Autor Tema: Природни врт  (Pročitano 905 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dragant

• Global Moderator
Природни врт
« poslato: 27. Maj 2017., 15:23:12 »
      Нови почетак, али сада почињем са зрнцетом зен мудрости, радићу тако да ништа нећу радити.
      Почео сам да правим природни врт, ливаде. Биће их три, а ова је најмања.

Vrabac

• Sr. Member
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
Odg: Природни врт
« Odgovor #1 poslato: 27. Maj 2017., 21:57:27 »
Eto imaš livadu, još ti fali mali mrav  :mig:

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: 28. Maj 2017., 08:45:46 »
      Са овом ливадицом очекујем пар проблема.  Први је инвазиони енглески бршљен који ми се отео контроли, надире ка њој и још, у близини,  имам и неку  врста лијане, шта ли је.  За мене је природни врт синоним за постојање искључиво домаћих  биљака у њему. Други проблем је остварити што је могуће већу сагласност са локалним окружењем, а у  Срему је равничарска ливада више као Афричка савана. Веома брзо се појави прво неко шибље, а затим багрем, смрдљике, зове  и у последње време  кисело дрвеће. Не порасте баш велико, нема довољно  воде, али су то ипак шумице. Моје двориште је узано и не смем допустити никакве изданке, неконтролисано би претрпали простор.

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #3 poslato: 28. Maj 2017., 16:44:37 »
par pitanja
Koja je poenta , benefit kontrolisane livade ?
da li se kosi cela ili bereš šta hoćeš?
Sejati dodatne vrste ili samo to što već ima neka raste?

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: 28. Maj 2017., 17:20:18 »
     Људи би требало да стварају вртове због лепоте, уживања у њима  и доживљаја који иду уз то. 
     У Википедији се за ову врсту врта помиње и  уштеда воде, смањење ерозије, повећање животног простора за друге изворно домаће биљке и животиње, повећање броја корисних и смањење броја штетних инсеката, а ако је шумска варијанта природног врта, онда и укупна уштеде енергије, смањење утицаја инвазионих врста...
      Мене је искрено баш брига за све то из Википедије. Одлучио сам да направим врт какав одавно желим. 
      Неће бити никакве контроле, свака биљка, животиња је добродошла, осим страних инвазионих.
      Немам намеру да је косим нити ћу дозволити било какво брање.
      Да ли да сејем или не? Волео бих да не морам, али можда ћу убрзати ствар сејањем оних  Масанобу Фукуока земљаних куглица са семеном. Све зависи да ли ће се спонтано остварити жељена смена, хајде да кажем, пољског цвећа током сезоне. Требало би да може, али немам илузије, град је то.
      Све што расте у сремској равници, треба да расте и код мене, ако хоће. 

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: 03. Jun 2017., 10:06:51 »
      Ово је средња.

Трудио сам се да ми у кадар не уђе ништа из суседног дворишта. Жичана ограда, одмах уз њу су наслагане цигле, бетонске плоче, даске прекривене разнобојном фолијом и увек присутна грађевинска  колица препуна кухињског ђубрета.
      И у овој ливади имам проблем, а то је маховина по земљи. Можда једна добра ватра може то да реши?

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: 03. Jun 2017., 10:17:44 »
     Ова је највећа, али ми се не свиђа. Нешто не видим. Требало би је изоловати од околине, али није само то. Смањити, заоблити?

Pliska

• Global Moderator
  • Ne sudi- da ti ne sude
« Odgovor #7 poslato: 04. Jun 2017., 15:29:44 »
Да ли ја не разумем шта хоћеш да урадиш са овим простором или имамо различите погледе на дивљи врт?

Овакав простор... :mislim:  ... а неоптерећен воћем  или украсним дрвећем које би ти правило хладовину, у којој би могао да се бар мало приближиш природи и природним мирисима...

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 04. Jun 2017., 18:15:30 »
      Наравно да одувек у врту имам места за седење у хладу дрвећа и воћа. Какав би уопште био врт без њих и осталих наменских садржаја. Најчешће седимо овде

између две јабуке, два бора и зове уз зид. Борове сам посадио због МЖ. Она воли мирис четинара, подсећа је на море. Мене ни тај ни било који други мирис из природе не подсећа ни на шта. За мене је мирисни врт само нешто из источњачких прича, метафора за тајанствену лепотицу. Не палим се ни на цвеће. Понеки пољски цветић ми је само колористички акценат на зеленој површи. 
      Ливаду сам изабрао из више озбиљних разлога. Из истих разлога нисам желео дивљи врт са високим дрвећем ближе међи, испод њих грмове, па онда трајнице , па на крају ливада или већ такве неке шеме.
      Имамо различите погледе, али нема везе, драго ми је да си коментарисала. 

