Холцерова висока леја

• 2 replies
  • 1409 views
*

dragant

• 1000
Холцерова висока леја
« poslato: 16. Mart 2018., 15:49:02 »
Холцерова висока леја

Покушаћу да укратко прикажем овај метод, мада имам доста тога што прихватам са резервом. Ево зашто.
      Овај начин гајења , пре свега поврћа, припада такозваној органској пољопривреди, а ја сам спрам “органског” веома скептичан. Други разлог,  у нашим временским условима основни  проблем гајења је обезбедити биљкама довољно воде. Наше леје би требало да су ниже од нивоа тла, а не високо или као овда  веома високо изнад. Трећи разлог је улагање пуно рада да се направе. На самом почетку изградње је могуће искористити машине али не и касније за њихово редовно одржавање. Како Холцерове леје функционишу  изгледа да никоме није потпуно јасно. Прича се симбиозама гљивица и бактерија, о дрвету које постаје као сунђер и тако чува  воду, о процесу распадања  дрвета и све остале органике које за последицу има загревање земље и слично, али како заправо врло висока леја ради практичарима и није тако важно, важно је да раде.
      За оне који крећу са формирањем врта на неком запуштеном или одавно напуштеном воћњаку који још има и полусрушене објекте, Холцерова леја је за почетак право решење. Остаци којекаквог шута, бетон, цигле, баш све се постави у темељ ископан бар тридесетек сантиметара у земљу. Тако урадити је сигурно једноставније и јефтиније од утовара у камион и одвожења. Преко овог темеља, уместо да се спаљују,  набацају  се стара стабла и гране дрвећа, шибље, корење, којекакве даске. Преко њих долази стајњак, компост, сено, слама, опало лишће, картон,  све што се има, само да је  органско. На сам врх се набаца слој плодне земље. Сваке године се сви органски остаци из врта само набаце преко и то је све.

*

Pliska

• 2236
  • Pol: Žena
  • Ne sudi- da ti ne sude
Odg: Холцерова висока леја
« Odgovor #1 poslato: 16. Mart 2018., 21:56:22 »
Лепо кажеш: добро је за оне који не воле да се сагињу... Имам примедбе, али пошто тако нешто не верујем да ћу правити у својој башти, онда нека остане на овоме што си рекао а рекао си јасно  :da:

*

dragant

• 1000
Odg: Холцерова висока леја
« Odgovor #2 poslato: 17. Mart 2018., 06:47:53 »
      Са примедбама сам и започео тему.  :smiley: 
      Ни ја је сигурно нећу правити јер немам више снаге ни здравља, али добро би ми дошла за грдне гомиле грања које се  накупе у току године. Преостану после орезивања ограде и вађења понеке умрле воћке и самониклог шибља. Сада све то једноставно спалим.   

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.