Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 >>>
Ukupno slika u galeriji: 385

Autor Tema: Supstrati Maki  (Pročitano 13762 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

maki

• Jr. Member
  • **
  • proizvođač i uvoznik treseta i supstrata
Supstrati Maki
« poslato: 10. Januar 2012., 19:10:38 »
Poštovani korisnici ovog sajta!

Bavimo se proizvodnjom i uvozom treseta i gotovih supstrata iz Litvanije. Kao proizvođači, naravno, imamo mogućnost proizvesti različite supstrate, po narudžbi. Naš standardni, višenamenski supstrat proizvodi se (najčešće) kombinacijom sledećih komponenti: kombinacija baltičkih treseta (svetli i tamni), pešterski treset, regulisan pH 5,5-6,5, okvašivač - 0,1-0,2 kg/m3, dodat N:P:K u potrebnoj količini plus mikroelementi. Kada je potrebno više hrane u supstratu dodajemo i čisti glistenjak. Proizvodnjom se bavimo 12 godina i stalno radimo na usavršavanju supstrata. Gore pomenuti supstrat se u praksi pokazao kao veoma kvalitetan. Tokom januara ili februara (2012 god.) planiramo da plasiramo na tržište i supstrat sa zeolitom iz sopstvene proizvodnje i supstrat sa glinom iz uvoza (Litvanija). Pored standardnih pakovanja od 5, 10, 20, 50 i 70 lit iz sopstvene proizvodnje, biće u ponudi i pakovanje od 250 lit iz uvoza. Ambalaža je vrhunskog kvaliteza i dizajna (ako je nekome i to bitno). Bavimo se uzgojem crvene kalifornijske gliste, proizvodnjom glistenjaka. Malo više detalja možete naći na našem sajtu: www.glistenjakmaki.com   
- POZDRAV- :lepo:

maki

• Jr. Member
  • **
Odg: supstrati
« Odgovor #1 poslato: 10. Januar 2012., 19:37:17 »
Poštovanje Lola,
nadam se da nemate ništa protiv da Vam odgovorim malo kasnije.Samo što sam ugasio ps,a pisati sa telefona(što sada radim)je malo komplikovano.Pozdrav.q

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #2 poslato: 10. Januar 2012., 21:46:46 »
Poštovanje Lola,
čini mi se da Vaša pitanja zahtevaju opširniji odgovor. Ja ću ovoga puta samo kratko:
- što se tiče tamnoga treseta, mi uvozimo treset u balama od 6 m3 i on je najčešće već pomešan u određenom odnosu (tamni i svetli), naravno u pitanju je treset iz Litvanije, a tu je kao što sam već i napisao i pešterski treset;
- trenutno koristimo đubrivo YARA MILA CROPCARE 11-11-21 (bivši cropcare-Kemira), sa pripadajućim mikroelementima;
- kreč ne ubacujemio, uvozimo treset sa regulisanim ph;
- pitanje:"- U kojim pakovanjima je supstrat kombinacija svetlog i tamnog treseta?, nisam jasno shvatio!!!
- gliste najčešće hranimo goveđim stajnjakom iako on nije najkvalitetniji stajnjak. Prošle jeseni smo imali sreću da nađemo i konjski stajnjak, tako da će ovoga proleća glistenjak biti još kvalitetniji. Redovno koristimo i karton u ishrani a u jesen gliste hranimo i jabukama (naravno oštećenim) i lišćem i svim organskim otpacima koje imamo.
Pozdrav, :osmeh:

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #3 poslato: 10. Januar 2012., 22:55:57 »
Taj treset koji ste kupovali u Bašti mi smo godinama koristili(i dalje ga koristimo),kada kombinacijom sa pešterskim tresetom,humotopom i drugim stvarima regulišemo pH,bez dodavanja kreča.Mi u ponudi(cenovniku)iz Litvanije imamo nekoliko desetina različitih supstrata od 6m3.Postoji fantastičan(gotov)supstrat sa zeolitom i bentonitom,ali je dosta skup.Možda ga ipak uvezem,ne bi bio skuplji od prosečnog Klasmana a bolji je bar za dve klase.Mi sada uvozimo treset,pomešan(50% svetli + 50% tamni),pH-5,5-6,5,NPK-14:16:18+ME,
0,2 kg/m3 okvašivač,struktura 0-20 mm,dodamo mu pešterski treset i dobijemo odličan supstrat koji kod nas može da se kupi(SM) za,recimo 540 din za 70 lit.

olgica

• Administrator
« Odgovor #4 poslato: 10. Januar 2012., 23:04:10 »
Maki, dobrodošli na forum. :osmeh:  Drago mi je da ćemo mnoge stvari oko vašeg i ostalih supstrata razjasniti kroz razgovor. Ja bih volela da znam i cene, veličine pakovanja, način dostavljanja a to možete u delu oglasa da postavite:
http://www.bastovanstvo.rs/index.php/board,19.0.html
 a ovde da nastavimo diskusiju o svojstvima i karakteristikama.

