Autor Tema: Tropski hibiskus (hibiscus rosa-sinensis)  (Pročitano 110924 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Sany

• Newbie
  • *
  • Sto u zeni probudis, to ti sleduje !
Tropski hibiskus (hibiscus rosa-sinensis)
« poslato: 25. Novembar 2011., 16:23:34 »
Evo pokazacu vam par hibiskusa koji su uzgajani iz sema, mnogima je trebalo da prodje i 4 godine da bi prvi put cvetali, jeste predugo, ali tako dobijate jedinstvenu biljku po svim karakteristikama, koje nasledjuje od roditelja i predaka.

Jos samo da napomenem da je precnik cveta izmedju 18 i 25 cm...a moze ici i do 30 cm.

Sany

• Newbie
  • *
Odg: Tropski hibiskus (hibiscus rosa-sinensis)
« Odgovor #1 poslato: 25. Novembar 2011., 16:30:54 »

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #2 poslato: 25. Novembar 2011., 16:35:18 »

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #3 poslato: 25. Novembar 2011., 16:39:59 »

olgica

• Administrator
« Odgovor #4 poslato: 25. Novembar 2011., 17:15:45 »
Hvala ti Sany za ovu lepotu od koje zastaje dah! Nestvarno su lepi, ali zahtevni za gajenje. :'( I sama se borim već nekoliko godina da neke očuvam ali još nisam uspela da im pogodim sve što traže u mojim uslovima.
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

orhideja

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #5 poslato: 25. Novembar 2011., 19:26:23 »
Imam i ja hibiskus (isti kao na slici broj 7)
Drugarica mi je pre 5 godina dala grancicu svog hibiskusa i zaista ne mogu da se sjetim da li sam odmah zabola u zemlju ili sam pelcer drzala u vodi, ali je danas od te grancice izrastao hibiskus visine oko 1 metar. Samo je prosle godine cvjetao i bilo je mnogo cvjetova. Dugo mu je trebalo da se pojave pupoljci ali sam ga sasvim slucajno zalila ostatkom rastvora za cvjetanje orhideja, i bila sam iznenadjena kakvom brzinom je hibiskus procvjetao.Ali na zalost ove godine nije ni jedan cvijet bio.
SanySan, jel mozes da mi kazes kako ti rasadjuses hibiskus jer bih htjela da oformim jos po neku saksiju sa novim izdancima?
Jos da dodam i ovo:
ljeti ga drzim vani na istocnoj strani, a u jesen ga unesem u dnevni boravak i tu mi bude do proljeca. Primijetila sam da ne voli mnogo jako sunce jer mu se listovi sprze na suncu pa ga iz tog razloga drzim na istoku.

olgica

• Administrator
« Odgovor #6 poslato: 25. Novembar 2011., 20:25:53 »
Oni traže jako puno sunca da bi cvetali i nije im dovoljno da budu na istoku. Problem sa sprženim listovima se javlja ako ih naglo izneseš na sunce. Ali ako od proleća kreneš da ih privikavaš, postupno pomerajući iz dana u dan dužinu izloženosti, onda im neće goreti listovi. Pričaćemo još puno o njima a dobili smo i odobrenje da prenesemo tutorijal o hibiskusima, od najboljeg poznavaoca hibiskusa sa Hvara, gospođe Nine Bjelovučić, koji će Sany postaviti ovih dana.
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #7 poslato: 25. Novembar 2011., 20:56:56 »
Hvala ti Sany za ovu lepotu od koje zastaje dah! Nestvarno su lepi, ali zahtevni za gajenje. :'( I sama se borim već nekoliko godina da neke očuvam ali još nisam uspela da im pogodim sve što traže u mojim uslovima.

Eh draga moja, znas i sama da ih ni ja vise nemam, a zaista sam uzivala u njihovoj lepoti beskrajno...verovatno da u necemu gresis mila, nisam sigurna u cemu, ili su pak ti hibiskusi iz reznica mnogo osetljiviji nego ovi moji iz semena...ali zato njih treba cekati 4-5 da bi procvetali...

