Pošalji sliku
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 >>>
Ukupno slika u galeriji: 399

Autor Tema: Kako napraviti plastenik?  (Pročitano 30221 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

olgica

• Administrator
Kako napraviti plastenik?
« poslato: 13. Februar 2012., 20:17:27 »
<a href="http://www.youtube.com/v/SEA_cXjIkAg" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/SEA_cXjIkAg</a>
Ili ću naći put ili ga stvoriti!

Yuli

• Global Moderator
  • Volim prirodu, druženje, muziku...
Odg: Kako napraviti plastenik?
« Odgovor #1 poslato: 14. Februar 2012., 15:37:49 »
Ovo je stvarno dobro snimljeno i prikazano, sve po redu. Sad sam baš zainteresovana da nešto slično uradim na selu, možda malo manje. Trebam dobar proračun pa da vidim da li je izvodljivo u mojim uslovima, a i savet ljudi koji imaju lično iskustvo, oko materijala. Koji materijal najviše odgovara našim uslovima?  :mislim:

orhideja

• Full Member
« Odgovor #2 poslato: 14. Februar 2012., 21:43:57 »
Evo i mi smo sad odgledali ovo. Ovako nesto trazimo, samo sto ja nemam uslove da bih ovako  napravila kod kuce, jedino ovako, ali manjih dimenzija. Inace imamo u planu da to uradimo jer ja obozavam vrt. Cak i mali vrt, meni cini zadovoljstvo  :da: Nista sladje nema, od svjeze mrkve i svjeze ubranog persuna, paprike, a tek paradajz...uh, jedva cekam proljece  :prolece: Hvala Olgice na ovome  :bravo:

profesor

• Sr. Member
Odg: Šta saditi za komercijanu proizvodnju iduće godine?
« Odgovor #3 poslato: 09. Januar 2013., 09:10:00 »
Evo cena cevi za podizanje plastenika:
od pola cola cev 6 metara  dužine je 608 dinara,
od tri četvrt cola 6 metara dužine je 740 dinara.

Pošto podižem još jedan plastenik, pa se sada preračunavam, napisaću malo kasnije koliko iznosi metalna konstrukcija za 13,5 m x 5m. Nemam mesta za veći plastenik.

profesor

• Sr. Member
« Odgovor #4 poslato: 09. Januar 2013., 13:12:44 »
Evo me sa svežim informacijama.
Za plastenik, ovakve imam nekoliko godina, dužine 13,5 metara i širine 5 metara:
Metalna konstrukcija sa vratima, pajantama, ,mačkama iznosi 19480,00 dinara,
Najlon za plastenik uzimam od istih prodavaca i zadovoljan sam: oko 9000,oo dinara
4 litre bele farbe kojima ćete prefarbati cevi i 2litra razređivača i četka
Majstor varioc mi je uzimao oko 40 evra
Čovek koji krivi cevi, ima neka mašina, uzima 100 dinara po luku
letve za pričvršćivanje najlona i za vrata oko 40 metara
ekseri za letve i šrafovi za pričvršćivanje letava
ne znam cene farbe, letava, eksera i šrafova pa ne mogu dati neki skor.
Ako sami varite eto uštede.
Ako sve bude po planu objavljujem korak po korak....

Suzana

• Global Moderator
  • volim sve što život čini lepšim
« Odgovor #5 poslato: 09. Januar 2013., 19:43:20 »
Profesore, volela bih da ti uspe i da vidimo taj "korak po korak", ko zna, možda se i ja rešim da napravim plastenik, naravno u mnogo manjem obimu, samo za lične potrebe.
"U životu poželi samo jedno – da nikada ne voliš izgubljeno i izgubiš voljeno!"

profesor

• Sr. Member
« Odgovor #6 poslato: 09. Januar 2013., 22:01:21 »
Suzana sutra najverovatnije, ako ne stigne neka opomena za struju, plin,vodu, vazduh koji udišem, kupujem najlon dok je još po staroj ceni.
Dva takva 5x13,5 i jedan 13x3 podigli smo kod mene, a kod šuraka dva od 23x5 i dva manja.

