Supstrati Maki

• 95 replies
  • 37048 views
*

olgica

• 3290
  • Pol: Žena
Odg: supstrati
« Odgovor #15 poslato: 31. Januar 2012., 18:18:53 »
Na pragu smo sezone  sejanja rasada i pravo je vreme da se pozabavimo supstratima za sejanje. Na tržištu je prava poplava novih uvoznih vrsta o kojima se malo ili gotovo ništa ne zna.
Kako izabrati pravi supstrat za sejanje u odnosu na seme, koje može biti sitnije i krupnije, šta gledati prilikom kupovine i kako prepoznati kvalitetan supstrat za sejanje a kako loš?
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

*

maki

• **
  • 59
  • Pol: Muškarac
  • proizvođač i uvoznik treseta i supstrata
« Odgovor #16 poslato: 31. Januar 2012., 19:10:41 »
Ovako stoje stvari:
supstrati se po kvalitetu(jedna od klasifikacija,ali najvažnija)dele na mlevene(tresete,a od njih pravimo supstrate),koji se skupljaju mašinama-usisivačima i sadrže dosta sitnih čestica(prašine)i najčešći su na našem tržištu, i tresete iz bloka(blok treset),koji se vade u kockama(blokovima),suše se,ostave da izmrznu itd.,posle se melju na određenu strukturu i neuporedivo su kvalitetniji od ovih prvih.Takvih je jako malo u ponudi-zbog cene.Ja upravo sada pišem porudžbinu za Litvaniju,pa da i Vama pokušam odgovoriti.Svakako,dobro bi mi došla sugestija u vidu opisa supstrata kakav bi bio potreban korisnicima.
Zato će mo navesti samo najbitnije,jer registracija samo jednog košta 100.000 dinara u Upravi za zaštitu bilja(ko ne veruje,neka proveri).Naša firma može da poruči od dobavljača(pored mnogih drugih supstrata) sledeće:za setvu-struktura 0-5 ili 0-10 mm,sterilisan,đubrivo,1 kg/m3 PG MIX 14:16:18(NPK)+okvašivač,0,1-0,2 kg/m3,pH 5,5-6,5.JEFTINIJA(prva)varijanta kod nas u firmi(sve ostale opcije su nepovoljnije),250 litara može da košta oko 1300 din(sa pdv),za pikiranje,struktura od 0-20 mm,oko 1200 din.Sve isto,samo sa dodatih 30 kg/m3 GLINE,oko 1450 din.za 250 lit.A sada FULL supstrat:supstrat iz blok treseta,struktura od 0-20 mm(on ne ide sitnii jer je samo za pikiranje i presađivanje,tj.zahtevnije biljke,isti hemijski sastav kao gore,standardan oko 1400 din a sa glinom(30 kg/m3) oko 1570 dinara.Ovaj poslednji je vrhunskog kvaliteta.Molim vas sve koji ovo čitate da date svoje sugestije.P.S.Zar nije već kasno za setvu,bar nekih biljaka.Ja planiram da nabavim supstrate krupnije strukture(0-20 mm),za pikiranje i presađivanje!!!

*

olgica

• 3290
« Odgovor #17 poslato: 31. Januar 2012., 19:46:26 »
Za nas hobiste, koji sejemo biljke u stanu, pa ih kasnije iznosimo napolje, tek dolazi vreme setve. Moja sugestija je da se ne opterećuješ cenama nego da uvoziš kvalitetnu robu. Za hobiste moraju biti mala pakovanja 5, 10 l . Možda ti neki orjentir bude Valentinov supstrat za sejanje ( koji jedino može u Beogradu da se nadje i čija je cena 20l -450 din.) a koji je dobar samo za krupnije seme. Dalje što se tiče hobista, najčešće je u pitanju cveće, a trenutno je u modi sejanje egzotičnih biljaka, kaktusa i sukulenata ( Limundo je prepun ponude raznoraznog egzotičnog semenja, a kako se stabilizujemo kao država, mnoge strane firme su nas stavile na listu zemalja kojima šalju poštom narudžbine) Te biljke traže vrlo rastresitu strukturu, obogaćenu kokosom i vrlo malo ili nimalo dodatog djubriva.
Što se plasteničke potražnje tiče to će ti drugi odgovoriti.

