Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 400

Autor Tema: Campsis - Tekoma  (Pročitano 8428 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

kala

• Full Member
Campsis - Tekoma
« poslato: 17. Januar 2012., 17:45:17 »

Tekoma je veoma popularna penjačica koja se sadi i u kontinetalnim i priobalnim krajevima.Veoma je egzotičnog izgleda sa trubastim cvjetovima jarke boje.

Američka tekoma Campsis radicans sa svojim prihvatnim korijenom lako se ispenje i do 12m u visinu.Kineska tekoma C.grandiflora ima znatno manje prihvatnog korijenja te joj zato treba potporanj.Ali zato cvjeta puno bujnije od svoje američke srodnice.Zajedničko im je tamno lišće i trubasti cvjetovi koji,ovisno o sorti,imaju  narančastocrvenu  ili tamnocrvenu boju.Cvjeta od jula pa do septembra.Popularne su  sorte  iz skupine Campsis tagliabuana koje su nastale križanjem američkih i kineskih tekoma koje su otprne na mraz do -15 C i bujno cvjetaju.

Među popularnijim sortama su Mme Galen.

Biljka se sadi u jesen ili u rano proljeće  na toplim,sunčanim položajima,zaštićenim od hladnih vjetrova u propusno i hranjivo tlo.

U proljeće je treba prihraniti đubrivom ,a ljeti redovito zaljevati.Ocvale izbojke treba  poslije cvjetanja ili u martu prikratit na tri do četiri pupa da se potakne stvaranje mladih izbojaka.

Tekome prvih godina ne cvjetaju te uz njih je poželjno posaditi jednogodišnje penjaćice.

Pliska

• Global Moderator
Odg: Campsis - Tekoma
« Odgovor #1 poslato: 17. Januar 2012., 18:35:30 »
     Imala sam Tekomu više godina. Rasla je uz jabuku čak joj je jednu granu osušila uvijajući se oko nje. Pošto nam je jabuka zasmetala pri pravljenju kuće , obe smo posekli.
     Tekoma još uvek izbija  po dvorištu pa čak i iz pukotina na betonu u blizini onog mesta gde je bila posađena.

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
« Odgovor #2 poslato: 17. Januar 2012., 18:51:50 »
Ja je pokušavam nabaviti, to mi je jedna od omiljenijih penjačica.  :lepo:

kala

• Full Member
« Odgovor #3 poslato: 17. Januar 2012., 19:14:16 »
E eto razloga da svratiš kod mene, ja imam dvije, doduše mlade, ma taman za izvadit, još nije cvjetala, možda će ove godine, a da je robusna jeste, ne treba je saditi blizu kuće, u stanju je da podigne beton sa svojim korijenom

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: 17. Januar 2012., 19:24:36 »
Hvala ti Kala, ako budem dolazila... doći ću da uživam u prirodnim ljepotama. Ima moja sestra Tekomu, obećala je da će mi ožiliti.  :osmeh:

olgica

• Administrator
« Odgovor #5 poslato: 17. Januar 2012., 22:52:54 »
Lepa je na oko i zaista bogato deluje, ali malo je neuredna biljka. Stalno joj otpadaju cvetovi i prlja sve naokolo. Ja bih je sadila negde podalje od kuće, uz ogradu sa komšijama :sviruckam:
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

miodrag22

• Newbie
  • *
« Odgovor #6 poslato: 18. Januar 2012., 16:31:23 »
Lepa je na oko i zaista bogato deluje, ali malo je neuredna biljka. Stalno joj otpadaju cvetovi i prlja sve naokolo. Ja bih je sadila negde podalje od kuće, uz ogradu sa komšijama :sviruckam:

Da, ona je kao ruža, precvetale cvetove bi trebalo uklanjati da ne bi odavala izgled raščupane devojke.

Pliska

• Global Moderator
« Odgovor #7 poslato: 18. Januar 2012., 16:59:10 »
 Jabuka oko koje se obavijala, izgledalo je, kao da cveta neprestano tokom leta. Kasnije kad stignu prve mahune, mora se čistiti  gotovo svakodnevno! Kod mene  je bila na dobrom mestu, pa sam je počela uklanjati kao korovsku biljku.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 20. Februar 2012., 23:42:10 »

Campsis radicans

Campsis grandiflora

mira

• Newbie
  • *
« Odgovor #9 poslato: 21. Februar 2012., 11:18:43 »
Teccoma jeste lepa, a veoma robusna biljka i ako je imate duže, počinje da se ponaša kak korov, ja iako sam je orezivala imam od jedne biljke sada 10 novih, halazi pukotine i u betonu i izrasta tamo gde je najmanje hoćete.

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #10 poslato: 21. Februar 2012., 11:49:19 »
... ako je imate duže, počinje da se ponaša kak korov, ja iako sam je orezivala imam od jedne biljke sada 10 novih, nalazi pukotine i u betonu i izrasta tamo gde je najmanje hoćete...

Pa to je onda, baš kako kaže Olgica, idealno za uz ogradu sa komšijama - u mom slučaju pogotovo za onu moju padinu prema napuštenoj vikendici, onda pod hitno moram da je nabavim. Pošto je tamo i inače gužva kojekakvog korovskog samoniklog rastinja, koje moram da čupam i kosim da se ne raširi kod mene, onda bar nek bude lepa gužva. Jedino me interesuje, pošto je kod mene peskovito i taj deo ima i stena, samim tim leti ume da bude i sušnih perioda po 4-5 dana (dok je ne zalijem za vikend) koja bi mi najviše odgovarala, dal bi mi neko preporučio neku baš za ove moje uslove.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

mira

• Newbie
  • *
« Odgovor #11 poslato: 21. Februar 2012., 11:54:37 »
Imam ja i sadnice i imaću semenke pa šta ti više odgovara mogu ti poslati samo da se dogovorimo o načinu slanja. Pozdrav od Mite.

mira

• Newbie
  • *
« Odgovor #12 poslato: 21. Februar 2012., 12:00:42 »
Imam ja i sadnice i imaću semenke pa šta ti više odgovara mogu ti poslati samo da se dogovorimo o načinu slanja.Pozdrav od Mite.
Ja moju tekomu prošlo celo leto nisam možda 2x zalila ono što je zalivala kiša kada je bilo to je sve a raste i širi se bez problema.

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 24. Februar 2012., 08:27:23 »
U koje vreme treba sejati semenke, sad ili je trebalo jesenas? Dobila sam semenke pa bi pokušala da ih posejem.  :da:

miodrag22

• Newbie
  • *
« Odgovor #14 poslato: 24. Februar 2012., 08:43:03 »
Ja sam posejao u decembru u čist treset, nije kasno ni sada da to uradiš, ali ih najpre dobro natopi u vodi, pa prosuši na novinama da se može seme pravilno rasporediti po tresetu i onda samo blago prekriješ. Do aprila bi trebalo da niknu. U prošlogodišnjoj setvi klijanje je bilo skoro 100%.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.