u basti. Vuce me bas, kao i svakog proleca, svrbe me prsti, ali za sada odolevam. Nisam sejala sanduk.
Imam podrsku u mm jer bi onda iskoristili vreme da uradimo zavrsne radove u brvnari i dovrsimo pecenjaru.
A sa druge strane, ostajem bez domaceg povrca, ove godine. Hm, i idem na more bez strepnje kako ce me basta docekati. I ne psujem svaki put kad vidim tunele i osusene stabljike biljaka ili pojedene krtole. I nisam na juris da sve stignem kad odem na plac. I imam vremena da pustam zmaja sa sincicem....

Hm, nemam mogucnosti da primenim ove metode koje predlazes Dragane...ali su svakako za razmisliti...ne mogu da palim, sve su mi vocke okolo, ovo sa najlonom opet mi je verovatnije, jer su mi sve uske leje, ali opet ja bi trebalo sve da tretiram tako...za varijantu da ne radim bastu imam dosta vremena  :osmeh:

*

Vrabac

• 475
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
« Odgovor #85 poslato: 17. Mart 2018., 16:07:23 »
Vreme je da odmoriš i ti i zemlja. Posveti se cveću, uređenju vikendice , ispeci jagnje....

*

nislijka

• 677
« Odgovor #86 poslato: 17. Mart 2018., 22:04:21 »
Da, Vrabac, hvala, uz Bastovanstvo sam naucila kako da budem bastovanka, a izgleda da cu nauciti i kad mi je vreme za odmor od baste  :osmeh:

*

Vrabac

• 475
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
« Odgovor #87 poslato: 19. Mart 2018., 09:38:18 »
živuljke su zrtve navika kad se radi traženju hrane. Uvek idu tamo gde su ranije našle gozbu. Čak i insekti. Ukloniti hranu ili je učiniti nedostupnom je način da potraže novu mesto za gozbu i tamo steknu naviku da jedu i nasele se.
Žrtvovanjem jedne sezone se više dobija nego gubi ako je naseljenih bandita mnogo. Ako na proleće nemaju šta da jedu u dovoljnim količinama , sledi migracija do komšije.

*

nislijka

• 677
« Odgovor #88 poslato: 18. April 2018., 11:22:34 »
Pregledam nesto ovo kucevno bilje moje sto je bilo sto po sobama sto po garazi i ne mogu da verujem da sam vecinu izgubila. Sto se osusilo, sto skapalo i nesto se ne osecam mnogo tuzno. Ne znam sta me uhvatilo! Cak mi je i nekako lakse sto nema toliko saksija koje ne znam gde cu da uguram. Opasan neki virus me drma, nema povrtnjaka, nema cveca ove godine... :zbunjen:

*

Pliska

• 2236
  • Ne sudi- da ti ne sude
« Odgovor #89 poslato: 18. April 2018., 20:59:19 »
Не брини, тај осећај може да траје само једну сезону... прошла сам кроз такво искуство   :da:

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.