Autor Tema: problem sa ljubičicom  (Pročitano 70 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slonce

• Newbie
  • *
problem sa ljubičicom
« poslato: 05. Oktobar 2017., 13:55:01 »
Molim za pomoć oko uzroka i potrebnim mera za otklanjanje problema. Pročitao sam da postoji mogućnost da je u pitanju nedostatak gvožđa zbog alkalne sredine ali ostale ljubičice su bez ovakvih problema i isto tretirane.
Hvala puno.

andja

• Global Moderator
  • "Tko zna da ne zna - najveći je."
Odg: problem sa ljubičicom
« Odgovor #1 poslato: 06. Oktobar 2017., 21:12:13 »
Dobrodošao na Baštovanstvo!  :bye:

Promene kao na listu tvoje ljubičice mogu imati više uzroka, a meni se čini da se na njoj vrzmaju grinje vrlo male i teško uočljive ali vrlo po cvet ubitačni insekti.  Nalaze se uglavnom ispod listova.
 Potrbno je odmah odvojiti tu biljku od drugih da se spreči eventualno širenje i koristiti neki akaricid ili insektoakaricid po preporuci proizvođača.

Sve cveće maljavog lista su sklone gljivičnim oboljenjma, a najčešće ih napada   praškasta buđ ako na listu postoje beli brašnasti tragovi ( ja na slici teško mogu to uočiti)onda bi to mogao biti uzrok. Rešenje, smanjiti vlažnost, isčetkati buđ i poprašiti sa malo sumpora ili neki fungicid protiv gljivičnog obolenja.

Također mokar list kojeg  je zakačila sunčeva svetlost zna da prvo pobeli pa potom vene.

Ne verujem da je u pitanju nedostatak gvožđa koliko ja znam lagana (vrlo razblažena)  ujednačena i učestala  prihrana zadovoljava njene potrebe. Nedostatak gvožđa se ispoljava žutilom lišća, a tvoja ljubičica ima belo sušenje i crne tačkice po listu,  a takve promene kao što sam već navela  najčešće radi neki od sićušnih ali opasnih insekata. Moraš reagovati brzo.

Tko zna da ne zna - najveći je.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.