Autor Tema: Lacctuca sativa - Zelena salata  (Pročitano 15067 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

nislijka

• Global Moderator
Odg: Lacctuca sativa - Zelena salata
« Odgovor #60 poslato: 19. Maj 2017., 22:55:22 »
 :celo: Pa moguce je, nisam je uopste zalivala, racunam, bilo je dosta kise! Premda, rastresita je zemlja. A mozda mi je i vreme da malo promenim seme. Da probam ovu putericu koju pominje Andja u nekom od prethodnih postova.  :osmeh:

Pliska

• Global Moderator
  • Čovek ima samo ono što daje drugima
« Odgovor #61 poslato: 19. Maj 2017., 23:43:49 »
 Нишлијка, ја сам главице путерице посекла скоро до земље. Из стабаоца је избило неколико гранчица младе салате, брала сам их до пре неки дан. Доњи листови мекани слатки, нежно зелени а ови високо при врху, задебљали и некако добили сивкасту боју, и исто такав горак укус(о коме причаш). И ја сам мање заливала па је вероватно из тог разлога добила горак укус као и код тебе. Одлучила сам да је почупам како би направила место за паприку.

Имам само дилему... имам још семена, ако га сад посејем неће ли по врућини она да пребрзо изџигља и направи семе    :mislim:   све ми се чини да ми се то прошле године десило са експерименталном туром коју сам посејала касно(отприлике у ово време) ... а шта ће ми метле?

Vrabac

• Sr. Member
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
« Odgovor #62 poslato: 20. Maj 2017., 00:16:00 »
Meni je majska kraljica počela džikljati prošle godine čim je su počele vrućine, pa samo ime sve kaže.

nislijka

• Global Moderator
« Odgovor #63 poslato: 20. Maj 2017., 15:23:34 »
Нишлијка, ја сам главице путерице посекла скоро до земље. Из стабаоца је избило неколико гранчица младе салате, брала сам их до пре неки дан. Доњи листови мекани слатки, нежно зелени а ови високо при врху, задебљали и некако добили сивкасту боју, и исто такав горак укус(о коме причаш). И ја сам мање заливала па је вероватно из тог разлога добила горак укус као и код тебе. Одлучила сам да је почупам како би направила место за паприку.

Имам само дилему... имам још семена, ако га сад посејем неће ли по врућини она да пребрзо изџигља и направи семе    :mislim:   све ми се чини да ми се то прошле године десило са експерименталном туром коју сам посејала касно(отприлике у ово време) ... а шта ће ми метле?

Pliska, i kod mene ima tih sitnih listova sa posecenog mesta. Ali jos nisu porasli toliko da bi videla neku vajdu od branja. Premda ova koja je jos u glavicama je normalnog oblika, nije krenula da dziglja nagore...ipak je mozda sto je nisam zalivala  :mislim:.

Inace, kad odem na plac, ne znam sta cu pre da radim, pa nekako salata ostane poslednje cega se setim  :osmeh:...i obicno ostane bez zalivanja...

Nisam znala za zimsko i prolecno seme salate, nikad nisam u prolece sejala, obraticu sledece godine paznju na to. Pa cu na jesen da promenim seme i da posejem tu zimsku sortu, a na prolece prolecnu. Ako ti je to seme za prolecnu setvu, verovatno si zakasnila onda, meni tako blitva kad je kasno posejem, samo izdziglja i nemam normalne listove.

dragant

• Global Moderator
« Odgovor #64 poslato: 20. Maj 2017., 19:02:25 »
      Да и ја мало обновим тему:

Горак укус је од лековите супстанце ( неки гликозид лактуцин) која побољшава сан, регулише крвни притисак, ојачава зидове крвних судова.
     Има плитак корен па је зато треба заливати по норми 10л воде на квадратни метар, сваких недељу дана.
     У суштини је хладна култура, тако да се традиционално гаји у пролеће и јесен, али створене су сорте које лепо расту и током жарког лета. Ко има пластеник, може је гајити и током зиме.

Vrabac

• Sr. Member
  • Lekar leči, ali priroda izlečuje
« Odgovor #65 poslato: 20. Maj 2017., 20:05:47 »
Ja sam početnik u gajenju povrća pa molim starije i iskusnije forumaše da napišu imana prolećni, zimskih i univerzalnih sorti salata koje se mogu nabaviti kao hobi varijanta.
Od tolikog broja forumaša valjda neko zna to, samo molim da ne stave link sa gugla ,to znamo i sami , nego iz svojeg ili tuđeg iskustva.

Lično znam da Kristalka se može sejati i u proleće i u jesen ali ne na leto.
Puterice-Majska kraljica i Atrakcija samo u proleće
Letnje slate, kasne sorte, sejemo maj ,jun,juli , i ja imam Batavia Di Parigi i Gentilina Funly
Eto društvo , ja toliko mogu da vam pomognem, a verujem da ima ovde onih koji znaju više od mene, pa ih molim da napišu  šta oni gaje po sezonama.

Pliska

• Global Moderator
  • Čovek ima samo ono što daje drugima
« Odgovor #66 poslato: 21. Maj 2017., 21:04:22 »
Врабац, ја сејем мајску краљицу а сад тренутно имам Batavia Di Parigi па могу пробати да видим како ће се показати  кад се посеје касно ( мсм на мај).

* Ćaskanje

Sorry, this shoutbox does not exist.