*

maki

• **
  • 59
« Odgovor #18 poslato: 31. Januar 2012., 20:12:30 »
Pakovanja od 5,10,20,50,70 litara imamo mi u ponudi.Ako ih nema u Merkatoru(N.Bgd i Karaburma) sada(a treba da ih ima)poslali su porudžbinu za supstrate,pa pošto su uplatili neku siću-daćemo im robu(eto tvoja sugestija je prelomila).Ne znam koliko košta kod njih,ali mi im dajemo po 245 din za 20 lit(v.p.c.),tek od ove porudžbine,prethodna je bila po 225 din.U supstratu,baltički treset je mleven na izuzetno finu strukturu,pešterski na 5,5 mm,dodata vodotopiva đubriva i određeni procenat humotopa(to je ona fermentisana kora koja je pominjana)koji sadrži rečni pesak,što je bitno i poboljšava aeraciju.Humotop nije sterilisan ali se dodaje u malom procentu i iz prakse znamo da nikada ne pravi probleme oko bolesti ili korova.Naših supstrata ima i na drugim mestima u Bgd,ali koga zanima neka pita.

P.S.Kako da postavim jednu veću sliku koja pokazuje kako izgleda ambalaža supstata i još neke detalje...?

*

olgica

• 3290
« Odgovor #19 poslato: 15. Februar 2012., 12:32:25 »
Jesu li ova dva supstrata nova u vašoj ponudi ili ih ranije nisam videla?

*

maki

• **
  • 59
« Odgovor #20 poslato: 15. Februar 2012., 12:51:55 »
Da,ali tek od 1-5 marta(otprilike)će biti u prodaji.Kamion sa nekim drugim tresetom za nas je krenuo juče iz Latvije.Kada stignu uzorci treba da se uradi analiza na Poljoprivredom fakultetu u Zemunu pa registracija,a to traje tako da neće moći ranije.Koliko mi imamo saznanje firma od koje uvozimo ove supstrai tresete je jedna od boljih u Evropi u smislu kvaliteta supstrata.
Svi njihovi supstrati sadrže značajan procenat treseta iz bloka,koji su najkvalitetniji, ,mislim da se radi o količini od  1kg/m3 đubriva a ne 0,8 ali o tom po tom.
« Poslednja izmena: 26. Februar 2012., 09:07:33 lolita »

*

olgica

• 3290
« Odgovor #21 poslato: 16. Februar 2012., 21:22:39 »
Mislim da ti je ovo bio odličan poslovni potez. Svi naši domaći proizvođači imaju samo jednu vrstu supstrata, a Valentin je preuzeo celo naše tržište, popunivši prazninu raznim specijalizovanim supstratima (govorim o maloprodajama).
Jedina moja zamerka je veličina pakovanja, odn, nedostatak manjih pakovanja od 10, 20l. Pitam se šta da radim sa džakom od 70l seedlinga?

*

maki

• **
  • 59
« Odgovor #22 poslato: 16. Februar 2012., 21:35:57 »
Iskreno,ja nisam video nigde Valentin(ako misliš na slovenački).Voleo bih da mi kažeš gde si ih ti videla?Nije mi jasno kako nema pakovanja od 10 i 20 lit.,kad ih vidiš upravo na ovoj strani.Ja tvrdim da mi možemo sa uvoznim tresetima i pešterskim da napravimo odlične supstrate.Dobro,ostaje pitanje snabdevenosti tržišta našim supstratima,ali ne znam koliko sam ja kriv za to.Verovatno ćemo uvesti i specijalizovana mala hobi pakovanja(10,i 20 lit).

*

olgica

• 3290
« Odgovor #23 poslato: 16. Februar 2012., 21:55:08 »
Ja pričam o malim pakovanjima za ova dva nova supstrata - za sejanje i rasadjivanje jer piše da će se prodavati u pakovanjima od 70 i 250.l
Gde ima Valentinove zemlje? U Garden centru na Vidikovcu, poljoprivrednim apotekama u Balkanskoj i Prizrenskoj, Ideji, Super Veru, Merkuru, Metrou... ovo ti je raport od Nove godine naovamo.