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #8 poslato: 25. Novembar 2011., 21:28:40 »
Imam i ja hibiskus (isti kao na slici broj 7)
Drugarica mi je pre 5 godina dala grancicu svog hibiskusa i zaista ne mogu da se sjetim da li sam odmah zabola u zemlju ili sam pelcer drzala u vodi, ali je danas od te grancice izrastao hibiskus visine oko 1 metar. Samo je prosle godine cvjetao i bilo je mnogo cvjetova. Dugo mu je trebalo da se pojave pupoljci ali sam ga sasvim slucajno zalila ostatkom rastvora za cvjetanje orhideja, i bila sam iznenadjena kakvom brzinom je hibiskus procvjetao.Ali na zalost ove godine nije ni jedan cvijet bio.
SanySan, jel mozes da mi kazes kako ti rasadjuses hibiskus jer bih htjela da oformim jos po neku saksiju sa novim izdancima?
Jos da dodam i ovo:
ljeti ga drzim vani na istocnoj strani, a u jesen ga unesem u dnevni boravak i tu mi bude do proljeca. Primijetila sam da ne voli mnogo jako sunce jer mu se listovi sprze na suncu pa ga iz tog razloga drzim na istoku.

Orhideja nase hibiskuse smo razmnozili putem reznica, ovih dana cu kako je olgica i rekla postaviti originalne postove nase drage Nine Bjelovucic, kaja je vrsni poznavalac hibiskusa, tu ces moci podrobno da vidis kako se uziljavaju putem reznica.
Da li si mislila na onaj veliki crveni cvet hibiskusa, kada si rekla da imas isti? Da li je i tvoj bi tako veliki ? (mislim na cvet), kao sto vidis moj je imao precnik skoro 20 cm.

orhideja

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #9 poslato: 26. Novembar 2011., 09:19:35 »
SanySan,odusevljena sam sa ovom temom.Svaka cast  :)
Samo ako mozes da nam oblasnis kako da razmnozimo hibiskus preko grancice?

Ja imam i vanjski hibiskus  "lila hibiscus syriacu" visine oko 1,5 m.
Mnogo je jednostavan za odrzavanje i u ljeto bas ima dosta cvjetova.A primijetila sam da se pored glavnog stabala pojavili i novi izdanci pa jedva cekam proljece da ih rasadim.

lolita

• Global Moderator
« Odgovor #10 poslato: 26. Novembar 2011., 11:49:05 »

Hibiskusi su fantastični. Naročito mi se sviđa onaj narandžasto žuti sa duplim cvetom.

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #11 poslato: 26. Novembar 2011., 14:17:48 »
Hvala orhideja  :) upravo sam postavila kako se razmnozavaju preko grancice ;D
Taj vanjski hibiskus zna biti jako lep i dekorativan, ali naravno za njega je potrebna i odgovarajuca klima.

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #12 poslato: 26. Novembar 2011., 14:20:14 »
lolita taj je zaista mnooogo lep, ali veruj mi da su ovi sa jako krupnim cvetom isto toliko lepi, a tek kad su svi na jednoj terasi, pa to je zaista praznik za oci  :)

lolita

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 26. Novembar 2011., 14:51:56 »
  Hmm... zamišljam tu terasu. Nadam se da imaš neku sličicu. Ako nemaš,... kad budeš imala ... sačekaćemo.  8)

Sany

• Newbie
  • *
« Odgovor #14 poslato: 26. Novembar 2011., 20:57:31 »
Imala sam i te slicice, ali greskom sam ih obrisala  :( , nove slicice necu moci da napravim, jer hibiskusi su ostali tamo gde sam nekada zivela, tako da ostaje samo da zamisljamo kako ce to sledece godine izgledati...inace svi ti hibiskusi su stari 5-6 godina, tako da su u punom cvetu :)

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.