profesor

• Sr. Member
« Odgovor #7 poslato: 10. Januar 2013., 17:48:09 »
Kupio sam najlon za plastenik 19 metara puta 9 metara je 8342 dinara.
Ako pitate zašto krećem od ''krova'' odgovor je u ceni, sada je kažu jeftiniji.

petar_kozic

• Full Member
« Odgovor #8 poslato: 11. Januar 2013., 09:22:55 »
Da doprinesem ovoj divnoj temi.

Ovo je moje iskustvo u pravljenju plastenika.

Mozda sam danak platio padom plastenika ove zime, ali sada znam gde sam pogresio i to cu podeliti i sa ostalim forumasima koji prate ovu temu.

Definitivno za sirine plastenika vece od 5-6m obavezno je da cevi budu debelozidne tj. 2mm.
Ja sam pravio plastenik sa dobrim promerom tj. sirinom cevi ali je bila nedovoljna debljina cevi.
Plastenik sam pravio za duplu foliju, sa dva luka. Lukovi su medjusobno spajani armaturom.

Spoljna cev je fi 1", unutrasnja cev fi 1/2". Opet ponavljam dzabe i fi 2" ako je tankozidna cev. Ko ne plati na mostu placa na cupriji.

Spoljni luk sam napravio tako sto sam u dvoristu napravio od drvenih letvi kocice koje smo razmeravali i na odredjenim mestima pobadali u zemlju. Kocice sam postavljao onako kako ce ici luk cevi. Onda smo cev prema tom takoreci sablonu krivili.
Isto smo radili i za unutrasnju cev.
Kada se napravi prvi luk on moze vrlo lako posluziti kao sablon za sve ostale cevi i tako se dobiju potpuno isti lukovi.

Slika = 1000 reci (mada je na ovoj slici koriscena armatura umesto donje tj. druge cevi)
Ovako se izvare komadi armature i dobijete odlican sablon za sve ostale lukove.

*Slika je preuzeta sa drugog foruma kao ilustracija.

Ako se setim jos neceg bitnog nastavljam.

@Olgica
Dok sam ovo kucao vidim da sam pozvan da pisem. Pisacu za sve gde se nadjem. Ne volim da cuvam znanje samo za sebe i uvek sam mrzeo kada neko nece da podeli svoje iskustvo sa drugima zbog konkurencije.

profesor

• Sr. Member
« Odgovor #9 poslato: 13. Januar 2013., 22:10:09 »
E sad, imam još neki prostor u ekonomskom delu dvorišta pa bi tu mogao da ''čučne'' jedan uži plastenik ali sa ravnim stranama do 1,8 m pa onda luk. Pa dobro šta onda? Zapravo me interesuje da li se u Kozićevu verziju duplih cevi odnosno dva najlona može upumpavati vazduh(model plastenika koji imamo u danas otvorenoj temi o modernim tehnologijama), i tako dogrevati plastenik i kako to Koziću onda postaviš dva najlona, a da su međusobno povezani armaturom.

petar_kozic

• Full Member
« Odgovor #10 poslato: 14. Januar 2013., 00:00:12 »
Profesore, prvo cu postaviti slike a onda pokusati da objasnim.

Sliku su preuzete sa interneta ali to ne menja stvari.

Ovako izgleda luk sa dve cevi za duplu foliju medjusobno povezani armaturom. Mozete videti na donjim lukovima da postoje mali prstenovi. Ti prstenovi svoju ulogu pokazuju na drugoj slici.

A, sada da probam da objasnim.

Postavljanje unutrasnje folije pocinje razvlacenjem pocinkovane zice od pocetka do kraja, celom duzinom plastenika i tako se razvuce nekoliko zica 4,5,6 u zavisnosti od velicine plastenika.
Zatim se unutrasnja folija rasiri po zemlji unutar plastenika preko tih zica.