*

maki

• **
  • 59
« Odgovor #24 poslato: 16. Februar 2012., 22:17:39 »
Da,firma od koje uvozimo ove supstrate nema manja pakovanja od 70 lit.Naši supstrati su po strukturi više za setvu jer se prosejavaju na 5-6 mm.A svima onima koje si nabrojala mi možemo da prodamo robu ali ne možemo da podnesemo tako dug period plaćanja(neplaćanja).Odakle prosečnoj firmi tolika lova da avansira sav ovaj uvoz a niko ništa ne plaća(od ovih koje si nabrojala).Tako da se ja divim Valentinu.Mi imamo dovoljno naših kupaca,uostalom i izvozimo ali mi je žao što nema dovoljno naših supstrata u BG.

*

Suzana

• 4346
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #25 poslato: 19. Februar 2012., 19:58:30 »
Poznato je da velike trgovinske firme slabo plaćaju ili traže veću količinu (od nekih proizvođača i po ceo šleper) besplatne robe da bi ušli u njihv sistem. To mala privredna ne može da podnese, nego Maki, jeste li razmišljali da uđete u male sisteme, poljoapoteke i sl. Možda bi vam se to isplatilo.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

*

maki

• **
  • 59
« Odgovor #26 poslato: 19. Februar 2012., 23:01:25 »
Meni su svi veliki trgovinski lanci tražili "inicijalno punjenje"(šleper besplatno)a zatim stalne akcije itd.Kao što reče Suzana,niko ko pošteno radi,bez obzira na uspeh,to ne može izdržati.Zato naše robe nema u većini velikih trgovinskih lanaca i neće je ni biti dok se nešto ne promeni.Žalosno,ali tako je.Pored poslovne logike,to žestoko vređa prosečnu ljudsku inteligenciju.
Naših supstrata ima na puno mesta u Srbiji,ali pošto gore pobrojani drže skoro svu trgovinu u BG,tako je kako je.Ja sam,čini mi se već pisao,naša firma je jedina u Srbiji koja izvozi svoje supstrate,tako da dobar deo proizvodnje bude prodat starim poslovnim partnerima ali meni smeta gore navedeno,kao razlog zašto naši supstrati nisu dostupniji većini potrošača u Srbiji.

*

maki

• **
  • 59
Supstrati Maki
« Odgovor #27 poslato: 25. Februar 2012., 10:52:58 »
Poštovani korisnici ovog sajta!

Bavimo se proizvodnjom i uvozom treseta i gotovih supstrata iz Litvanije. Kao proizvođači, naravno, imamo mogućnost proizvesti različite supstrate, po narudžbi. Naš standardni, višenamenski supstrat proizvodi se (najčešće) kombinacijom sledećih komponenti: kombinacija baltičkih treseta (svetli i tamni), pešterski treset, regulisan pH 5,5-6,5, okvašivač - 0,1-0,2 kg/m3, dodat N:P:K u potrebnoj količini plus mikroelementi. Kada je potrebno više hrane u supstratu dodajemo i čisti glistenjak. Proizvodnjom se bavimo 12 godina i stalno radimo na usavršavanju supstrata. Gore pomenuti supstrat se u praksi pokazao kao veoma kvalitetan. Tokom januara ili februara (2012 god.) planiramo da plasiramo na tržište i supstrat sa zeolitom iz sopstvene proizvodnje i supstrat sa glinom iz uvoza (Litvanija). Pored standardnih pakovanja od 5, 10, 20, 50 i 70 lit iz sopstvene proizvodnje, biće u ponudi i pakovanje od 250 lit iz uvoza. Ambalaža je vrhunskog kvaliteza i dizajna (ako je nekome i to bitno). Bavimo se uzgojem crvene kalifornijske gliste, proizvodnjom glistenjaka. Malo više detalja možete naći na našem sajtu: www.glistenjakmaki.com

« Poslednja izmena: 25. Mart 2013., 14:00:59 olgica »

*

olgica

• 3290
Odg: Supstrati iz domaće radinosti
« Odgovor #28 poslato: 04. Mart 2012., 18:53:47 »
Ovo su zaista povoljne cene u odnosu na ostale supstrate u prodaji kod nas. Ostaje samo problem isporuke tj. dostupnosti malim potrošačima u ovakvim uslovima neplaćanja velikih lanaca.

*

maki

• **
  • 59
Odg: Supstrati iz domaće radinosti
« Odgovor #29 poslato: 04. Mart 2012., 19:02:41 »
U pravu si.Tražićemo neki način...

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.