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #9 poslato: 05. Jun 2017., 10:46:02 »
Ni meni nije baš sve jasno koji je cilj , možda zato što nema cilja a to je poenta   :mislim:  Kad neko pravi nešto neobično, nesvakidašnje, nelogično za većinu normalno je , mada ne bi trebalo, da nailazi na neshvatanje jer izlazi iz okvira. To se meni dešava jer moj mozak radi " ok, ovako svi rade i vidim zašto, ima smisla, ali...možda ima neki drugi ,meni lakši, način da se to postigne " e onda krene " evo ga opet filozofira, proka pronalazač, ma njemu je dosadno, ma on samo da bude kontra od drugih" .
I u pravu su ali greše  :lupko: šta sam sad napisao, sam se sebi smejem  :osmeh:
Pa da bi našao smisao u nečemu drugačijem od standardnog, moraš se pomoći gore navedonom filozofijom, inovacijom, to zahteva višak vremena što se smatra dosadom, a sam smisao iznaći drugi način je naravno kontra od konvecionalnog.
Tako da me interesuje kako će ova tvoja livada na kraju ispasti i koje ćeš probleme imati i rešiti. :lepo:

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #10 poslato: 05. Jun 2017., 11:50:50 »
      Јао, куку мени. Такви вртови постоје још од 18. века, ма и раније, у Холандији, Енглеској. Најпознатија и даље актуелна књига и дан данас је "Дивљи врт", аутора В. Робинсона из 1870. године.  Прва холандска књига за обичан свет је из 1925. Први интервју за ББС телевизију је дао 1978. не сећам се како се зове, данас је важна фаца. Убрзо је објавио и књигу бестселер, која се сматра за Библију ових вртова. Тренутно само у Енглеској има на десетине хиљада дивљих вртова. Постоји читава "индустрија" која их снабдева свиме што им је неопходно. Имају снажне организације и велику подршку у народу јер су сви свесни еколошких користи од њих. Америка је тек посебна прича јер се тамо љубитељи морају довијати, а резултати тога су задивљујући. Ја сам први пут о природној ливади прочитао, негде почетком деведесетих,  у ћеркином  допунском уџбенику за ниже разреде основне школе "Екологија". Ту је ливада била предложена као практична активност за групу деце из улице, разреда, школе.
      Ако одустанем од било каквих уплитања, а све сам ближе и ближе тој одлуци, нећу имати баш никакве проблеме нити ћу ишта решавати, природа ће то сама. Очекујем да ћу у пролеће имати ниску траву и ниски коров, а између њих понеки коровски цвет. Када све порасте до средње висине, онда ћу имати исто то, само тада ће доминирати  неке друге биљке. На крају  ће све бити баш високо а опет исто и различито. Све време ће се дешавати промене зелене која на крају  прелази у нијансе жуте, црвене и на крају браон. Волео бих и пуно животиња.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #11 poslato: 05. Jun 2017., 14:52:25 »
... To se meni dešava jer moj mozak radi " ok, ovako svi rade i vidim zašto, ima smisla, ali...možda ima neki drugi ,meni lakši, način da se to postigne " e onda krene " evo ga opet filozofira, proka pronalazač, ma njemu je dosadno, ma on samo da bude kontra od drugih" .
I u pravu su ali greše  :lupko: šta sam sad napisao, sam se sebi smejem  :osmeh:
...

По мени ти имаш научни дух, примењујеш научне методе, али истовремено  не поштујеш биологију као науку, њене законе са којима нема игре. Посебно потцењујеш физиологију биљака.
      Твој је рад иначе мени јако подстицајан. За много тога сам први пут чуо, неке области сам узео да дубље проучим, а понешто ме је упутило у другом правцу, а и од којечега сам потпуно одустао.

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #12 poslato: 06. Jun 2017., 17:15:15 »
ne bih da kvarim ovu u temu prirodnog vrta ali da odgovorim :zbunjen:
Citat
По мени ти имаш научни дух, примењујеш научне методе, али истовремено  не поштујеш биологију као науку, њене законе са којима нема игре. Посебно потцењујеш физиологију биљака.
Ja misilm da današnje metode gajenja povrća to upravo rade. Sve ono što današnji stučnjaci uče na fakultetima i prenose znanje na proizvođače je ne poštovanje biologije. Njihovo "znanje" se bazira na sterilnim uslovima u kojima gaje "frankeštajne" hraneći ih kao kosmonaute, a o zaštiti da ne pričam. Tu priroda nema šta da traži, čovek je odstranio .
Ono što ja radim je da puštam da priroda uradi svoje u izuzetno teškim uslovima koje sam ja stvorio ali to je sav moj uticaj, sve ostalo puštam biologiji.
Recimo da pravim " moj Galapagos ". :cigar:
 Ja bilje stavim u drugačije uslove i pustim prirodu da iznađe rešenje, dok klasični baštovani ne daju prirodi ni da priđe bašti. Apsolutno je sve veštački kontolisano. Isto je i organici, svi aspekti su kontrolisani.

Vrabac

• Sr. Member
« Odgovor #13 poslato: 06. Jun 2017., 17:22:36 »
Kako reče Džef Goldblum u Parku iz doba Jure , glumeći lik Dr. Jan Malkoma: " Ja,... jednostavno kažem da život, ... uvek pronađe put. "

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #14 poslato: 12. Jul 2017., 08:57:55 »
      Четири петине најмање ливаде сам морао да покосим. Некаве  лијане су биле прекриле траву. Тарзан је био јунак мог раног детињства и зато волим  лијане, али само на дрвету.

Мислим да сам за ону највећу ливаду нашао решење. Ивицу сам направио да буде разуђена. Одозго изгледа као амеба, заправо као две амебе. Негде око жбуновите јабуке сам поделио ливаду. 

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.