Ili ću naći put ili ga stvoriti!

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #5 poslato: 10. Januar 2012., 23:42:11 »
Hvala Olgice,biće mi drago ako budem od neke pomoći.I Vama a i Loli hoću da napišem nešto što je zajedničko pitanje.Cenovnik možete da pogledate na našem sajtu(naveo sam ga u prvoj poruci)pod menijem"cenovnik Srbija",a takođe i pakovanja u "galeriji".Tek sada sam primetio da sajt ima problema na početnoj starani ali srediću to čim stignem.Cene i pakovanja možete pogledati.Inače,prikazane su veleprodajne cene,koje sigurno odgovaraju svim,a naročito većim korisnicima ako direktno kupe supstrat kod nas(tako sam Loli naveo cenu za 70 litara koja je umanjena za rabat od 20%).Dakle cena će biti sigurno dobra ako kupac može da kupi robu kod nas u proizvodnji ili može da kupi veću količinu da prevoz ne optereti cenu.Jednostavno,cena,što svi znamo,zavisi od količine kupljene robe(ne ako se dođe kod nas),načina prevoza itd.Ako smo u mogućnosti da izbegnemo posrednike-super.Mi nemamo naše maloprodaje,ali naše robe ima po čeloj Srbiji,a koje su cene-to ne znam.
Supstrat koji sam opisao se pokazao kao dosta dobar i to za dosta širok spektar biljaka.Niko do sada,prvenstveno veliki kupci, nije zamenio naše supstrate nekim drugim u svom asortimanu. 

olgica

• Administrator
« Odgovor #6 poslato: 11. Januar 2012., 00:35:46 »
Bila sam na sajtu i videla. Vaši supstrati se zovu Maki (treba da preimenujemo temu) i baš ću obratiti pažnju ima li ih ovde po Beogradu!

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #7 poslato: 11. Januar 2012., 00:51:23 »
Trebalo bi da ih ima.U Borči se recimo prodaju skoro 13 godina(uz sve faze usavršavanja i supstrata i ambalaže),u Karađorđevoj,N.Bgd.,radnje na pijacama Đeram,Skadarlija,u Leštanima itd.

olgica

• Administrator
« Odgovor #8 poslato: 19. Januar 2012., 10:16:01 »
Videla sam vaše supstrate u Merkuru na Karaburmi. Bilo je samo pakovanje od 20l, jedna jedina kesa. Verovatno se sve drugo prodalo! :lepo:

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #9 poslato: 19. Januar 2012., 11:06:21 »
Da Olgice,
našu robu su prvi put dobili 18.04 2011 i još nisu platili!!!
Celu prošlu sezonu su prodavali fantastično našu robu,i na N.Bgd i u N.S.
Ovih dana su ponovo tražili i ja više nisam dozvolio isporuku.
Da li biste Vi dozvolili?
To je jedan od razloga zbog koga naši potencijalni kupci ne mogu da dođu do našeg supstrata!
Žalosno,ali istinito.

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #10 poslato: 19. Januar 2012., 11:35:04 »
To nije roba za vas(što se mene tiče,ni za koga).
To je fermentisana šumska kora,neregulisan pH,katastrofalan vodno-vazdušni režim,nije sterilisano itd.
Mi smo ga koristili u malom procentu,zbog sadržaja rečnog peska(aeracije).
U poslednje vreme humotop ne dodajemo.

