Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 399

Autor Tema: Dahlia - Dalija, Georgina  (Pročitano 17395 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

olgica

• Administrator
Dahlia - Dalija, Georgina
« poslato: 30. Novembar 2011., 20:40:16 »
Dalija - cvet svilenkastog sjaja
Prelepim cvetovima svilenkastog sjaja i mednog mirisa, dalija ili georgina ukrašava bašte i balkonske žardinjere. To je krtolasta biljka koja ima dug period cvetanja i to od jula do oktobra, a u zavisnosti od sorte može dostići visinu od 30cm do 3m.
Cvetovi su različite boje, oblika i veličine, a cvet hibridnih dalija može biti i šarenolik. Prema obliku cveta dalije se dele na: jednostavne minjon - dalije, kuglaste i pompon dalije sa okruglim cvetom, kaktus dalije sa cvetovima u obliku sunčevih zraka.

Poreklo - postojbina dalije je Srednja Amerika - Meksiko i Gvatemala. Španski osvajači pronašli su u planinama Meksika 1570. biljku jednostavnih cvetova, stabljike visoke čak šest metara. Prošla su gotovo dva veka pre nego što je biljka preneta na Stari kontinent. Dalija je 1790. doneta u Evropu sa namerom da se gaji kao povrtarska kultura, zbog korena koji je podsećao na krompir.
Pošto je ustanovljeno da je koren neukusan, a cvetovi prelepi, dalija je počela da se gaji kao ukrasna biljka. Direktor Botaničke bašte u Meksiku je 1789. poslao krtole i seme Antoniju Hoseu Kavariljesu u Kraljevski botanički vrt u Španiji. Antonije Kavariljes je uspeo da genetičkim ukrštanjem dobije tri nove forme dajući im po švedskom botaničaru Andreasu Dalu ime dalija.

Kasnije ova biljka dobija i drugo ime georgina po još jednom botaničaru J.G.Georgiu. Tokom 18. i 19. veka dobijeno je hiljade i hiljade novih formi, sa 14.000 priznatih kultivara. Sve forme dalije su nastale od dve, ili tri originalne vrste iz Meksika.

Gajenje - krtole dalije treba posaditi krajem aprila i tokom maja, kada zemlja bude dovoljno topla. Mesto za sadnju mora da bude osunčano, najbolja je ona lokacija koja je osam sati izložena direktnim sunčevim zracima. Zemljište za sadnju treba da bude humusno, srednje teško, dobro propusno.
Ukoliko je zemlja tvrda poželjno bi bilo dodati treset i pesak da bi se popravila njena struktura. Ako dalije sadite u žardinjere na dno obavezno stavite drenažni sloj od šljunka. Krtole dalija se sade na dubinu od 15cm. Rastojanje između biljaka zavisi od visine. Visoke sorte sade se na razmaku 90-120cm, srednje na 60-90cm, a niske na 40cm. Krtola se sadi tako da 1/3 korenovog vrata bude iznad površine zemljišta.

Zalivanje - sve dok se ne pojavi izdanak iznad zemlje biljke ne treba zalivati ukoliko su u bašti, ili pomalo zalivati ukoliko su zasađene u žardinjeru. Po nicanju neophodno je dalije obilno zalivati 1-2 puta nedeljno ukoliko je zasađena u bašti, odnosno 2-3 puta ukoliko su zasađene u dubljoj betonskoj žardinjeri. Pravilno zalivanje omogućiće obilnije cvetanje.

Prihranjivanje - preporučuje se đubrivo sa većim sadržajem fosfora i kalijuma, a manjim sadržajem azota na primer NPK 5:10:10 ili 10:20:20. Sa đubrenjem treba početi 30 dana pre sadnje - đubrivo uneti u iskopanu rupu i ponavljati svake 3-4 nedelje za dalije zasađene u bašti ili na 15 dana za one koje su zasađene u žardinjeri. Jedna od najvećih grešaka koju možete napraviti je preterano đubrenje. Stoga treba izbegavati korišćenje komposnog i visokoazotnog đubriva, koja podstiču formiranje tankih stabljika i sitnih cvetova, a mogu prouzrokovati i izostanak cvetanja i propadanje gomolja.

Branje cvetova - najbolje vreme za sečenje cvetova je tokom svežeg jutra. Po sečenju cvetne stabljike na 2 do 3 sekunde stavite u vodu na tempereturu od 80 oC, a zatim oko sat vremena držite u hladnoj vodi. To će učvrstiti cvetove i doprineti da oni traju duže, od 4 do 6 dana. Uklanjanjem precvetalih cvetova, dalija će cvetati do kasno u jesen.

Vađenje i čuvanje lukovica - pošto prvi mraz oprlji biljku, treba iskidati listove i saseći stabljiku 15cm od tla i ostaviti krtolu da miruje oko dve nedelje. Ako je temperatura izuzetno niska tlo treba prekriti debelim slojem slame ili termofoljom. Posle dve nedelje krtolu treba iskopati iz tla pazeći da se ne ošteti, zatim je nežno očistiti i oprati. Krtola se ne sme prati pod jakim mlazom vode, jer bi mogla da se ošteti kora. Ostavite krtole da se osuše na vazduhu. Mlade krtole ne treba dirati pre proleća, pošto se okca iz kojih će izbiti izdanci još ne vide dobro. Preporučuje se uvijanje svake lukovice u staru hartiju smeštanjem od 10 do 12 komada u kartonsku kutiju napunjenu tresetom. Idealna temperatura za čuvanje je od 5 do 10oC. Gomolje(krtole) proverite jednom mesečno, po potrebi poprskajte vodom kako ne bi uvenule, a trule bacite. Velike i stare gomolje pre sadnje na proleće obavezno podelite na više delova.

