Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 400

Autor Tema: Bougainvillea glabra - Bugenvilija  (Pročitano 38613 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

olgica

• Administrator
Bougainvillea glabra - Bugenvilija
« poslato: 01. Decembar 2011., 16:31:08 »
Bugenvilija (Bougainvillea) je rod južnoameričkih biljaka. Ime je dobila po admiralu Francuske ratne mornarice, Luju Antoanu de Bugenvilu, koji je prvi otkrio ovu biljku u Brazilu 1768. godine.

Bugenvilija može biti penjačica ili grm, u zavisnosti od toga kako se formira. Sam cvet bugenvilije je mali i neugledan, a bogatu raskoš biljci daju  brakteje koje skrivaju cvet. Brakteje u zavisnosti od sorte bugenvilije mogu biti različitih boja i veličina. Najkrupnije cvetove ima narandžasta Bugenvilija  (B.peruviana), koju nazivaju i trobojna jer se na braktejama prvo pojavljuje cigla-crvena boja, koja prelazi u crveno-narandžastu i pri precvetavanju je roze- naranžasta boja.
Bugenviliji odgovara u toku leta položaj koji u toku većeg dela dana ima direktno sunce. U zimskom periodu, ispod  +12C odbacuju list tako da u tom slučaju može biti i u tamnoj prostoriji.
 Adekvatno zemljište za Bugenviliju je blago kiselo i bogato mikroelementima. U kontinetalnim uslovima, gaji se u saksiji. Svake godine bi trebali presaditi sadnice iz manje saksije u veću, ali isključivo u periodu vegetacije.
Ne orezuje se nikad drastično, već se zakidaju vrhovi da bi biljka bila bokorastija. Preporučljivo je savijanje i usmeravanje dugačkih grana, povezivanjem.
Đubrenje  pri zalivanju na 7-10 dana, a preko lista tretirati mikroelementuma na 30 dana.  Bugenviliju ne napadaju nikakve bolesti.
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

SanySan

• Sr. Member
Odg: Bougainvillea glabra - Bugenvilija
« Odgovor #1 poslato: 01. Decembar 2011., 16:44:33 »
Obozavam Bogenviliju...prelepa je i raskosna...na Izlozbi cveca u Nisu bas sam uzivala u njihovoj lepoti, ima ih u par boja i zaista se nezna koja je lepsa  :)

olgica

• Administrator
« Odgovor #2 poslato: 01. Decembar 2011., 21:00:17 »
Imam i crvenu bugicu, a jesenas sam kupila jednu malenu, navodno narandžastu. Bila je bez cveta pa nisam sigurna, a babe po pijacama lažu za sve pare >:( Valjda ću uspeti da je održim do proleća, da procveta, ma u kojoj boji.

SanySan

• Sr. Member
« Odgovor #3 poslato: 02. Decembar 2011., 21:19:38 »
Jaoooo predivna ti je crvena bugica...da znas samo kako ti zavidim

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #4 poslato: 02. Decembar 2011., 23:43:29 »
Ja ih obožavam, al nemam uslova za njih  :'(, kao su samo lepe.

Bougainvillea glabra pripada porodici Nyctaginaceae (noćurka) poreklom je iz Brazila. Ova drvenasta biljka ima dugačke grane sa romboidnim listovima tamnozelene boje. Cvetovi su žuti, sitni, ali nekoliko gornjih listova na mladim granama oko cvetova početkom leta dobijaju intenzivnu crvenu, ljubičastu ili žutu boju, što zavisi od sotre. Ovakva jarka boja gornjih listova traje celo leto i jeseni a ponekad se zadržava do kasno u zimu, kada nastupa period mirovanja.

Posle precvetavanja potrebno je svake godine izvršiti orezivanje dugačkih grana, da bi se podstaklo razvijanje jednogodišnjih izbojaka, koji će dati cvetove naredne godine.

Presađuju se svake druge godine, ne vole mnogo prostora, a zemja mora biti humustna, rastresite i drobo drenirana. Česwto za vreme miorvanja, kada biljke treba držati na hladnom mestu min do 7 C, svi listovi otpadnu. Kada se to dogodi nredno cvetanje će malo kasniti na prethodno. Preko leta ih trebas malo više zalivati, naročito za vreme cvetanja, odnosno razhvijanja obojenih listova i držati je na suncu.

Razmnožava se reznicama, na početku vegetacije i ožiljava u vlažnom pesku pod staklom. Ožiljene biljke se odmah presađuju u običnu zemlju, a u drugoj godini one već cvetaju.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

askica

• Full Member
« Odgovor #5 poslato: 13. Decembar 2011., 17:55:46 »
JAo olgice ova crvena je prelepa jako je tesko nabaviti ja sam letos  kupila na izlozbi ali me prevarili nije crvena vec vise vuce na roze

olgica

• Administrator
« Odgovor #6 poslato: 13. Decembar 2011., 18:51:23 »
Sa njima je uvek mačka u džaku pri kupovini. Iznesu kapitalce od 100 evra sa cvetovima a sve ostale manje i jeftinije bez cvetova i kunu se da je to baš ta boja. Ova crvena na slici je kupljena kao 'sigurno' žuta. Nije mi žao, naravno ali i dalje tragam za žutom. :zelim_s:

lolita

• Global Moderator
« Odgovor #7 poslato: 21. Decembar 2011., 20:51:53 »

Ove slike su snimljene u Grčkoj.

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 22. Decembar 2011., 14:13:37 »
Odo ja malo do Grčke (da uživam u bugenviliama).

Znaš šta je najbolje, da kad kupuješ kupuješ isključivo one u cvetu, onda nema greške u boji - garant je to to (jedino ako nisu farbali cvetove   :osmeh:)

olgica

• Administrator
« Odgovor #9 poslato: 22. Decembar 2011., 16:08:36 »
E, hvala ti na savetu! :sviruckam: Te u cvetu su jezivo skupe, bar ovde u Beogradu. Jedva možeš da dobiješ biljčicu od 20 cm za 10 evra - bez cveta.

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #10 poslato: 22. Decembar 2011., 16:37:44 »
Izvinjavamo se, mlogo se izvinjavamo.

Nisam znala, kod nas su u jeku sezone bile od 500-800 din. a pred kraj su mogli lepi primerci da se kupe i za 350.- , ni sama ne znam kako sam odolela... (u stvari znam, nemam gde sa njom preko zime). Ako i ove godine budu takve cene, jel da ti javim ako imaju žute :pitanje:

olgica

• Administrator
« Odgovor #11 poslato: 22. Decembar 2011., 16:40:46 »
Juuu, kakvo pitanje?:celo: Ima redovani pijačni barometar da stavljaš i eto me u Vršcu jednog vikenda :zelim_s:

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #12 poslato: 22. Decembar 2011., 17:04:23 »
Dogovoreno, primila na znanje i čim se pojave, šaljem izveštaj.

kala

• Full Member
« Odgovor #13 poslato: 15. Januar 2012., 11:39:13 »
I ja sam kupila jednu,no nisam je uspjela sačuvat,kad je lijepo prezimila ja sam je počela malo više zaljevat misleči da treba jer će krenuti sa rastom i izgleda da sam pretjerala ,jednostavno je uginula ,evo slikice

Uploaded with ImageShack.us

Suzana

• Global Moderator
« Odgovor #14 poslato: 16. Januar 2012., 10:08:18 »
Šteta, a baš je lepa boja, no nabavićeš novu ove godine, a i sad iz ličnog iskustva znaš kako treba sa njom.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.