ivanaz

• Newbie
  • *
« Odgovor #11 poslato: 26. Januar 2012., 15:53:20 »
E baš super što sam našla ovaj forum, ja sam laik a vi vidim svi imate iskustva. Mene zanima da li ima neki dobar razlog zbog kojeg se kod nas ne koristi borova kora u supstratima za biljke u saksijama/kontejnerima? Čitala sam da je to u Americi (pored treseta) najčešće korišćen sastojak supstrata, posebno u komercijalnoj proizvodnji povrća i bilja. Koliko sam ja razumela, borova kora omogućava bolju aeraciju supstrata i što je još važnije ima dugo dejstvo - treset se relativno brzo razlaže i sleže čime se smanjuje vazdušni kapacitet supstrata, dok se borova kora razlaže mnogo sporije i samim tim se vazdušni kapacitet supstrata održava čak i do 1-2 godine. Dodavanjem treseta u borovu koru se iskorištavaju dobre osobine treseta a eliminišu (bar na sezonu-dve) loše osobine, tj smanjenje aeracije usled dekompozicije i sleganja treseta.

Meni to što sam do sad pročitala na ovu temu pije vodu (  :osmeh: ), ali ja se stvarno ne razumem pa bih volela da mi neko kaže zašto se borova kora ne koristi kod nas. Čudno mi je što se to u Americi prihvata kao priznata i normalna stvar, a ovde niko nista ne spominje (na netu bar).

olgica

• Administrator
« Odgovor #12 poslato: 30. Januar 2012., 23:58:46 »
Da Olgice,
našu robu su prvi put dobili 18.04 2011 i još nisu platili!!!
Celu prošlu sezonu su prodavali fantastično našu robu,i na N.Bgd i u N.S.
Ovih dana su ponovo tražili i ja više nisam dozvolio isporuku.
Da li biste Vi dozvolili?

Odgovor, na prvu loptu, bio bi NE. Medjutim to je emotivna a ne ekonomska odluka. Ako bi planirala da ostanem u poslu razmišljala bih drugačije: roba mi stoji u magacinu, njena vrednost opada, mašine i ljudi stoje jer nema posla, režije se kumuliraju. Ako ostajem u poslu onda bi dala robu ponovo, pa makar i uz kredite finasirala jednu godinu dok čekam plaćanje, s tim što bi cenu podigla da anuliram kamatu na uzeta sredstva.

olgica

• Administrator
« Odgovor #13 poslato: 31. Januar 2012., 00:06:40 »
E baš super što sam našla ovaj forum, ja sam laik a vi vidim svi imate iskustva. Mene zanima da li ima neki dobar razlog zbog kojeg se kod nas ne koristi borova kora u supstratima za biljke u saksijama/kontejnerima? Čitala sam da je to u Americi (pored treseta) najčešće korišćen sastojak supstrata, posebno u komercijalnoj proizvodnji povrća i bilja. Koliko sam ja razumela, borova kora omogućava bolju aeraciju supstrata i što je još važnije ima dugo dejstvo - treset se relativno brzo razlaže i sleže čime se smanjuje vazdušni kapacitet supstrata, dok se borova kora razlaže mnogo sporije i samim tim se vazdušni kapacitet supstrata održava čak i do 1-2 godine. Dodavanjem treseta u borovu koru se iskorištavaju dobre osobine treseta a eliminišu (bar na sezonu-dve) loše osobine, tj smanjenje aeracije usled dekompozicije i sleganja treseta.

Meni to što sam do sad pročitala na ovu temu pije vodu (  :osmeh: ), ali ja se stvarno ne razumem pa bih volela da mi neko kaže zašto se borova kora ne koristi kod nas. Čudno mi je što se to u Americi prihvata kao priznata i normalna stvar, a ovde niko nista ne spominje (na netu bar).

Verovatno je u pitanju problem u mlevenju i preradi borove kore, jer nisam čula da neko to radi kod nas. Pitanje je u rangu: zašto kod nas niko ne pravi čačkalice, kad imamo ovoliko drveća :osmeh: Prosto nema logičnog odgovora, osim onog o ekonomskoj isplativosti/neisplativosti ulaganja u proizvodnju nečega što ima nisku cenu ili malu potražnju na tržištu.

maki

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #14 poslato: 31. Januar 2012., 08:17:16 »
Slažem se da to izgleda kao emotivna a ne ekonomska odluka,ali verujte mi da se u poslednjih godinu-dve drastično pogoršala situacija oko naplate.Kod uvoza,sve plaćate unapred,kamate na kredite veoma visoke,marže limitira konkurencija a obrt za uložena sredstva neizvestan(što je najgore)Slažem se da i pored tih problema moramo u životu nešto raditi...

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.