Podizanje unutrasnje folije pocinje podizanjem krajeva centralne zice. Zategne se zica i polako se podize folija. Kada se podigne centralna zica onda se krece jedna levo, jedan desno i tako do kraja.

Na ovoj slici se vidi, ne bas najbolje dupla folija i zica uz duz plastenika.

profesor

• Sr. Member
« Odgovor #11 poslato: 14. Januar 2013., 07:49:00 »
Prvo hvala na ilustrativnom odgovoru. Čini mi se da sam dobro razumeo. Znači centralna žica, ona koja je najviša tačka u plasteniku, kao kičma kod riblje kosti, se podiže pa onda odozgo nadole ostale žice uporedo sa obe strane. Zapravo žice se ubace u razmaknut prsten na lukovima a najlon landara po žicama, zato se prvo i rašire žice pa najlon. Da li to znači da na mestima gde su zavareni prstenovi cepamo najlon? (Kolega je inače prošle godine prodao dva takva sa duplim folijama)
Da li se u takve plastenike upumpava vazduh i kako ili čime.
I još nešto u bašti imam jedan uži plastenik(stavio bih tu širi plastenik) čiju bih konstrukciju mogao da iskoristim ali treba navariti vertikalne cevi (od 1.8 m)na lukove cevi plastenika iz bašte. Pitanje je hoće li moći da se zavare nove vertikalne cevi sa starim lukovima a da pod snegom ne klekne konstrukcija. Svakako da bi zavarili i tu kod sastava poprečne cevi (cev koja je jednim krajem zavarena za stari luk a drugim za vertikalnu cev). Ovaj plastenik bih mogao za cveće i rasad da koristim, zbog dogrevanja.
Meni je sve jasno, kako sam napisao, a kome je još jasno svaka mu čast :osmeh:

loximus

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #12 poslato: 14. Januar 2013., 08:36:36 »
postoji i jeftinija varijanta za pocetnike i mislim da je vecina proizvodjaca tako krenula..................kada postavite cevke ove obicne koje ste iskrivili unutar tog plastenika pravite sa plasticnim cevima drugi plastenik malo uzi i malo spusteniji pa na njega navlacite opet foliju i tako dobijete plastenik u nutar plastenika.tako da jedan plastenik za pocetnike visine 2.5m sirinee 5 m i duzine 10 m tako uradjen bi vas kostao oko 350 eura

petar_kozic

• Full Member
« Odgovor #13 poslato: 14. Januar 2013., 08:55:59 »
Profesore, dobro ste razumeli.
Tacno je da mora da se busi unutrasnja folija zbog ovih prstenova.

Mislim da je drugaciji nacin postavljanja unutrasnje folije ako se upumpava vazduh jer ovaj ovako izbusen bi pustao svuda.

Mozda bi Dragan mogao da da odgovor na ovo pitanje.

Kao sto i loximus kaze, vidjao sam cak da ljudi jednostavno u plasteniku postave horizontalne cevi na svaki luk na visini od zemlje na otprilike 2,2m. Onda postave unutrasnju foliju i dobiju kao prostoriju cetvrtastu. Mnogo je manji prostor za grejanje i cuvanje toblote, a opet ima dupla folija. Ovo je nesto slicno kao sto loximus kaze.

Ovako otprilike to izgleda.

Profesore, evo jos jedna slika gde se bolje vidi unutrasnja folija i zice po duzini.

profesor

• Sr. Member
« Odgovor #14 poslato: 14. Januar 2013., 09:42:04 »
Kada bi radio ovom jeftinijom varijantom, Kozićevom, koliko bi podigao temperaturu. I stvarno kako rešiti problem sa pajantama? Vidim da stavljaju armaturu 12(?) koja nateže cevi . Trebalo bi onda navariti na najvišoj tački donje konstrukcije parče cevi u koju se podbaci vertikalna cev da ne bi kleknuo plastenik . Najlon se onda i tu cepa.

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.