Primena - visoke dalije treba posaditi u poseban deo vrta. Niže dalije pogodne su za sadnju u cvetnim gredicama u društvu sa jesenjim astrama. Patuljaste, minjon dalije su pogodne za sadnju u dublje žardinjere na terasi.

Ivana Čolović, dipl. inž.
Večernje novosti
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
Odg: Dahlia - Dalija, Georgina
« Odgovor #1 poslato: 02. Decembar 2011., 13:14:36 »
Ove sezone imala sam baš ovakvu kao što je na slici, a i njenu sestricu - narandžaste spoljne latice i žute unutrašnje, krasile su mi bašticu cele sezone. Sredinom novembra sam ih posekla da bi ih smestila na zimovanje (gomolje), još je bila u pupoljcima. Ali avaj, gomolji su bili toliko malecki da nisam sigurna da će imati dovoljno hrane da prezime do proleća. Videću šta će biti sa njima, možda ću morati na proleće ponovo da ih nabavim.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

olgica

• Administrator
« Odgovor #2 poslato: 02. Decembar 2011., 17:48:35 »
Stavi sličice da ih vidimo!

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
« Odgovor #3 poslato: 08. Decembar 2011., 17:13:32 »
Ove godine imala većinom ove obične, male dalije.  :osmeh:

Imala sam ih u raznim bojama, bijele, žute, crvene, boje ciklame, oranž... i cvetale su mi neumorno
sve do prvih mrazeva. Formirale su bogate krtole, izvadila sam ih i ušuškala do proleća.

olgica

• Administrator
« Odgovor #4 poslato: 11. Decembar 2011., 18:58:59 »
Danas sam izvadila zaboravljeni gomolj jedne dalije. Trebala je da bude krupna, visoka, žuto-crvene boje. Tavorila je u maloj baštici ispred ulaza, jedva je porasla 20 cm a o cvetovima ni govora. Šta sad da radim sa ovim gomoljem? Da ga ostavim ovako celog u neku kesu, pa na mračno, prohladno mesto ili da poodvajam ove krake? Jooooj što mi idu ove lukovice :predaja:

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: 11. Decembar 2011., 20:06:43 »
Olgice, gomolj djeluje zdravo, samo zamotaj u novinu i ostavi u podrum ili neko hladnije mjesto,
naravno da nije minus. Cvetaće iduće godine, sigurna sam.  :osmeh:

olgica

• Administrator
« Odgovor #6 poslato: 11. Decembar 2011., 20:14:13 »
Ovako celog da ostavim, da ga ništa ne komadam?

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #7 poslato: 11. Decembar 2011., 20:17:29 »
Meni je rečeno, da u proleće, neposredno prije sadnje odvojim dijelove gomolja, ja mislim da je sad ne treba dirati.  :osmeh: :pitanje:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 12. Decembar 2011., 08:49:01 »
Dobro misliš Yoli, Olgice ostavi tako celu, umotaj u novine, ako imaš piljevine ubaci tako komplet sa gomoljima i ostavi na tamno i da nije na minusu. Na proleće ako se malo prosušila potopiš u vodu pa tek onda posadiš, naravno prvo odbaciš trule i oštećene - suve delove. Veća je verovatnoća da ti preživi ovako zajedno, nego ako ih sad budeš odvajala.

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #9 poslato: 11. Januar 2012., 13:32:53 »
Evo konačno pronađoh sličice

narandžasta sa žutim

bordo sa krem

Gomoji su im bili mnogo sitniji nego kod ostalih dalia, nisam sigurna da će preživeti zimu.

olgica

• Administrator
« Odgovor #10 poslato: 11. Januar 2012., 16:20:10 »
Meni nisu ni ličili na rizome, nego možda nešto deblji koren. Da nisu ovo neki hibridi koji ne prave uopšte rizome?

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #11 poslato: 11. Januar 2012., 17:32:17 »
Moguće, pokušala sam i da skupim seme, ali nema, čim precveta, cvet se suši a deo gde bi trebalo biti seme se ovlaži i počne da truli, iako mesecima nije bilo kiše. Da mi je znati od čega se ovlaži, kad sam baš pazila da prilikom zalivanja ne kvasim ni listove a kamoli cvet.

Evo još malo slika:

olgica

• Administrator
« Odgovor #12 poslato: 16. April 2012., 16:55:50 »
Sejanci dalije, s leve strane je posadjeno desetak semenkica Johnsonovih harlekin dalia i sve do jedne su nikle as  leve strane je puna kesa Semenarnih semenki ponpom dalija od kojih je niklo samo nekoliko.

Da li je rano za pikiranje ili da ih pustim još malo?

Yuli

• Global Moderator
« Odgovor #13 poslato: 16. April 2012., 18:01:04 »
Olgice, ja bi sačekala još nekoliko dana, jako su krhke.  :da:

Dragan

• Full Member
  • nekad bio LOLA ........ -----------------------
« Odgovor #14 poslato: 16. April 2012., 18:10:57 »

Da li je rano za pikiranje ili da ih pustim još malo?

Nije rano za pikiranje, i može odmah napolje ( na svež vazduh). Ne treba je unositi, dobro podnosi i hladno .

( a ti Yuli čekaj,.. slobodno,.. ne valja žuriti,.. sa odgovorima ).

Biljka je krrhka i izdužena, jer je rasla u sobnim uslovima, a mogla je odmah, nakon nicanja, napolju.
:buket:

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.